Azerbaycan ve Ermenistan arasında 'insani ateşkes' oluyor

ABD arabuluculuğunda Azerbaycan ile Ermanistan arasında "insani ateşkes" imzalandı haberleri yayılmaya başladı. Peki İnsani Ateşkes ne demek, neleri kapsıyor, kimleri kapsıyor, maddeleri neler, ne kadar süre anlaşma yaptılar, anlaşma kaç gün, kaç hafta, kaç ay ve kaç yıl olacak? İşte tüm detaylar...
25 Ekim 2020 23:58- Son Güncelleme - 26 Ekim 2020 00:00
Google news abonelik

ABD arabuluculuğunda Azerbaycan ile Ermenistan arasında "insani ateşkes" imzalandı haberleri yayılmaya başladı. Peki İnsani Ateşkes ne demek, neleri kapsıyor? İşte tüm detaylar...

Dağlık Karabağ çevresinde bugün yoğunlaşan çatışmaların ardından ABD'nin devreye girmesiyle Azerbaycan ile Ermenistan arasında "insani ateşkes" konusunda uzlaşmaya açıklandı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise ABD ve Fransa'ya çağrıda bulunarak, ateşkes için Rusya'nın çabalarını destekleme çağrısında bulunmuştu. 

 ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen E. Biegun nezaretinde bir araya gelerek 26 Ekim sabah saat 08.00'den itibaren insani ateşkes için anlaştıkları bildirildi. Söz konusu anlaşmanın, 10 EKim'de Moskova'da yapılan ateşkes uzlaşısı çerçevesinde yapıldığı açıklandı.