AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Ankara'daki kripto para dolandırıcılığında FIFA kokartlı hakem!

İlk Yayınlanma : 01 Oca 2022 - 16:48 / Son Güncelleme : 02 Oca 2022 - 13:34

Ankara'da, kripto para borsası 'Smart Trade Coin' tarafından dolandırıldığını iddia eden 50 kişilik grup, suç duyurusunda bulundu. İşte detaylar.

Savcılıga başvuran mağdurlar, FIFA kokartlı bir hakemin dolandırıcı  şirketin sunumunu yaptığını söyledi.

 'Saadet zinciri'

Ankara Adliyesi önünde toplanan 50'ye yakın kişi, kripto para borsası 'Smart Trade Coin' ve firmayla bağlantıları bulunan 25 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu. Kripto para mağdurlarının avukatı Yağız Kaya, 50 binin üzerinde kişinin 'saadet zinciri' şeklinde düzenlenen dolandırıcılık sistemiyle mağdur edildiğini, bugüne kadar çeşitli illerde 30 suç duyurusunda bulunulduğunu söyledi.  Avukat Kaya, evini, arabasını, arsasını satarak, kredi çekerek şirkete yatırım yapanların mağduriyetinin giderilmesi için şüpheliler hakkında herhangi bir işlem başlatılmadığını söyledi.

"Mağduriyet 2 milyar doların üstünde"

Kaya, "Türkiye'de 50 binden fazla vatandaşı farklı iller ve ülkelerde mağdur eden 'Smart Trade Coin' şirketinden bahsediyoruz. Söz konusu şirket Marshall Adaları'nda bir posta kutusu olarak var olmakta ancak 50'den fazla şüphelisiyle faaliyetlerini yoğun şekilde Türkiye'de gerçekleştirmektedir. Saadet zinciri şeklinde düzenlenen bu dolandırıcılıkta mağdur vatandaşların cüzdan hareketlerini incelediğimizde mağduriyetin boyutunun 2 milyar doları aştığını tespit etmiş bulunmaktayız" dedi.

"2 mağdur polis intihar etti"

Avukat Yağız Kaya, sisteme girmeden önce vatandaşlara bin dolar karşılığında kripto yazılım botu satıldığını kaydederek, "Ardından bota Bitcoin yükleniyor. Yüklenen kripto paralar neticesinde aylık yüzde 30 kar vadediliyor. Türkiye’de son zamanlarda kripto para dolandırıcılıklarına bir yenisi daha eklendi. 'Yeni' kelimesini kullanmış olsak da dolandırıcılığın üzerinden 6 ay geçmiş ne yazık ki henüz somut bir gelişme katedilememiştir. İstanbul'da polis olan 2 mağdur intihar etti bu yüzden. Banka hesaplarında milyonlarca dolar döndüren baş şüpheliler 6 aydır ifadeye dahi çağrılmamıştır. Soruşturmaya ehemmiyet verilmesi için illa şüphelilerin yurt dışına çıkış yapması mı gerekmekte? Bir an önce soruşturma genişletilmeli ve geri döndürülemeyecek zararların önlenmesi için adli kontrol tedbirlerinin alınması gerekmektedir" diye konuştu.

"Bir an önce düzenleme yapılmalı"

Avukat Kaya, evini, arabasını, arsasını kaybedenler olduğunu belirterek, kripto para ile ilgili yasal düzenlemenin bir an önce yapılması gerektiğini kaydetti.

''FIFA kokartlı hakem sunum yaptı"

Kripto para mağdurlarından Eren Dinç, ailesiyle sisteme katıldığını söyleyerek, "FIFA kokartlı bir hakem şirketin sunumunu yapıyordu. Ben onu izleyince sisteme girmeye karar verdim. 20 bin dolar zararımız var" dedi.

"FIFA kokartlı hakemin tanıtımından sonra girdim"

Mağdur Gökhan Çelebi ise "Ben de FIFA kokartlı hakemin yaptığı tanıtımı izleyerek girdim. Yazılımın paramızı koruduğuna dair ikna ettiler. 55 bin dolara yakın zararım var. Aile yakınlarıma sistemi tavsiye ettim. Onların da zararları var. 6 aydır onlara da yardım ediyorum" diye konuştu.

"72 bin dolar zararım var"

Emekli Ali Abbas Kıratlı da kredi çekip, arabasını satarak sisteme yatırım yaptığını söylerken, "Bir arkadaşım aracılığıyla sisteme çekildim. Anladığım bir konu değildi. 'Yüzde 36 kar' dediler aylık. 72 bin dolar zararım var. Bize evimizi, arabamızı satmamızı söylüyorlardı. Ben arabamı sattım" dedi.

Kim bu FIFA kokartlı hakem?

Mağdurların, sözünü ettiği FIFA kokartlı hakemin kim olduğu spor kamuoyunda merak uyandırdı. Öncelikle bu hakem aktif bir hakem değil. Eski FIFA kokartlı bir kişi. Bu eski hakemin zoom'dan yapılanlar dahil firmanın birçok tanıtım faaliyetletine katıldığı ve insanları yatırıma teşvik ettiği öğrenildi.


Savcılık dava açarsa isimler çıkacak

Ancak 6 aydır süren şikayetlere rağmen henüz soruşturma tamamlanmadığı için hukuken şikayet edilenlerin isimleri verilemiyor. Soruşturma sonunucunda savcılık dava açma kararı alırsa firmayla çalışanların isimleri de iddianameye yansıyacak.