Avni Yıldırım: "Bir Türk boksörün altın kemer alması dünyaya bedel"

9 Ekim 2018 16:54- Son Güncelleme - 9 Ekim 2018 19:54
Google news abonelik

WBC Süper Orta Sıklet Dünya Şampiyonu David Benitez’in yasaklı madde kullandığı ortaya çıkınca Türk boksunun gururu Avni Yıldırım’a unvan maçı fırsatı doğdu. Avni Yıldırım, unvan maçı, kariyeri, hedefleri ve planlamaları hakkında çarpıcı ifadeler kullandı. Ayrıca Yıldırım, ilgi duyduğu diğer spor branşlarını ve yakın olduğu takımı da açıkladı.

Radyospor’da yayınlanan Spor Kazanı programında Özgür Sancar’ın sorularını yanıtlayan Avni Yıldırım’ın açıklamalarından Ajansspor’un derledikleri şu şekilde;

"Bir Türk boksörün altın kemer almaya çıkması dünyadaki her şeye bedel"

Çalışmalarım başlıyor. Antrenör ekibim Amerika'da. Ben de oraya gideceğim. Miami'de çalışmalarımı yapacağım. Almanya ve Türkiye'de konsantre olamıyorum. ABD'de daha rahat maça odaklanıyorum diyebilirim. Amacım Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek. Açıkçası maça kısa bir süre kalınca hiçbir şeyi takip etmiyorum, dış etkenlerden uzaklaşıyorum. Bir Türk boksör WBC maçına kemer almak için çıkıyor. Bunun gururu dünyadaki her şeye bedel.

"Bir Türk boksörün orada olmasından rahatsızlık duyanlar var"

"Bir Türk boksörün orada olmasından rahatsızlık duyanlar var"

Bana antrenörlerimin söylediği bir söz var; ''Herkes senin kaybetmeni istiyor, çalış müsabakayı kazan'' şeklinde. Herkes bir Türk'ün orada olmasından rahatsız ve bu beni hırslandırıyor. Daha fazla konsantre oluyorum. Ben kendimi biliyorum, hedeflerimi biliyorum ve bu durumda motive oluyorum. Zaten şüphe varsa ve kendine güvenmiyorsan sıkıntı var demektir.

"Kimse merak etmesin, eksiklerimizi giderdik"

"Kimse merak etmesin, eksiklerimizi giderdik"

Lolenga Mocke ile karşılaşmıştım. WBC final elemesiydi ve 12 raunt sürdü. Çok yorucuydu. Maçtan bir hafta önce vücudum su tuttu, kilomu ayarlayamadım. Diyet programım ayarlanamadığı için bu etkiledi. Bu durum maçtaki performansıma yansıdı. Onun da çaresine baktık. Değişiklikler yapıyoruz. Kimse merak etmesin. Eksiklerimize çareler bulduk, eksiklerimizi gidermek için çalışmalar yaptık. Maçlara yakın çok ciddi çalışmak ve her şeye dikkat etmek gerekiyor.

"Hiçbir spor branşında finalde birbirine sarılanları göremezsiniz"

Yüksek seviyeli maçlarda 12 raunt birbirimizi yenmek için mücadele ediyoruz ama gong çaldığında birbirimize sarılıyoruz. Bunu hiçbir spor branşında göremezsiniz. İki taraf da acı çekiyor ve birbirini anlayıp daha sonra finalde birbirlerine sarılıyorlar. Bu çok önemli.

"Irkçı saldırıya cezayı kesti"

"Irkçı saldırıya cezayı kesti"

Khabib Nurmagomedov - Conor McGregor mücadelesine çok ilgili değilim. Ama müslüman bir kardeşimiz Khabib'e ırkçı bir saldırı vardı ve o da buna cezayı kesti diyebilirim.

"Beşiktaş altyapısına davet edildim, boksu seçtim"

"Beşiktaş altyapısına davet edildim, boksu seçtim"

Ben boks dışında iyi bir futbol oyuncusuydum. Çok yetenekliydim. Hatta Beşiktaş altyapısına davet edildim ama boksu tercih ettim. İyi ki de boksu tercih etmişim. Bu sporu yaptığım için çok mutluyum.

"Beşiktaş'ın yeri bende ayrı"

Ben Beşiktaş ve Fenerbahçe kulübünde boks yaptım. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Özellikle Beşiktaş beni çok destekledi. Bu sebeple Beşiktaş'ın yeri bende farklı olacak. Şu an Saran Group ile beraber yürüyorum. Hedefim altın kemer almak ve bana destek olan herkesi mutlu etmek.

"Muhammed Ali rol model oldu, cesaret verdi"

"Muhammed Ali rol model oldu, cesaret verdi"

Muhammed Ali hepimizin örnek aldığı bir sporcu ve bir insan. Kendisi çok dik bir duruş gösterdi, efsanemiz oldu. Her zaman ezilenlerden yana tavır almış bir insandı. Onun yaşam felsefesi çok kişiye rol model oldu ve cesaret verdi, birbirine kilitledi.

"Türkiye'de bir spor kültürü yok"

"Türkiye'de bir spor kültürü yok"

Dışarda yaptığım röportajlarda söylediğim, ''Bir ilki başarmak istiyorum'' cümlesiydi. Bunu başarma fırsatı yakaladım. İnşallah da başaracağım. Türkiye'de maalesef bir spor kültürü yok. Sadece boks adına bir sıkıntı değil bu. Genel bir sorun var. Çocuğu götürüp futbola yazdırmakla iş bitmiyor. Beden derslerinde matematik çalışın deniyorsa böyle olmaz. Biz bu cahilliği bir türlü üzerimizden atamadık. Boks zararlı diyorlar ve boks yaptırmıyorlar. Artık internet ve bilgi çağındayız. Açıp araştıracaksın, ona göre karar vereceksin. Ama bunu yapmıyoruz. Futbolda bir topa kafa vurduğunda bile hücreler ölüyor. Bunu bile bilmeyenler var. Bizde maalesef bir spor kültürü yok. Bunu oluşturmak lazım.

"Çok büyük dersler aldım"

Bu sene 3 tane 12 rauntluk maçlara çıktım ve çok büyük dersler aldım. Kaybettiğim maçta da çok büyük dersler aldım. Bunu herkes görecek. Ayrıca sizler gibi bokstan anlayan insanlarla sohbet etmek de güzel. Bazen öyle sunucularla karşılaşıyoruz ki bokstan hiç anlamıyorlar. Bokstan anlamayan biriyle sohbet etmek de zorlayıcı oluyor. Ama sizi ayrı tutuyorum. Bokstan anlamanız sebebiyle sohbet çok güzel geçti. Anlamasaydınız bu güzel sohbeti yapamazdık. İnşallah sonraki seferde altın kemeri konuşuyor oluruz.