AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Arda Turan Galatasaray'a, Oğuzhan Özyakup Beşiktaş'a Veda Etti

Ajansspor Editör
İsa Kethüda
İlk Yayınlanma : 22 May 2022 - 13:12 / Son Güncelleme : 22 May 2022 - 13:37

Dünya yıldızı Arda Turan Galatasaray'a, Oz Büyücüsü denilen Oğuzhan Özkayup da Beşiktaş taraftarına veda edemeden noktayı koydu. İki yıldıza son maçlarda 1 dakika bile süre verilmemesi vefasızlık örneği oldu.

AJANSSPOR-HABER

Bir zamanlar futbolcuların jübeli maçları dahi büyük heyecan uyandırırdı. Sadece şöhretler değil, orta karar futbolcular bile bir jübile maçıyla futbola son nokta koyardı. Ne var ki 2000'lerden itibaren jübile geleneği ortadan kalkmaya başladı. Endüstrileşen futbol, sıkışan maç takvimleri vs bunun sebepleri olabilir. Ama vefa duygusunun çok zayıfladığı da aşikâr.

İki yıldız iki hazin son

Çünkü jübileyi geçtik, son maçta üç-beş dakika sahaya sürülüp taraftarıyla vedalaşmasına bile artık pek özen gösterilmiyor. Bunun son iki örneği Arda Turan ve Oğuzhan Özkayup oldu. İkisinin de takımlarıyla kontratları bitti. Büyük bir sürpriz olmazsa Arda Turan'ın Galatasaray, Oğuzhan Özyakup'un da Beşiktaş defteri kapandı. İki yıldız iki hazin son...

Messi ile takım arkadaşı, ötesi var mı?

Dünya futbolunun gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarından Messi ile Barcelona'da takım arkadaşı olmuş; bu toprakların en başarılı bireysel futbolcu kariyerine imza atan Arda Turan, daha muazzam bir öykü yazabilecekken çoğu kendi hatasıyla büyük bir düşüş yaşadı. Gerek A Milli Takım'da yaşananlar gerekse özel hayatında yaptığı hatalar sonucu bir daha eski günlerine dönemedi.

Başakşehir'de yeniden doğacaktı

Medipol Başakşehir ile Türkiye'ye döndü. Bu kulübü bir rehabilite merkezi gibi düşünmüştü. Burada toparlanacak ve yeniden ay yıldızlı forma ve elbette Galatasaray'a dönecekti. Ne var ki işler yine istediği gibi gitmedi. O eski halinden eser yoktu! Buna rağmen, Euro 2016'da prim kavgası yaşandığı iddiasıyla kendisini medyanın önüne atan Fatih Terim'in elini öperek Galatasaray'a dönüş yolunu açtı.

Mustafa Cengiz dönüşünü istemedi

Dönemin başkanı Mustafa Cengiz'in muhalefetine rağmen Terim'in fendi galip gelmiş ve Arda Turan, çok sevdiği Galatasaray'a yeniden geldi. Bu geliş son derece mütevazıydı. Fiziksel durumunun farkında olan Arda Turan, bilinçli şekilde kendisine 'nefer' rolünü biçti. O dünya starı, bütün apoletlerini söküp attı. Oynasa da oynamasa da gıkını çıkartmadı. Sahada değilse, saha dışında takıma destek olmaya çalıştı.

Masumdu ama Terim'in elini öptü

CV'sini o kadar gözardı etti ki sanki sonsuz bir kefaret ödüyordu. Oysa onun da egosu vardı. Bunu aşırı şekilde törpülemesi, kendisini sıradanlaştırıp görünmez kılması belki de futbolunu da etkiledi. Çünkü yıldızlığını gözardı ettiği için özgüvenini de yitirmiş olabilirdi. Arda Turan, açık ki Galatasaray'a dönmek için aşırı ödünler vermişti. Misal Euro 2016'da haksız mıydı ki Terim'in elini öptü? Kendi beyanlarına göre o Euro 2016 kavgasında masumdu. O halde neden geri adımı atmak ona düştü? Neden daha kabul edilebilir bir barışla dönmedi Cimbom'a?

Sonu Sergen ve Alex gibi oldu

O kadar fedakârlığa rağmen ikinci Galatasaray dönemi büyük bir hayalkırıklığı içinde geçti. Kimbilir "Keşke hiç dönmeseydim" de diyor, olabilir şimdi. Öyle ki geçen hafta geçmişte kulübe kazandırdığı paraları ve başarıları hatırlatmak zorunda kaldı 'nankörlük' yapanlara karşı! Fatih Terim'in ayrılığından sonra daha da yalnızlaştı. Birlikte Barcelona geçmişleri olsa da Domenec Torrent, yüzüne bakmadı. Ne Barcelona maçlarında 1 dakika süre verdi ne de hiçbir önemi kalmayan ligin son iç saha maçında ona taraftarla vedalaşma şansı tanıdı. Arda Turan da Sergen Yalçın, Alex de Souza gibi yıldızların akıbetine uğrayıp ayrıldı.

Güneş ile parlayan Oğuzhan

Ve Oğuzhan Özyakup... Onun Arda Turan kadar uluslararası kariyeri yok. Ama olabilirdi. Bu potansiyeli fazlasıyla taşıyordu. Ne var ki üç kez görünme şansı bulduğu Şampiyonlar Ligi arenasını kullanmadı. Yerel CV'sindeyse 3 lig şampiyonluğu bulunuyor. Özellikle Şenol Güneş ile kazanılan iki şampiyonlukta başrol oyuncularındandı. Sonrası... Sonrasıysa büyük bir boşluk.

Feyenoord'a iyileşmeyi gitti

Bir ara o da rehabilite olmak namına doğduğu toprakların takımı Feyenoord'a gitti. Ama pandemiye denk gelen süreç Hollanda'dan 'iyileşmiş' olarak dönmesini engelledi. Aslında dönme niyeti de yoktu. Çünkü giderken 'kiralık' bir futbolcu gibi olmaktan ziyade, temelli giden bir futbolcu gibi konuşmuştu. Kırgın ve hatta kızgındı. Yeterli kıymeti görmediğini düşünüyordu.

Hollanda maçında yıldızlaştı ama...

Türkiye Milli Takımı formayla en sükse yaptığı maç da tesadüfen Hollanda maçı oldu. Konya'da Portakallar'a attığı gol, onun uluslararası bir yıldız kumaşı taşıdığını yine hatırlatıyordu. Fakat Oğuzhan'ı o kumaşı kesip biçip yıldız bir markaya dönüştürmek için ne yeterli istediği ve ne de hırsı vardı. Sergen Yalçın'ın futbolculuk dönemini hatırlatmıyor değil, bu durum.

Sergen Yalçın'ın yeni versiyonuydu

Sergen Yalçın için de Türkiye kamuoyu elbirliğiyle yurt dışına gitmesi için çok uğraştı. Ama o hayatından memnundu. Kimse bunu anlamak istemedi. Oğuzhan Ökyakup için de durum bundan farklı değildi. Demek ki o hayatından memnundu. Yoksa, bu kadar ayyuka çıkmış talepleri duymuyor olamazdı. Çok fazla da konuşmadığı için hakikatinin ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz.

Oğuzhan'ın dönüşü dört gözle beklendi

Beşiktaş tarihinin en çok forma giyen 9. futbolcusu. Son yıllarda kopuk kopuk oynadı. Aynı randımanla devam etseydi, muhtemelen ilk üçe girebilecek noktaya gelirdi. Hata futbolu Beşiktaş'ta bıraksa, 1 numaraya da yükselmesi çok muhtemeldi. Son yıllardaki maçlarındaki 90 dakikaları da çok az. Bazen bir maçın bir anında saman alevi gibi parladığında insanlar umutlanıyordu, geri döneceğine dair. İnsanlar onun hep geri dönüşüne peşinen hazırdı. Fakat sakatlıklar ama daha çok da onun ihtiyaç duymaması beklenen ikinci baharı bir türlü yaşatmadı siyah beyazlılara.

Oz Büyücüsü sessizce gitti

Gelinen noktada Oğuzhan Özyakup da Arda Turan gibi, taraftarının önünde üç-beş dakika oynayarak veda etme şansı bulamadı. Tıpkı Galatasaray gibi Beşiktaş'ın da evindeki son maçında hiçbir iddiası yoktu. Gelecek sezon takımda olmayacak 1 sezonluğuna kiralanan oyuncular bile oynarken 10 yıldır Beşiktaş formasını iyisiyle kötüsüyle giyen namı diğer Oz Büyücüsü, sessizce kapattı siyah beyazlı sayfaları...

Jübile yok, maç öncesi bir şilt verin bari

Son söz kulüplere... Daha geçen hafta Juventus Chiellini ve Dybala'ya sahada ne güzel veda etti. Sahaya alkışlarla çıkarttı ve öyle de uğurladı. Galatasaray ve Beşiktaş, jübileyi geçtik, Arda ve Oğuzhan'a bu kadarını bile çok gördü. Kimse teknik direktörün tercihi vs yalanının arkasına sığınmasın. Hoca kadroya almasa bile en kötü maç önü bir şilt verilirdi. Yok devam edilecekse de, bir açıklamayla bu da duyurulurdu... Daha bir gıdım alınteri dökmemişken gelişlerinde kırmızı halılar serilen futbolcular, emek verip gittiklerinde bir "Hoşça kal" diyemeyen bu futbol iklimini değişme vakti geldi de geçiyor...

Arda Turan'ın Galatasaray Kariyeri

____________________________

 • Oynadığı Sezon Sayısı: 10
 • Oynadığı Maç Sayısı: 240
 • Attığı Gol Sayısı: 49
 • Yaptığı Asist Sayısı: 77
 • Kazandığı Şampiyonluk Sayısı: 1
 • Toplam Kupa Sayısı: 3
 • Milli Takımla Çıktığı Maç Sayısı: 100
 • Milli Takımla Attığı Gol Sayısı: 16
 • Milli Takımla Yaptığı Asist Sayısı: 25

Oğuzhan Özyakup'ın Beşiktaş Kariyeri

____________________________

 • Oynadığı Sezon Sayısı: 10
 • Oynadığı Maç Sayısı: 310
 • Attığı Gol Sayısı: 35
 • Yaptığı Asist Sayısı: 62
 • Kazandığı Şampiyonluk Sayısı: 3
 • Toplam Kupa Sayısı: 5
 • Milli Takımla Çıktığı Maç Sayısı: 43
 • Milli Takımla Attığı Gol Sayısı: 1
 • Milli Takımla Yaptığı Asist Sayısı: 3