AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Aykut Kocaman: “Makasın açıldığını 10 yıldır söylüyorum”

Ajansspor Editör
Ozan Ermiş
İlk Yayınlanma : 24 Tem 2021 - 22:28 / Son Güncelleme : 24 Tem 2021 - 22:44

Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Aykut Kocaman, hem Trabzonspor ile oynadıkları hazırlık maçını hem de Türk ve dünya futbolunu değerlendirdi.

Aykut Kocaman: “Makasın açıldığını 10 yıldır söylüyorum”

AJANSSPOR-HABER

Süper Lig’in iki güçlü ekibi Medipol Başakşehir ile Trabzonspor’u karşı karşıya getiren hazırlık maçı 0-0 sona erdi. 90 dakikanın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Aykut Kocaman, "Bugünkü oyunda bizim adımıza olumlu ya da olumsuz şeyler söylemek doğru olmaz” dedi. 

Başakşehir'den ayrılan futbolculara gönderme

Sezonun ilk hazırlık maçına çıktıklarını hatırlatan deneyimli çalıştırıcı şöyle devam etti: “İyi oyun ya da kötü oyun diye bir nitelendirme yaparsam kendi oyuncularıma haksızlık olur. Ağır antrenmanlardan sonra ayaklar çok ağır olur. Maçta da bunun zorluklarını gördük. Benim adıma olumlu şeylerin biraz daha fazla olduğu bir oyun olarak gözüktü. Kuvvetli takım pozisyonunu bıraktığımız yerden devam ettireceğiz ve bir adım üstüne gideceğiz gibi görünüyor. Bu sene mesleğine pozitif bakan oyuncu sayımız çok fazla.”

'Beşiktaş maçı ölçü olacak'

Sakaryaspor ve Panathinaikos ile planlanan hazırlık maçlarının iptal olduğunu aktaran Kocaman, "Malatyaspor ile bağlantı kurduk oynamak istiyoruz. Üç gün sonra Beşiktaş ile oynayacağız. Ölçü belirlemek için son derece iyi maçlardan birisi olacak. Kasımpaşa, Hatay ve ardından Kasımpaşa maçları var. Sezon içerisinde yukarıda olma arzusu olan takımlarla oynayacağız. Bunlardan bir tanesi de biziz" şeklinde konuştu.

Dünyada futbolu ezbere oynuyorlar

Türk takımları ile Avrupa takımlarının arasındaki farkın büyüdüğünü vurgulayan Kocaman şunları kaydetti: "Avrupa Futbol Şampiyonası'nda da gözüktü ki artık dünyada ezber oyununa döndü iş. Baskı, oyun oynatmama ve topu aldığında da ezber oyunu var. 

'Onlar ileri biz geri gidiyoruz'

10-12 yıldır ben Avrupa ile aramızdaki makasın açıldığını söylüyorum. Bunu sadece Avrupa ülkelerinin ileriye gitmesiyle değil bizim geriye gitmemizle açıklıyordum. Bu futbol düzeninde, bu düşünce yapısıyla buraya doğru gitmemiz kaçınılmazdı. Zaten düşen bir kalite var. Bu kalitenin düşüşünü biraz daha etkileyecek bir düzensizlik durumu var. Öte yandan biz düzensizliği ve kaosu çok sevdiğimiz için bunu belki bir süre sonra avantaja çevirebiliriz."

Kocaman'ın taraftar mutluluğu

Aykut Kocaman son olarak bu sene yeniden tribünlere dönecek olan taraftarların önemine dikkati çekerek, "13 aylık bir aranın ardından futbolun içine şubat ayında girdim. Televizyon seyrederken de kenarda izlerken de taraftarsızlık gerçekten feci bir şey. Futbolda olmazsa olmaz tek şey, futbolcular. Ancak futbolu oynamaya başladıktan sonra en önemli unsur ise taraftarlar" ifadelerini kullandı.