AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Ara tatil ne zaman? Okullar kapanacak mı? Nisan ara tatili...

İlk Yayınlanma : 11 Nis 2021 - 12:28 / Son Güncelleme : 11 Nis 2021 - 12:35

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Nisan ayı ara tatiline ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ara tatil ne zaman? Nisan ara tatili yapılacak mı? Ramazan ayında okullar kapatılacak mı?

Ara tatil ne zaman? Okullar kapanacak mı? Nisan ara tatili...

Kovid-19 vakalarının her geçen gün artmasıyla birlikte gözler Milli Eğitim Bakanlığı'na çevrildi. Normal takvimde her yıl 2 farklı ara tatil uygulaması yapılıyordu. Kasım ve Nisan aylarında 15 günlük tatil dışında uygulanan ara tatillerde, öğrencilerin ve öğretmenlerin dinlendirilmesi uygun görülmüştü. Peki, Nisan ayı ara tatili olacak mı? Konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan ilk açıklama geldi. 

Ara tatil ne zaman? Okullar kapatılacak mı?

Nisan ayında uygulanması planlanan ara tatil için Ziya Selçuk önemli değerlendirmelerde bulundu. Nisan ayı ara tatili uygulamasının bu dönem için gerçekleşmeyeceğini belirten Selçuk, okulların yüz yüze eğitim modeli ile devam edeceğini de sözlerine ekledi. Selçuk'un açıklamalarından satır başlıkları; "Çocuklarımızın öğrencilerimizin okulda olmasını arzu ediyoruz. Yüz yüze eğitim bizim önceliğimiz ama daha öncelik tanıdığımız şey sağlık. Biz çok kontrollü bir şekilde okulları açmaya çalışıyoruz."

Yüz yüze eğitim devam edecek mi?

Ziya Selçuk, "Biz bu süreci aslında günlük hatta anlık olarak takip ediyoruz. Bizim risk haritasına bakıldığında hangi illerde hangi durumlarda hangi sınıflar açılmalı, kapanmalı elbette birtakım öngörülerimiz var. Tabii ki ilin durumu neyi gerektirirse öncelik sağlık dediğimiz için o ilin valiliği bu kararları alabilir. Gün gün hepimiz duyuyoruz."

Çocuklarımızın bazı kayıpları var...

Ziya Selçuk, "Burada 'yerinde karar' kavramı çerçevesinde 'hangi illerde ne oluyor?' takip ediyoruz. Çocuklarımızın bazı kayıpları var. İlkokullardaki öğrenmeye ilişkin kayıpların daha yüksek olduğunu görüyoruz. İlkokulları ve köy okullarını açık tutmayı karar altına aldık. Sosyal duygusal becerilerle ilgili durum bizim açımızdan çok çok önemli."

Okullar ne zaman kapanacak?

Ziya Selçuk, "2 Temmuz'a kadar okullar açık olacak. Ara tatili biliyorsunuz kaldırdık. 2 Temmuz tarihi diyelim ki başka bir durum oluştu elbette değişebilir. Şu andaki durum 2 Temmuz'dur. Yaz tatilinde ihtiyaç duyulan gruplarda çeşitli gençlik merkezlerinde veya kurumlarımızda çocuklarımızın eğitimini yaz boyunca da hem yüz yüze hem televizyondan devam edeceğiz."

Ziya Selçuk'un yüz yüze eğitim hakkındaki görüşleri...