• Diğerleri

Atilla Karaoğlan: "12 sezonda pişerek geldim"

Son dakika spor haberleri... TFF, Süper Lig hakemi Atilla Karaoğlan'ın röportajını paylaştı. İşte o açıklamalar...
1 Temmuz 2020 10:34- Son Güncelleme - 1 Temmuz 2020 10:47
Google news abonelik

Süper Lig'de bu sezon yönettiği maçlarda dikkatleri üzerine çeken 33 yaşındaki hakem Atilla Karaoğlan, açıklamalarda bulundu. TFF, Karaoğlan röportajını sosyal medya hesabından paylaştı.

İşte o açıklamalar...

Futbol oynarken gerçekten futbolculukta yükselmenin ve profesyonel seviyelere çıkmanın ne kadar zor olduğunun farkındaydım. Hedeflerim vardı ancak hem eğitim hayatı hem de futbolculuğun bir arada yürütülmesi kolay bir iş değildi. Üniversiteyi kazandıktan sonra futbol oynayıp aynı zamanda eğitim hayatıma devam edebilirdim. Bu süreçte mahallemizde çocukluk arkadaşım, aynı zamanda hakemliğe beraber başladığım Özcan Kılıçkeser'in babası Ömer Kılıçkeser Hocamızın sayesinde hakemlik kursuna katılmaya karar verdim. Kendisi bana her karşılaştığımızda, "Futbol oynaman çok güzel. Futbol oynamaya devam et ancak futbolu bir gün bırakmak istersen, fiziğin, boyun hakemliğe uygun. Mutlaka hakemliğe başlamalısın" diyordu.

Kariyerindeki ilk maçı...

Şu anki İl Hakem Kurulu Başkanımız Özgür Aygün müsabakanın hakemiydi. Tribünler tıklım tıklım doluydu. Annem, babam, kardeşlerim yani tüm ailem o gün tribündeydi. İlk profesyonel maçımda beni yalnız bırakmadılar. Tabiî ben ailemin geldiğini maç sonunda öğrenmiştim ve bana olan desteklerini göstermek için maça geldiklerini görünce çok mutlu olmuştum. O kadar heyecanlı ve mutluydum ki, müsabakanın ilk 15 dakikasını hatırlamıyorum bile. Karşılaşma inanılmaz tempolu oynandı ve gerçekten 81. dakikaya kadar 3-0 geride olan Ispartaspor mucize bir geri dönüş yapmıştı. Kariyerimin ilk profesyonel maçında bu kadar çetin geçen bir mücadele olması, profesyonel liglerde maç yönetmenin ne kadar zor olacağının sinyalini bana vermişti. Aslında o günden sonra bu maçın hakemi Özgür Aygün Hocam bana sürekli yardımcı hakem olarak değil, hakem olarak ilerlemem konusunda tavsiyelerde bulunuyordu. Buradan kendisine teşekkür ediyorum.

TFF 1. Lig'de çok iyi bir sezon geçirerek, ilk sezonum olmasına rağmen A Klasman Hakemleri arasında en fazla müsabakaya çıkan hakem olarak bir sonraki sezonda Üst Klasman Hakem kadrosunda kendime yer buldum. Cemil Usta Sezonu'nun 2. haftasında hedeflediğim ve hayal ettiğim lig olan Süper Lig'de ilk maçımı almıştım. Buradan bana Süper Lig'de maç yönetme şansı veren Merkez Hakem Kurulu Başkanımız Sayın Zekeriya Alp ve tüm kurul üyesi hocalarıma sonsuz teşekkür ederim. Bu müsabakada birçok kritik karar vermek zorunda kaldım. Aslında bu kritik pozisyonların olması bazen hakem için şanstır. Ben de bu şansı iyi değerlendirdiğimi düşünüyorum. Aynı zamanda VAR ile birlikte yönettiğim ilk müsabakaydı. Müsabakada iki kırmızı kart çıkarmış, bir penaltı vermiştim. Kararların doğruluğu, yanlışlığı bir yana, gözlemcim Orhan Erdemir Hocamın söylediği cümleyi hiç unutmuyorum. "Benim için her şeyden önemlisi cesur olman" demişti. Aynı zamanda, gerçekten ilk maçımda çok heyecanlı olduğumu itiraf etmeliyim. 

İlk maçımdan sonra Süper Lig'de hem video yardımcı hakem olarak hem de sahada daha sık görev almaya başladım. Yönettiğim maçlardan sonra geri dönüşler çok olumluydu. Aynı zamanda Süper Lig'de görev alırken TFF 1. Lig'de yönettiğim Altay-Karagümrük müsabakasını MHK Danışmanı ve eğitimcimiz Jaap Uilenberg izlemeye geldi ve kendisiyle analiz yapma fırsatım oldu. Kendisi de benimle ilgili görüşlerinin olumlu olduğunu söyledi. O günden sonra Süper Lig'de daha da sık görev almaya başladım. Yani hem Larsen hem de Uilenberg'in izlediği bir hakem olarak emin adımlarla yoluma devam ediyordum. Bölgesel Amatör Lig dâhil 1, 2 ve 3. Lig'de 12 sezon görev alarak pişe pişe yoğurularak, birçok hakem hocama yardımcı hakemlik, dördüncü hakemlik yaparak, tırnaklarımla kazıyarak buralara geldim. Şunu söylemeliyim ki Süper Lig'de müsabakalar çok tempolu oynanıyor ve gerçekten kaliteli bir ligimiz var. Umarım ileride Avrupa'nın sayılı ligleri arasında yerimizi daha da sağlamlaştırırız.

VAR ile ilgili düşünceleri...

VAR uygulanan müsabakalarda bu sezon ilk defa görev almaya başladım. Bir önceki sezonda TFF 1. Lig kadrosundayken yaklaşık 40 günlük bir süreçte Antalya'da video yardımcı hakemliği sertifikası için yoğun bir çalışmaya tâbi tutulduk. VAR Koordinatörümüz Barış Şimşek bize en ince ayrıntısına kadar hem teorik hem uygulamalı olarak video yardımcı hakemlikle ilgili tüm detayları anlattı. Barış Şimşek Hocam bence dünyanın sayılı VAR eğitimcilerinden birisidir. Bu konuda gerçekten bizi çok iyi yetiştirdi. Biz de aldığımız eğitimlerle Türkiye'de VAR sisteminin başarısı için var gücümüzle çalışıyoruz. Kendi açımdan konuşmam gerekirse futbol için çok önemli ve güzel bir sistem olduğunu düşünüyorum.

En başarısız 10 penaltı atışı! Part 9