Aykut Kocaman Icardi, Valencia, Aboubakar, Arda Güler ve Messi'yi Yorumladı

Ali Bozkurt
30.05.2023 - 17:07 | Son Güncellenme: 30.05.2023 - 17:12

Eski Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Mauro Icardi, Enner Valencia ve Vincent Aboubakar'ı yorumladı. Kocaman üçlüden sıradışı olan ismin kim olduğunu söyledi.

Aykut Kocaman Icardi, Valencia, Aboubakar, Arda Güler ve Messi'yi Yorumladı

AJANSSPOR HABER

Eski Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, uzun bir aradan sonra kamuoyunun önüne çıktı. Playspor Youtuba kanaldı Orkun Yazgan ve Okay Karacan'a konuk olan Kocaman, Süper Lig'in üç golcüsü Galatasaraylı Mauro Icardi, Beşiktaşlı Vincent Aboubakar ve Fenerbahçeli Enner Valencia'yı yorumladı. Kocaman, sarı lacivertli genç yıldız Arda Güler'in de Lionel Messi gibi saf bir yenetenek olduğunu vurguladı. Kocaman Ronaldo ve Messi farkını da dile getirdi.

Icardi mi Valencia mı Aboubakar mı?

Icardi, Valencia ve Aboubakar'ı kıyaslaması istenen Kocaman, "Bizim futbol standardımız için sıradışı olan Mauro Icardi. CV'si bunu gösteriyor. Burada muazzam bir uyum sağladı. Beden dilinde gözüküyor. Daha düşük bir futbol ülkesine gelip 'Burada nasılsa yeter' halinin ötesinde; taraftarla ve camiasıyla bütünleşip, 'Oyunculuğumun o pırıltılı halini nasıl gösteririm' halinde oynuyor" dedi.

Aboubakar ilk dönemin üstüne çıktı

Kocaman, Valencia ve Aboubakar'ın ise Süper Lig standardının seviyelerinde oyuncular olduğuna vurgu yaptı: "Aboubakar, Şenol Güneş'in ilk döneminde gerçekten üst seviye oynamıştı. O zamanki seviyesini yakalalayıp, hatta belki süreklilik içine koyduğumuz zaman, bunun da üstüne çıktığı gözüküyor.Üçünün arasında bir kıyaslama yapmayacağım. Üçü de kendi takımlarında verimli oynuyorlar. Ama sıradışı olan Icardi, hiç tartışmasız gözüküyor. Diğer taraftan verimlilik açısından bakıldığı zaman hepsi üst düzey verimlilik gösteriyorlar."

İlgini Çekebilir
Galatasaray Boey'in yerine Matador'u istiyor!
Habere Git

Arda Güler Messi gibi bir saf yetenek

Fenerbahçe'nin genç yıldızı Arda Güler'in ortaya koyduğu performansı iyi olduğunu hatta daha fazlasını yapabileceğini söyleyen Aykut Kocaman, Lionel Messi gibi saf bir yenetek olduğunu kaydetti. Kocaman, diğer yandan Türkiye'deki çevresel faktörlerin Arda Güler gibi saf yetenekler için handikaplı olduğunun da altını çizdi:"Çevresel faktörlerin gençleri, bizim ülkemizde, ulaşabilecekleri seviyeye ulaşmaları konusunda sıkıntı yarattığını düşünüyorum."

Arda için Sevilla maçında hüküm verdim

Arda Güler'in başarıla olabileceğine dair ilk işareti Sevilla ile oynanan Avrupa Ligi maçında aldığını anlatan Kocaman, şöyle devam etti: "Arda Güler, Sevilla maçının ilk yarısındaki oyununda, bir takıma karşı, tek başına oynayan bir oyuncu gibi gözktü. Top alıyor, top kaptırıyor, hamle yapıyor.. Bu yüksek özgüven, kaliteli bir fizik.. Aslında pek çok şeye hazır olduğunu gösteren bir durumdu. Sonraki süreçte daha fazla oynamasını açıkçası ben de bir Fenerbahçe taraftarı olarak, bekledim."

Ne Fenerbahçe ne Galatasaray ne Beşiktaş

Üç büyüklerde bir oyuncunun maksimum seviyeye ulaşamadığın vurgulayan Kocaman, "Ne Fenerbahçe ne Galatasaray ne Beşiktaş'ın; dolasıyla Türk futbolunun, bir futbolcuyu maksimuma çıkarma şansı var. Bu tamamen  bir gerçek. Buradan hareket edebilirsek, Arda ve Ardalar'ı maksimuma çıkaran ortamı hazırlayıp, sonra Arda ve Ardalar'ın artmasına şansına sahibiz. Bu güzel bir çocuk. Beden dili de çok güzel. Belli bir yerden sonra çevrenin kontrolsüz baskısıyla ve istemleriyle beraber, maksimumunu yakalama konusunda acabalar olacaktır.''

İlgini Çekebilir
Fenerbahçe 2 oyuncuyla anlaşma sağladı!
Habere Git

Arda yere de çok sağlam basıyor, artık hazır

Çevresel dezavantajlara rağmen Arda Güler'in zorlukları aşabileceğine inandığını söyleyen Aykut Kocaman, "Arda, oyunculuk tarafına bakıldığında; top kontrolü, topla hızlanması, topu aktarması; buna topla çözümle bulması diyelim, birinci sınıf. Buralarda problemi yok. Bunu tüm futbolseverler gördüğü için bu çocuğun çok değerli olduğunu gördük. Ama benim kriterim şu: Bunları yapabilecek fiziksel güce sahip mi? Topu korumak demek darbelere karşı dayanıklı olmak gerekir. Oğuz Çetin, sahayı üstten görebilme yeteneğe sahipti. Arda'nın aktardığım bu yeteneklerle birlikte, böyle bir yeteneği olduğunu da gördüm. Sahanın bütününü gören bir yeteneğe sahip. Sahada da darbelere karşı dağılmıyor. Yere çok sağlam basıyor. Dolayısıyla hazır" diye konuştu.

Messi ile Ronaldo arasındaki en büyük fark

Aykut Kocaman, kariyerleri boyunca hep kıyaslanan Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo için de yorum yaptı. Messi'yi futbol tarihinin de en önemli oyuncularından biri olarak gördüğünü söyleyen Kocaman, Arjantinli yıldızın Dünya Kupası'nı da kazanarak, eksiğini tamamladığını belirtti. Kocaman, Messi'nin Dünya Kupası'nı kazanmasında bireysel değil kolektif bir davranış sergilemesinin anahtar rol oynadığını söyledi.

İlgini Çekebilir
Beşiktaş aradığı 10 numarayı buldu! Görüşmeler başladı...
Habere Git

Messi'ye Dünya Kupası'nı getiren sebep

Kocaman, "Messi, Ronaldo ile çok büyük bir çekişme içerisindeydi. Ronaldo, son dönemlerde tamamen makine olarak gol üretme halindeydi. Ve bunu da bireyselleştirerek oraya doğru götürdü. Dünya Kupası'nda gole ihtiyaç duyduğu dönemde, artık onun o bireysel bakışı kendisini destekleyen oyuncular tarafından çok fazla benimsenmedi. Dolayısıyla onu bir şeyler yaratabilme gücünde büyük eksiklik vardı. 
Messi ise bütün futbol hayatı boyunca şunu yaptı: Attı, attırdı ve oyunun içinde hep bir kolektif bilinç ve yardımlaşmayla hareket etti. Bu golleri atarken çok böyle aşırı ihtiraslı yapıyormuş gibi hiçbir zaman görünmedi. Bu ona aslında Dünya Kupası'nı getirdi. Bütün arkadaşları ona bir şey armağan etmek istiyorlardı. Çok net gözüktü. İki oyuncu arasındaki; bir yola çıkarken davranış biçiminin nelere mal olduğunu göstermesi açısından çok önemliydi.

Senin için hazırladığımız haberler