Ankaragücü ve F.Bahçe'den Icardi açıklaması: "PFDK'ye sevk edilecek mi?

İsa Kethüda
20.02.2024 - 20:38 | Son Güncellenme: 20.02.2024 - 22:54

Süper Lig takımlarından Fenerbahçe Genel Sekreteri Burak Çağlan Kızılhan ve MKE Ankaragücü, Mauro Icardi'nin tribünlere yapmış olduğu hareket ile ilgili açıklama yaptı.

Ankaragücü ve F.Bahçe'den Icardi açıklaması: "PFDK'ye sevk edilecek mi?

AJANSSPOR-HABER

Trendyol Süper Lig ekiplerinden Fenerbahçe Genel Sekreteri Burak Çağlan Kızılhan, Galatasaray forması giyen ve MKE Ankaragücü maçında tribünlere hareket yapan Mauro Icardi ile ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Ankaragücü Kulübü de resmi bir açıklama yaparak, Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) gerekli başvuruyu yapacaklarını duyurdu.

"Tribünleri sahaya indirme çabasıdır"

Kızılhan paylaşımında, "Sosyal medyada dolaşan rakip tribünlere yapılan hareketin görüntüsü seviyesizlik ve tribünleri sahaya indirme çabasıdır.

"Bu hareket TFF tarafından görülecek mi?"

Tribün çekimi ile her şeyin gözler önünde olduğu bu hareket TFF tarafından görülecek mi? Bu yanlış PFDK’ya sevk edilecek mi? merakla bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

İlgini Çekebilir
VAR kayıtları açıklandı
Habere Git

Ankaragücü'nden açıklama: TFF ilgili kurullarına başvuru yapılacaktır

Ankaragücü'nden yapılan açıklamada ise, "Galatasaray profesyonel futbolcusu Mauro Icardi'nin tribünlerimize doğru yapmış olduğu sportmenlik dışı hareket ile ilgili olarak, gerekli disiplin soruşturmasının başlatılması için TFF ilgili kurullarına başvuru yapılacaktır" ifadelerine yer verildi. 

Icardi 41. maddeden PFDK'ye sevk edilebilir

Arjantinli yıldız Mauro Icardi, Futbol Disiplin Talimatı'nın 41. maddesinden dolayı PFDK'ye sevk edilebilir. Bilindiği üzere daha önce tribünlere hareket yapan Sadık Çiftpınar da 41. maddeden PFDK'ye sevk edilmiş ve 4 maç men ve 26 bin lira para cezası almıştı.

Futbol Disiplin Talimatı'nın 41. maddesi şu şekilde:

(1) TFF veya mensuplarına, müsabaka görevlilerine, futbolculara, yöneticilere veya diğer ilgili kulüp ve kişilere, hakaret eden, söven, tehdit eden veya herhangi bir şekilde kişilik haklarına saldırıda bulunan veya basın ve yayın organları veya sosyal medya aracılığıyla bu eylemleri gerçekleştiren;

Futbolcular 3 ila 7 maç men cezası alabilir

(a) Futbolculara 2 ila 5; fiillerin müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde ise 3 ila 7 müsabakadan men cezası,

(b) Kulüp yöneticilerine 30 ila 60 gün; fiillerin müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde ise 75 ila 150 gün hak mahrumiyeti cezası ve Süper Lig kulübü yöneticileri için 140.000.- TL’den 600.000.-TL’ye kadar, 1. Lig kulübü yöneticileri için 60.000.-TL’den 280.000.-TL’ye kadar, 2. Lig kulübü yöneticileri için 52.000.-TL’den 100.000.-TL’ye kadar, 3. Lig kulübü yöneticileri için 34.000.-TL’den 60.000.-TL’ye kadar para cezası,

(c) Görevlilere ve diğer kişilere 2 ila 5; fiillerin müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde ise 3 ila 7 müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 21 ila 50 gün arasında hak mahrumiyeti cezası, verilir.

İlgini Çekebilir
Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş maçlarının VAR kayıtları neden açıklanmadı?
Habere Git

(2) Müsabaka görevlileri dışında kalan kişilere tükürenlere 4 ila 6 müsabakadan men, soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 45 ila 90 gün hak mahrumiyeti cezası verilir. Bu fiilin müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde ise 8 ila 12 müsabakadan men, soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 90 ila 180 gün hak mahrumiyeti cezası verilir.

(3) Birinci fıkrada belirtilen eylemlerin kulüplerin basın yayın organları (özellikle resmi internet siteleri, kulüp televizyonları) veya sosyal medya hesapları aracılığı ile gerçekleştirilmesi halinde kulüplere Süper Lig için 400.000.-TL’den 1.200.000.-TL’ye kadar, 1. Lig için 220.000.-TL’den 600.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 120.000.-TL’den 220.000.- TL’ye kadar, 3. Lig için 60.000.-TL’den 120.000.-TL’ye kadar para cezası, ayrıca açıklamanın herhangi bir isim belirtilmeksizin veya yönetim kurulu tabiri kullanılarak gerçekleştirilmesi halinde açıklamayı yapan kulübün başkanına da 1. fıkranın (b) bendine göre ceza verilir.

(4) Bu maddede yer alan müsabakadan men, soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ve hak mahrumiyeti cezaları para cezasına çevrilemez.

Galatasaray suç duyurusunda bulunacak

Gazeteci Nevzat Dindar, Galatasaray Kulübü'nün, Mauro Icardi için hazırlanan montaj video hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını iddia etti.

Senin için hazırladığımız haberler