Romanya'nın Kosova maçında Kosova Sırbistan'dır pankartı açıldı

İsa Kethüda
13.09.2023 - 10:17 | Son Güncellenme: 13.09.2023 - 10:29

Romanya'nın Kosova'yı konuk ettiği Euro 2024 maç, ev sahibi takım taraftarlarının açtığı "Kosova Sırbistan'dır" pankartı nedeniyle 50 dakika durdu...

Romanya'nın Kosova maçında Kosova Sırbistan'dır pankartı açıldı

AJANSSPOR-HABER

Romanya, J Grubu maçında Kosova'yı başkent Bükreş'te konuk etti. Ev sahibi takım taraftarları kale arkasında "Kosova Sırbistan'dır" pankartı açtı ve tezüharatlar yaptı. 

18. dakikada açılan bu pankart üzerine maçın Fransız hakemi Willy Delajod oyuncuları soyunma odasına gönderdi. 

Kosova'nın Sırbistan'dan ayrılık süreci nasıl oldu?

Kosova, gergin ilişkilerin ardından Sırbistan'dan ayrılarak 2008'de tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. Kosova'nın bağımsızlığını aralarında Romanya'nın da olduğu birkaç Avrupa ülkesinin dışında 100 ülke tanıdı.

İlgini Çekebilir
F.Bahçe, Al-Musrati için Portekiz'de! İşte yapılan teklif...
Habere Git

Pek çok Sırp, Kosova'yı uluslararının kökeninin doğduğu yer olarak görüyor; ancak Kosova'nın 1.8 milyon'luk nüfusunun yüzde 92'si Arnavut. Nüfusun sadece yüzde 6'sı Sırp. Geri kalan bölümün ise Boşnaklar, Türkler ve Goralılardan oluşuyor. 

Rumen taraftarlar "Besarabya Romanya'dır" pankartı da açtı

Rumen taraftarlar 1918-40 yılları arasında Romanya'nın bir parçası olan ve Moldova ile Ukrayna arasında paylaştırılan Besarabya için de "Besarabya Romanya'dır" pankartı da açtı. 

Rumen futbolcu ve yetkililerden sukünet çağrısı

Rumen futbolcular, taraftarların yanına giderek pankartları indirmelerini istedi. Maça verilen arada da Sırbistan lehine tezahürat yapılmaması ve pankart açıklaması anonsu yapıldı. 

İlgini Çekebilir
G.Saray'da Abdülkerim Bardakcı müjdesi! Yeni sözleşme...
Habere Git

Tarafların anlaşmasının ardından oyun kaldığı yerden devam etti. Romanya, Konyasporlu Cicaldau; Kosova'da ise Beşiktaşlı Rashica ile Alanyasporlu Fidan Aliti 11'de karşılaşmaya başladı. 

Vedat Muriqi kırmızı kart gördü

Kosova'da Vedat Muriqi 42. dakikada ikinci sarı karttan kırmızı kartla oyun dışı kaldı. Ev sahibi ekip, Stanciu (83) ve Mihaila'nın (90+3) golleriyle sahadan 2-0 galip ayrıldı. 

Romanya bu galibiyetle J Grubu'nda 12 puana ulaştı ve 2. sıradaki yerini korudu. İsviçre'nin 14 puanla ilk sırada bulunduğu grupta Kosova'nın 4 puanı bulunuyor.

İlgini Çekebilir
Türkiye, Euro 2024'e nasıl katılır?
Habere Git
bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler