AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Avrupa FIFA'dan kopuyor mu? Ayrılık sesleri

Ajansspor Editör
Deniz ŞEN
İlk Yayınlanma : 21 Eki 2021 - 15:22 / Son Güncelleme : 21 Eki 2021 - 15:30

Son dakika spor haberleri... FIFA, Avrupa futbolundan ayrılacak mı? '2 yılda bir Dünya Kupası' Avrupa'daki futbol federasyonlarını ayağa kaldırdı. İşte gelişmeler...

Hüseyin Özkök - AJANSSPOR

FIFA’nın kadın ve erkeklerde Dünya Kupası’nı iki yılda bir oynatma planları etrafındaki tartışmalar giderek büyüyor. Özellikle Avrupa ve Güney Amerika Konfederasyonları UEFA ve CONMEBOL, bu plana temelden karşı çıkıyorlar. Daha önce UEFA Başkanı Ceferin tarafından dile getirilen boykot tehdidi bir adım daha öteye giderek işi bazı ülke federasyonlarının son çare olarak “FIFA’dan ayrılalım” demesine kadar vardırdı. Deutsche Presse Agentur (DPA) tarafından verilen habere göre 15’e yakın futbol federasyonu gerekirse FIFA üyeliğinden çıkma fikrinde.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi de karşı   

Uluslararası Olimpiyat Komitesi IOC de geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak bu konudaki kaygılarını dile getirip dört yılda bir düzenlenen Dünya Kupası’nın iki yılda bire düşürülmesinin kadın futbolu ve diğer sporların organizasyonlarını olumsuz yönde etkileyeceğini ayrıca oyuncu sağlığı için de sorun yaratacağını ifade etmişti.

Infantino Güney Amerika'da destek arıyor

AP Ajansı ise bir süre önce servis ettiği bir haberde çok sayıda federasyon başkanı ile görüşen Başkan Infantino’nun uluslararası maç takvimi ve iki yılda bir Dünya Kupası konusunda fikirleri topladığını duyurmuştu. FIFA Başkanı dün yaptığı açıklamada Güney Amerika’da çeşitli ülkelerde görüşmeler yaptığını belirtti.

Infantino'nun en büyük muhalifi Almanya

7 Milyondan fazla üyesiyle dünyanın en büyük futbol federasyonu konumundaki Almanya Futbol Federasyonu da iki yılda bir Dünya Kupası fikrine şiddetle karşı çıkan federasyonların başında geliyor. DFB tarafından Sportschau sitesine yapılan açıklamada Infantino’nun planına karşı çok sayıda olumsuz argüman ortaya koyularak plana karşı çıkıldığı bunları dinleyen FIFA Başkanı’nın çok düşünceli bir ifade takındığı ve böyle bir planın neden anlamsız olduğunu anladığı belirtildi. DFB ayrıca bu konuda FIFA Genel Kurulu’nda yapılacak bir oylamanın özellikle bu yıl içinde yapılmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirtirken FIFA üyeliğinden ayrılma konusunda diğer federasyonlar ve UEFA ile ortak bir tutum içinde olacaklarını ifade etti.

Kuzey Avrupa tek ses

Bu arada Kuzey Avrupa ülkelerinden Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya, İzlanda ve Faroe Adaları ortak bir açıklama yaparak iki yılda bir Dünya Kupası organizasyonuna kesinlikle karşı olduklarını bildirdiler. Danimarka Federasyonu ise gerekirse FIFA üyeliğinden ayrılmanın da düşünülebileceğinin altını çizdi.

2021'de ayrılma söz konusu değil

Diğer yandan bir futbol federasyonunun FIFA üyeliğinden ayrılması FIFA Statüsünün 18. Maddesine göre en geç yıl bitiminden 6 öncesinde yapılacak başvuru ile mümkün. Bu durumda 2021 yılında herhangi bir ayrılmanın söz konusu olması mümkün değil. FIFA’dan ayrılan bir federasyon FIFA organizasyonlarına katılamazken kıta organizasyonlarında yer alabiliyor. Ayrıca Dünya Kupası’na katılmamanın da herhangi bir yaptırımı bulunmuyor.

Wenger propaganda turunda

Bütün bunlar olurken FIFA gelişim Direktörü Arsene Wenger, “propaganda” toplantılarını sürdürüyor. Fransız futbol insanı, üye ülkelerin erkek milli takım teknik direktörleri ile 2 yılda bir yapılması düşünülen Dünya Kupası ve maç takvimi konularında iki bölüm halinde online bir toplantı gerçekleştiriyor. Görüşmelerin ilki çarşamba günü yapıldı. Wenger bugün de toplantının ikinci bölümünde kalan teknik direktörlerle görüşecek.

FIFA Konseyi de toplandı

FIFA Genel Kurulu’nun karar alma yetkisindeki konular hariç diğer tüm konularda karar alma yetkisine sahip FIFA Konseyi de dün tüm konfederasyonlardan gelen 37 üyesiyle bir toplantı gerçekleştirdi. Daha önce 25 kişiden oluşan İcra Kurulu yerine 2016’da oluşturulan konseyin gündeminde yine maç takvimi ve iki yılda bir Dünya Kupası organizasyonu vardı. Toplantının ardından basının önüne çıkan FIFA Başkanı Gianni Infantino yaptığı açıklamanın ardından tüm dünyadan basın mensuplarının sorularını online olarak yanıtladı.

Infantino 'saygılı tartışma' istiyor

İki yılda bir yapılması düşünülen organizasyon ile ilgili tartışmaların çok sert bir ortamda sürdüğünü belirten FIFA Başkanı bu tartışmalarda gerekli saygının gösterilmesini beklediğini ifade etti. Konu hakkında olumsuzun yanında çok sayıda olumlu görüşün ifade edildiğini, bu bağlamda FIFA’nın demokratik bir kurum olduğunu, herkesi bu konuda birlikte çalışmaya çağırdığını ve global bir konsensüs sağlamaya çalıştıklarını belirten Infantino, fikirlerin finansal değil sportif amaçlarla ortaya konduğunu ve projenin herkes için daha iyi olursa devam ettirileceğini söyledi. Infantino 20 Aralık’ta FIFA Genel Kurulu’nu olağanüstü gündemle toplayacaklarını ve hem maç takvimi hem de iki yılda bir Dünya Kupası organizasyonunu nasıl planlandığının üye ülkelere bir sunum ile anlatılacağını da açıkladı. İsviçreli Başkan toplantıda oylama yapılıp yapılmayacağı ile ilgili bir açıklama ise yapmadı.

UEFA ve CONMEBOL'ün 65 oyu var

211 üyesi bulunan FIFA Genel Kurulu’nda UEFA ve CONMEBOL’ün toplam 65 oyu bulunuyor. Bu da üçte iki çoğunluğun altında kalıyor. En önemli iki konfederasyonun dışında kalan diğer konfederasyonların ise plana sıcak baktıkları ve Infantino’nun da buna güvendiği biliniyor.