AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Bayburt'ta Bodrumspor'un Oteline Saldırı

Ajansspor Editör
Feride Kara
İlk Yayınlanma : 23 May 2022 - 00:20 / Son Güncelleme : 23 May 2022 - 01:55

2. Lig Play-off rövanş maçı için Bayburt'a giden Bodrumspor'un kaldığı otele bir grup taraftar saldırdı. Taraftarlar, otelin içine girmeye çalıştılar.

TFF 2. Lig Play-off rövanşı için Bayburt'a giden Bodrumspor'un kaldığı otele bir grup taraftar saldırdı. Söz konusu taraftarlar içeri girmeye çalıştı. Bodrumspor, şehrin idari amirlerini ve emniyetini bu tehlikeli durum nedeniyle uyararak, önlem almaya davet etti. Cuma günü oynanan ilk maçta Bayburt Özel İdaresi'ni 3-1 mağlup eden Bodrumspor, yarınki rövanş için Bayburt'a geldi. Ancak ilk maçın ardından Bayburt'un  2. Başkanı Muhammet Karaoğlu'nun yaptığı açıklamalar sonrası gerilimli bir atmosfer oluştu. 

"Bodrum'da taş atıldı" iddiası

Karaoğlu, Bodrumspor taraftarının taş attığını iddia ederken, rövanş için de tüm ensanftan dükkanlarını kapatarak maça gelmelerini istedi. Karaoğlu’nun yaptığı açıklamaların ardından, taraftarlar sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarla sıkıntılı olayların yaşanabileceğinin sinyalini verdi. 

İki kez otele girmeye çalıştılar

Rövanş için Bayburt'a gelen Bodrumspor'un kaldığı otelin önüne giden bir grup taraftar, küfürlü tezahüratlar yapıp, sloganlar atarak, içeri girmeye çalıştı. Maytap ve havai fişek de kullanan taraftarlar, iki defa otelin içine girmeye teşebbüs etti. Olay yerine emniyet güçleri saldırganları güçlükle uzaklaştırabildi. 

Bodrumspor: Biz misafirperverce ağırladık

Bodrumspor'dan konuya ilişkin yapılan açıklamada ilk maçta Bayburt'un son derece misafirperverlikle ağırlandığına vurgu yapıldı: "Takımımız 20 Mayıs 2022 Cuma günü saat 16.00’da oynadığı An Zentrum Bayburt Özel İdarespor 2. Lig Kırmızı Grup yarı final ilk müsabakasını 3-1 kazanmıştır.Türkiye’mizin dünyaya açılan pencerelerinden, turizmimizin pırlantası, ülkemizin kültür zenginliğinin aynası Bodrum, yönetimi, taraftarı, halkı ve emniyet mensuplarıyla son derece misafirperver bir tutumla konuklarını ağırlamış, takımımız da aynı centilmenlikle saha içindeki mücadelesini vermiştir. Hatta bu misafirperverlik TFF yetkilileri tarafından da takdirle karşılanmıştır" denildi.

 

"Bayburtspor yöneticileri iftira attı"

Açıklamada Bayburtspor yöneticilerinin iftira attığı savunularak, şöyle devam edildi: "Müsabakanın önemi nedeniyle maç içerisinde oyuncular arasında gerginlik yaşansa da, her maçta olabilecek bu davranışlar karşılaşma hakeminin otoritesi ve disiplin uygulamalarıyla sorunsuz tamamlanmıştır.Ancak üzülerek belirtmek isteriz ki; müsabaka sonrası Bayburt temsilcisinin bazı yöneticileri tarafından bizlerin hayretle karşıladığı yalan beyanlar ve iftira kabul edilebilecek ifadeler sosyal medyada yer almıştır.

 

"Siyasete alet ediliyor. Dehşetle izledik" 

Bodrumspor açıklamasında Bayburt yönetiminin ilk maçta görev alan emniyet ve özel güvenlik mensuplarıyla Bodrumsporluların centilmen tavrını gözardı ettiği belirtilerek, "Konu; futbolun birleştirici gücünden uzaklaştırılmış, siyaseti alet etmeye kadar vardırılmıştır. Her siyasi görüşten taraftarımızın yer aldığı tribünlerimizi iftirayla karalayarak kendi taraftarlarını tahrik etmek ve iç sahada oynayacakları ikinci maç için nefret ortamı oluşturmak gayretleri içerisinde olanların açıklamalarını en basit tabiriyle bir futbolsever olarak dehşetle izledik" denildi.

"Emniyeti ve TFF'yi uyarıyoruz"

Bodrumspor açıklamasında Bayburt yönetiminin yenilginin faturasını kesecek yer bulamayınca yalan, iftira, kin, nefret ve intikam duygularıyla siyaseti alet ettiği savunularak, şöyle denildi. "Açıklamaları yapanları ispata çağırıyoruz. Hatta bir adım daha ileri gidip, 'Bize göre hayali olan' bu kişilere karşı hukuksal mücadeleyi birlikte vermeye davet ediyoruz. Maç sonunda kendi taraftarını Bayburt’ta oynanacak maç için ısrarla davet eden bu yöneticinin takındığı intikam tavrı bir spor adamına yakışmayan ifadelerdir. Şimdiden Emniyet Genel Müdürlüğü’müzü, Türkiye Futbol Federasyonu’nu (TFF) ve konu ile ilgili kim varsa uyarıyoruz. Bu yalan ve iftira dolu açıklamalar sonrası meydana gelebilecek her olaydan ilgili yönetici sorumludur."

"Yalanlarla taraftarlarını tahrik ediyor" 

Bodrumspor yönetimi, ilk maçı 3-1 kazandıklarını hatırlatarak, Bayburt yöneticisinin iddia ettiği gibi,  kazanan taraftarlarının saldırgan davranışta bulunmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğunu kaydetti. Açıklamada, "Bu müsabakada iddia edilen, hatta bu iddiaları akıllara bile getirebilecek benzeri hiç bir olayın yaşanmadığı gibi, müsabakada görevliler tarafından maç sonrası yapılan incelemelerden de tespit edilmiştir" denildi.

Bayburt yöneticisini kendi taraftarını tahrik etmekle itham eden Bodrumspor, açıklamasında "Taraftarını tahrik etmek için bu yalanları söyleyen, tur atlamak için tüm çareyi saha dışında arayan bu sayın yöneticinin, kendilerini stat otoparkında nasıl karşıladığımızı, protokol tribününe kadar nasıl eşlik ettiğimizi, müsabaka bitiminde de nasıl aynı şekilde aracına kadar uğurladığımızı anlatmasını da beklerdik" ifadeleri kullanıldı.

Bayburt taraftarına sağduyu çağrısı

Bodrumspor açıklamasının sonunda Bayburtsporlulara da seslenerek, aklıselim olmaya davet etti: "Ancak biz biliyoruz ki, en başta Bayburtlu futbolseverler olmak üzere aklıselim insanlar bir futbol müsabakasını kendilerine göre siyasete alet etme gayreti içinde olanlara, mağduriyet yaratma çabasındakilere, kendilerini kışkırtmaya, intikam duygularını körüklemeye çalışanlara fırsat vermeyecek,

Karadeniz insanının emin olduğumuz gerçek misafirperverlik duyguları ile takımımızı konuk edeceğine inancımız sonsuzdur.Futbolda kazanmak kadar kaybetmenin olduğunu biz biliyoruz. Ama tüm bunların saha içinde kalması gerektiğinin de farkındayız.Bodrumspor ve Bayburtspor camiaları ile değerli futbol kamuoyuna saygıyla duyururuz."

 

Antalyaspor Başkanı Öztürk'ten FIFA uyarısı 

Yaşanan olayların ardından Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk bir açıklama yayınladı. Öztürk "Yaptırımlarınızı merakla bekliyoruz @TFF_Org eğer yaptırımlar yetersiz bulunursa direk @FIFAcom a gidilecektir!" dedi.