Amatör Lig, Ocak'ta oynanacak mı?

02.11.2020 - 15:13 | Son Güncellenme: 02.11.2020 - 15:26

Futbolseverler Amatör Lig maçlarının oynanıp oynanmayacağını merak ediyor. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), geçtiğimiz günlerde Bölgesel Amatör Lig'in (BAL) ne zaman başlayacağına dair şartlı onay verdiğini açıklamıştı. Ayrıca TFF'nin, amatör futbolcuların yaptığı eylemler sonucunda bu kararı almak zorunda kaldığı belirtildi. Hatta Eylül ayı sonunda bine yakın amatör futbolcu TFF binası önünde "Açız" pankartı açmıştı. Peki, Bölgesel Amatör Lig maçları ne zaman başlayacak?

Hüseyin ÖZKÖK-AJANSSPOR

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 31 Ekim'deki toplantısında Bölgesel Amatör Ligi'in (BAL) başlatılmasına şartlı onay verdi. 81 ildeki müsabakalarda pandemi şartlarında sağlıklı önlem almanın mümkün olmadığının belirtilmesine karşın, lige 2021 Ocak sonunda yetkili kurum ve kuruluşlarla görüşülerek başlatılmasına karar verildiği bildirildi.

TFF, amatör futbolcuların yaptığı eylemler sonucunda bu kararı almak zorunda kaldı. Eylül ayı sonunda bine yakın amatör futbolcu TFF binası önünde "Açız" pankartı açmıştı. 70 bin amatör futbolcuyu temsilen oluşturulan komite, Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu'na da maruzatlarını bildirmişti. Bakan da TFF yetkililerine "Bu işi çözün" dedi. Bunun üzerine TFF yönetimi bazı amatör kulüp temsilcileriyle bir toplantı yaptı. Nihayetinde de Ocak'ta şartlı başlama kararı aldı. TFF, bir nevi amatörleri başından savıp, zaman kazandı. Çünkü pandemi ağırlaşarak devam ediyor ve lige Ocak'ta da izin çıkması zor görünüyor. Bu durumda TFF, topu üzerinden atmış olacak.

Almanya belirsiz bir tarihe erteledi

Covid-19 salgının başlangıcından bu yana çeşitli zamanlarda kararlar alan ancak bunların hepsinde geri adım atmak zorunda kalan TFF’nin, pandeminin yeniden çıkışa geçtiği ve diğer ülkelerde ağır kısıtlamaların tekrar devreye girdiği bir dönemde 81 ilde amatör müsabakaları oynatma kararı vermesini her şeye rağmen anlamak güç. TFF, Sağlık Bakanlığı'nın görşü doğrultusunda hareket edeceğini belirtmiş oluyor ama yine de bu kararı anlamak güç. Çünkü Türkiye’den çok daha iyi tesis koşullarına sahip Almanya dahi ilk üç profesyonel lig dışındaki amatör müsabakalar belirsiz bir tarihe kadar ertelemiş durumda.

Futboldan geçim sağlıyorlar

TFF'nin amatör ligleri oynatmak yerine bir fon sağlayarak oynatmaması daha doğru bir karar olur. BAL oyuncuları, adları amatör olsa da, futboldan geçiniyorlar. Haftanın 6 günü idmana çıkan bu oyuncular kazançları TFF gibi bir organizasyon için büyük bir meblağ değil.

Zaten TFF'nin asli görevlerinden bir futbol altyapısına destek olmak. Hasılı, TFF amatör ligleri oynatmak yerine bu lige bir kaynak ayırıp mağduriyeti önlemeyi ve ligi şekilde iptal etmeyi karara bağlamalı.

TFF'nin BAL'a dair açıklamasının tam metni:

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 31.10.2020 tarihli toplantsında, amatör müsabakaların 2021 Ocak ayı sonunda, o anki pandemi şartlarına göre ilgili ve yetkili kurum ve kuruluşlarla görüşülerek başlatılmasını kararlaştırmıştır.

Covid-19 pandemisi nedeniyle 2020-2021 sezonu BAL ve yerel amatör liglerle ilgili olarak 2020 Ekim ayı sonu itibarıyla salgının seyri konusunda, Sağlık Bakanlığı ve TFF Sağlık Kurulunun yaptıkları açıklamalar ve amatör kulüplerin içerisinde bulundukları durum ve koşullar, amatör futbol müsabakalarının oynandığı saha ve statların yapısı, müsabaka adedinin çok fazla olması ve ülkemizin 81 ilinde oynanıyor olması nedeniyle sağlıklı önlemlerin alınabilmesini mümkün kılmamaktadır. Her şeye rağmen müsabakaları oynatabilmek adına;

1- Pandemi sürecinde Amatör Liglerde yer alan kulüplerin, futbolcuların ve tüm paydaşların sağlığı öncelik olmak üzere koşulların oluşması halinde Amatör Lig müsabakalarının başlatılabilmesine ilişkin gerekli talimatların hazırlanmasına,

2- Öncelikle başlatılması düşünülen Bölgesel Amatör Lig’e katılacak kulüplerin Katılım Formları Kasım ayında alınmaya başlanmasına, aynı şekilde büyükler kategorisinde en üst yerel lige katılacak kulüplerinde vize-referans işlemleri Aralık ayında başlatılacaktır. 2020-2021 Sezonu Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar kitapçığımız Aralık ayında yayınlanmasına, Ocak ayından itibaren lisans vize ve transfer işlemleri TFF Bölge Müdürlüklerinde yapılmaya başlanılmasına,

3- 2020-2021 sezonu Ocak-Şubat Transfer ve Tescil döneminde Bölgesel Amatör ve Yerel Amatör liglerde yer alan kulüplere tescil edilerek lisans alan amatör futbolcuların, 2020-2021 sezonu Bölgesel Amatör Lig ve Yerel amatör lig müsabakalarının Covid-19 salgını nedeniyle oynanamaması veya liglerin başlamasından sonra planlandığı şekilde tamamlanamaması halinde 2021-2022 sezonu 1.Transfer ve Tescil döneminde en son tescilli oldukları kulübün yazılı muvafakatı olmaksızın başka bir kulübe amatör futbolcu statüsünde tescil edilememelerine,

4- 2021 Ocak ayı sonunda, o anki pandemi şartlarına göre ilgili ve yetkili kurum ve kuruluşlarla görüşülerek müsabakaların başlatılmasına, Karar verilmiştir."

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

 
Senin için hazırladığımız haberler