Avrupa'da Dörtte Dört Yaptık! İşte UEFA Ülke Puanı Sıralaması

Akın Ungan
10.08.2023 - 22:46 | Son Güncellenme: 11.08.2023 - 00:24

Avrupa'daki temsilcilerimiz Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Adana Demirspor rakiplerini yendi. Böylece Türkiye, UEFA ülke puanı sıralamasında 10. sıraya yükseldi.

Avrupa'da Dörtte Dört Yaptık! İşte UEFA Ülke Puanı Sıralaması

Hüseyin ÖZKÖK - AJANSSPOR

Ülkemizi Avrupa kupalarında temsil eden Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Adana Demirspor, bu hafta rakipleri karşısında kazanmayı başardı. Bu durum, ülke puanına da olumlu yansıdı. Türkiye, UEFA ülke puanı sıralamasında 10. sırada yer aldı.

Cimbom'un zaferiyle 11. sıraya çıkmıştık

Salı akşamı Şampiyonlar Ligi 3. Eleme Turu ilk maçında Galatasaray Slovenya’da Olimpija Ljubljana karşısında galip gelerek 1 puan almış alınan puanın ülkemizin katılımcı takım sayısı olan dörde bölünmesiyle elde edilen 0.25 puan ülke puanına eklendikten sonra Türkiye 28.600 puana yükselip İsviçre’yi geçerek 11. sıraya çıkmıştı.

Önümüzdeki rakiplerden Avusturya’nın Sturm Graz takımının PSV'ye yenilmesiyle Avusturya ise 29.000 puanda kalırken, aramızdaki fark 0.400 puana kadar inmişti.

İlgini Çekebilir
Kartal, Bakü'de play-off için havalandı
Habere Git

Dört takım, dört tam puan!

Bu akşam takımlarımızın Konferans Ligi’nde oynadığı karşılaşmaların ardından Adana Demirspor, Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin rakiplerini adeta ezerek yenmesi sonrasında toplamda 4 puan dört takımımız ülke puanına 1 tam puan katkıda bulunarak Türkiye’nin puanının 28.350’den 29.350’ye çıkmasını sağladılar.

Avusturya'yı geçtik! Türkiye 10. sırada

Bununla birlikte Türkiye, Avusturya’yı geride bırakarak UEFA kulüp müsabakaları ülkeler sıralamasında uzun süre sonra ilk kez 10. basamağa tırmandı ve 2025/26 sezonunda Şampiyonlar Ligi’ne bir takımını doğrudan gönderme şansını güçlendirdi.

Ülke puanında rakiplerin durumu

Diğer yandan 12. sıradaki takipçimiz İsviçre’nin 2 takımı Servette ve Luzern haftayı yenilgiyle kapattıkları için puan alamadılar. 9. sıradaki İskoçya’nın iki temsilcisinden Hearts kaybederken, Hibernian İsviçre ekibi Luzern’i devirdi ve İskoçya’nın 0.200 puan almasını sağladı.

Bu hafta üç takımı sahada olan Avusturya’nın takımları 1 galibiyet 1 beraberlik 1 yenilgi ile kendi ülke puanlarına 0.300 puan eklediler. Avusturya dörtte dörtle yoluna devam eden Türkiye’nin bir sıra gerisine düşerek 11. Sıraya indi.

Senin için hazırladığımız haberler