Milli yarış pilotu ve Red Bull sporcusu Ayhancan Güven'den Formula 1 Sözleri

Orhan Gülek
12.05.2023 - 15:58 | Son Güncellenme: 12.05.2023 - 16:03

Almanya Turing Otomobilleri Şampiyonası'nda (DTM) 2023 sezonuna katılacak milli yarış pilotu Red Bull sporcusu Ayhancan Güven, Formula 1'e katılıp katılmayacağıyla ilgili konuştu.

Milli yarış pilotu ve Red Bull sporcusu Ayhancan Güven'den Formula 1 Sözleri

AJANSSPOR - HABER

Almanya Turing Otomobilleri Şampiyonası'nda (DTM) 2023 sezonuna katılacak milli yarış pilotu Red Bull sporcusu Ayhancan Güven, kendisi için yeni olan bu organizasyonda yarış kazanmak istediğini söyledi.

Bir alışveriş merkezinde gerçekleştirilen buluşmaya babası Hakan Güven ile katılan Ayhancan Güven, yarışla ilgili basın mensuplarına değerlendirmede bulundu.

"Bu sene 4 farklı şampiyonada yarışıyorum"

Hedefinin bu sene en az bir yarış kazanmak olduğunu ve ana programını DTM'nin oluşturduğunu vurgulayan Ayhancan, "Benim şahsi hedefim her zaman her gittiğim yerde kazanmak. O yüzden bu sene bir yarış kazanabilirsem mutlu olurum. Bu sene 4 farklı şampiyonada yarışıyorum. Benim açımdan seri değiştirmek fiziksel ve mental olarak zorlayıcı oluyor. 9 günlük süreçte 9 gün 3 farklı pistte arabaya bineceğim." dedi.

"30 tane fabrika sürücüsü var"

DTM yarışına çok önemli sporcuların katıldığını aktaran Ayhancan, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar katıldığım tüm yarışlardaki ilk sezonumda kazanmak benim hayalimdi. Bunları şu ana dek başardık, umarım bu sene de ilk sezonumuzda bir yarış galibiyeti elde edebiliriz. Genel klasmanda bir şey söylemekten çekiniyorum çünkü 30 tane fabrika sürücüsü var. Sezonun genel klasmanıyla ilgili bir şey söyleyemem ama en az 1 yarış kazanmak istiyorum. Üstü kapalı otomobilde bireysel olarak en üst nokta DTM. Bu sezonu başarıyla atlatmamız gerekiyor."

"Formula 1 benim için bir ihtimal değil"

Formula 1'in artık kendisi için mümkün olmadığını da vurgulayan Ayhancan, "Formula 1'i keyifle takip ediyorum. O günün şartlarında o imkanlar sağlanamadı. Şu an geldiğim noktada Formula 1 benim için bir ihtimal değil. Umarım ben, benden sonraki sporculara kapıyı aralayabilirim." diyerek sözlerini tamamladı.

DTM serisi Red Bull TV'de

GT3 sınıfı otomobillerin yer aldığı yarış, 28 Mayıs'ta Almanya'daki Oschersleben Arena'da başlayacak.

Ayhancan Güven'in yarışacağı DTM serisi, Red Bull TV'den yayımlanacak.

Ayhancan Güven, DTM'de yarışan ilk Türk olacak

Milli yarış pilotunun bu seride yarışan ilk Türk olacağı organizasyon, otomobil yarışı alanında Formula 1'de yer almak için geçiş aşaması olarak değerlendiriliyor.

Daha önce Porsche Carrera Cup ve Porsche Supercup'ta yarışan genç sporcu, Porsche Fabrika takımı pilotu olarak, KÜS Team Racing adına Porsche GT3R ile yarışacak.

Senin için hazırladığımız haberler