Euroleague Kural İhlali Gerekçesiyle Anadolu Efes'e 20 Bin Euro Ceza Kesti

Burak Alaca
01.12.2022 - 15:30 | Son Güncellenme: 01.12.2022 - 16:37

Basketbol haberleri... Euroleague temsilcimiz Anadolu Efes'e çift maç haftası antrenman prosedürünü ihlal ettiği gerekçesiyle 20.000 Euro ceza kesti.

AJANSSPOR-HABER

Türk Hava Yolları Euroleague yönetimi, Anadolu Efes'e Olimpia Milano ve Virtus Bologna deplasmanına götürülmeyen yerli oyunculara uyguladığı antrenman programı için 20.000 Euro ceza kesti. İstanbul'da kalan oyunculara çift antrenman yaptıran koç Ergin Ataman'ın bu kararı Euroleague Oyuncular Birliği (ELPA) ile olan anlaşmaya ters düştü.

13. madde ihlal edildi

ELPA ile takımlar arasında olan anlaşmanın 13. maddesine göre takımlar çift maç haftasında günde en fazla 1 antrenman yapabiliyor.

Soruşturma açıldığı açıklamıştı

Geçtiğimiz pazar Anadolu Efes'in Manisa Büyükşehir Belediyespor 95-74 mağlup ettiği maçın ardından açıklamalarda bulunan koç Ergin Ataman kendilerine soruşturma açıldığını, "Bizim takımımızda yerli, yabancı oyuncu diye bir ayrım yok. Formsuz olan oyuncuların ekstra antrenman yapmaları gerekiyor. Profesyonel sporun kuralı budur, oyuncu çalışmadan form tutamaz. O yüzden Euroleague’de bu hafta kullanmadığımız oyuncuları İstanbul’da tuttuk ve onlara yoğun bir idman programı uyguladık. Gerçi bundan rahatsız olanlar var, özellikle EuroLeague Oyuncular Birliği bu durumdan rahatsız olmuş. Bu sebeple bize karşı bir soruşturma açıldı. Sonuca bakıyoruz, biz büyük bir kulübüz. Kimse bizim içişlerimize karışamaz. Kimi kadroya alacağımıza veya kime idman yaptıracağımıza kimse karışamaz." ifadeleriyle açıklamıştı.

Çift maç haftasında fire vermediler

Çift maç haftasında sırasıyla Olimpia Milano ve Virtus Bologna deplasmanlarında boy gösteren Anadolu Efes, zorlu İtalya turundan yara almadan çıktı. Milano'yu 80-51 gibi ezici bir skorla alt eden son şampiyon, Virtus Bologna karşısında da sahadan 85-80 üstünlükle ayrıldı. Bu sonuçlarla lige kötü başlayan Anadolu Efes'in galibiyet serisi 3 maça çıktı.

Senin için hazırladığımız haberler