Arda Turan gerçekleri!

2 Temmuz 2017 07:59- Son Güncelleme - 2 Temmuz 2017 07:59
Google news abonelik

Hürriyet yazarı Rüştü Reçber, Arda Turan gerçeğinin yanı sıra spor gündemine dair çok çarpıcı tespitlerde bulundu. İşte o açıklamalar...

‘İşin aslı ne biliyor musunuz? Barcelona’nın yeni teknik direktörü Valverde zaten kadro sıkıntısı çeken takımdan kimseyi yollamak istemiyor. Hele ki Arda’yı hiç. Fakat Çin’den Arda’ya öyle bir teklif var ki, Arda gitmek ister. Ama dediğim gibi Barcelona paranın esiri olursa verir, onun dışında Arda’yı satması mümkün değil.’
DİLİMİZE doladık Arda Turan’ı, yanlış bir şey yaptı ya... Hiç affetmeyiz böyle bir şey yapan birini. Yakalamışız ya, fırsat bu fırsat, vur yerden yere. Ne futbolculuğu kaldı ne adamlığı... Her gün ‘Barcelona Kulübü Arda’yı yollamak istiyor’ haberleri. Kilosunu kıyaslama haberleri falan filan. Hakikaten biz bozulmuşuz. İnsanı itibarsızlaştırmada üzerimize yok. Başka ülkelerde neler yaparlar futbolcular ve neyle karşılaşırlar haberimiz yok galiba. Herhalde bakmak istemiyoruz. Üstelik her şeyi de Google Amca’ya sorarken bir de!
ÖYLE BİR TEKLİF Kİ...İşin aslı ne biliyor musunuz? Barcelona’nın yeni teknik direktörü Ernesto Valverde zaten kadro sıkıntısı çeken takımdan kimseyi yollamak istemiyor. Hele ki 12’nci, 13’üncü adam olan Arda’yı hiç. Fakat Çin’den Arda’ya öyle bir teklif var ki, gel gör ki Arda gitmek ister. Ama dediğim gibi Barcelona paranın esiri olursa verir, onun dışında Arda’yı satması mümkün değil.. Bu arada gelen teklife de hiçbir futbolcunu hayır diyemeyeceği türden. Böyle bir gerçek varken, Arda kardeşim olsun varsın sen sıkma canını, altın çamura düşmekle değer kaybetmez.

YILMAZ VURAL’A SAYGISIZLIK FUTBOLUMUZDAKİ en büyük yanlışlardan biridir; sen çalış uğraş, takımı bir üst lige çıkar, sonra yönetim ‘Teşekkürler. Bundan sonrasını biz hallederiz’ der. Tamam, futbolda böyle kararlar alınabilir. Ama bu şekilde hareket eden kulüplerde çıktıkları ilk sene tekrar geri dönmeye en büyük aday konumunda oluyorlar. Bu davranış Göztepe’yi Süper Lig’e çıkaran Yılmaz Vural gibi hocalarımızın emeğine biraz saygısızlık olmuyor mu?

BOL KESEDEN HARCAYANLAR ÜLKESİ

BOL KESEDEN HARCAYANLAR ÜLKESİ

TRANSFERDE aldık başımızı gidiyoruz yine... Gelen futbolcu sayısında değil, ortaya attığımız boş paralardan dolayı. Bu yaşlarda bu paraları göremeyecek olan futbolcuları omuzlarda getiriyoruz yine. Hele bir de vergi cenneti olan ülkemizde. Şimdi gelirlerimiz arttı diye bol keseden harcamanın ne faydası olacak? Biz ne zaman fırsatçı ve akıllı transferlerle karşılaşacağız, Allah bilir.

Tamam, önemli isimler şart ve gerekli. Lakin bu kadar harcamanın getirisi ne olacak? 33’lük Valbuena, 33’lük Gomis sana kaç yıl hizmet edecek ve de ne kadar sağlıklı edecek? Tamam, Belhanda biraz genç ama ona verdiğin parayı 34 lig maçını kazansan ancak çıkarabileceğin gerçeği bütün bu politikanın yanlışlığını gözler önüne sermiyor mu?

UEFA’DAKİ 11 TÜRK

UEFA’DAKİ 11 TÜRK

NE güzel oldu UEFA’nın değişik birim ve kademelerinde 11 temsilcimizin yer alması. Tabii ki hepimiz için gurur kaynağı oldular. Bu işlerin lobi ile olduğunun yeni farkına varan bir ülke olarak ümit ediyoruz ki, Türk futbolunu en iyi şekilde temsil edecek ve kulüplerimizin haklarını en iyi şekilde savunacaklardır. İşin üzücü tek noktası oraya da futbolla alakalı birinin tavsiye edilmemesi. Ee ne yapalım, içeride öyle değiliz ki dışarıya verelim!..

ÇİNLİLER VAZGEÇERSE NE OLACAK?

ÇİNLİLER VAZGEÇERSE NE OLACAK?

FIFA bir an önce bu olaya müdahale etmeli. Şimdi Avrupa kulüpleri gelen bonservis bedellerinden çok memnunlar. Ne de olsa ‘alan memnun, satan memnun’ zihniyeti. Fakat unuttukları bir şey var... Dünya piyasasında futbolcuların fiyatlarını artıran Çin, yarın bir gün ‘Ben bu anlayıştan vazgeçtim’ derse o zaman Avrupa kulüpler yüksek paralar talep eden futbolcularla nasıl baş edecek? Ondan sonra da tek çareleri kalacak; kulüplerini ‘Arap Sermayesi’ne satmak. O yüzden FIFA’nın bu riskin farkına varması lazım. Kim bilir belki bizim UEFA’daki temsilcilerimiz çıtlatırlar bu sorunu!