AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Tenis Haberleri | Novak Djokovic, Avustralya'ya şoka uğradı

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 05 Oca 2022 - 20:14 / Son Güncelleme : 05 Oca 2022 - 20:21

Teniste 2022 yılının ilk grand slam turnuvası olan Avustralya Açık'ta Novak Djokovic, aşı muafiyetine rağmen Avustralya'ya girişte sorun yaşadı. İşte detaylar

AJANSSPOR - HABER

Erkekler dünya sıralamasının 1 numarası Sırp tenisçi Novak Djokovic, sezonun ilk grand slam turnuvası için tıbbı muafiyet alarak gittiği Avustralya'daki Melbourne Havaalanı'nda sorguya alındı.

Djokovic, ülke sınırında sorun yaşadı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olup olmadığını açıklamadığı için 9 şampiyonluk kazandığı Avustralya Açık'a katılamama riskiyle karşı karşıya kalan Djokovic, turnuva organizatörlerinden özel izin almasına karşın ülke sınırında sorun yaşadı.

Vize başvurusunda hata var

Avustralya basınında çıkan haberlere göre, Melbourne Havaalanı'na gelen 34 yaşındaki tenisçi, tıbbi muafiyetlere izin vermeyen bir vizeyle ülkeye girmeye çalıştı. Bunun üzerine Federal Sınır Kuvvetleri, Victoria eyaletinin yönetimiyle iletişime geçerek Djokovic'in ekibinin vize başvurusunda hata yaptığını iletti.

Djokovic, kanıtları sunması için sorgulandı

Kariyerinde 20 grand slam şampiyonluğu bulunan Djokovic, Victoria hükümetinin vizeyi kabul etmemesi sonrası sınır yetkililerince aşı muafiyetini destekleyen kanıtları sunması için sorgulandı

Başbakan, ilk uçakla evine gönderileceğini söylemişti

Djokovic'in muafiyet gerekçesi olarak son 6 ayda Kovid-19 geçirmesini gösterdiği, bunun ise ülkeye giriş için yeterli olmayabileceği iddia edildi. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, tıbbı muafiyet gerekçesini belgeleyemediği takdirde Djokovic'e farklı muamele yapılmayacağını ve ilk uçakla evine gönderileceğini söylemişti.

Avustralya Açık Turnuvası, 17-30 Ocak tarihlerinde Melbourne kentinde düzenlenecek.

Djokovic'in performansı

34 yaşındaki Djokovic, Wimbledon'da peş peşe 3'üncü, toplamda 6'ncı, kariyerinin ise 85. tekler şampiyonluğunu elde etti.