Aziz Yıldırım: Seçilmezsem kırgınlığım olmaz, 20 sene bu kulübe başkanlık yaptım

1 Haziran 2018 17:14- Son Güncelleme - 1 Haziran 2018 17:14
Google news abonelik

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, beIN Sports Haber kanalında yaklaşan seçimi değerlendirdi. Aziz Yıldırım'ın açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

Acıbadem ile yapılan sponsorluk anlaşmasının iptal edilmesi...

Ben rica etmedim. Bizim arkadaşlar üniversite ile ilgili görüşmeler yaparken sağlık sponsoru gündeme geldi. Sonra forma konusu konuşuldu. Rakam konusu konuşulunca ben devreye girdi. Mehmet Ali Aydınlar'a teşekkür ediyorum. Konuşmalardan rahatsız olduğunu ifade ediyor. Vazgeçtiğini söylüyor. Kongreden sonra gelişmelere bakarız. Nasıl olsa Ali Bey'de çok sponsor olduğu için problem olmayacaktır.

Doğuş sponsorluktan çekilecek mi?

Bu haber doğru. Türkiye'nin ekonomik şartları zorlaştı. Sorunlar çözülürse gelecke sene yola devam edeceğiz.

Seçilirsem değil, seçileceğim diyorsunuz...

Ben 12 seçime girdim. Onlar ilk kez seçime giriyor. Hemen hemen hepsinde tahmin ettiğim çıktı. Burada da tahminim çıkar.

Yargıtay kararını bekleyeceğiz. Sonuç ne çıkar bilemeyiz. Suçlu bulunursak zaten ceza çekeceğiz. 3 Temmuz sürecinde maddi kayıplarımız oldu. Fenerbahçe benim dönemimde 6 kez şampiyon oldu, 9 kez ikinci oldu. Demek ki 15 sene boyunca şampiyonluğa oynamışız. Zaten Fenerbahçe şampiyonluğa oynar. Hedefimiz sporcuları transfer etmek ve kulübün 3 Temmuz'da bozulan ekonomisini düzeltmek için adımlar atmak.

Seçilmezsem kırgınlığın olmaz. 20 sene bu kulübe başkanlık yaptım. 2011'de şampiyon olduk. Her yerde güçlü kuvvetli bir Fenerbahçe vardı. 12 Mayıs olayları yaşandı. İkinci bir kumpas olayıdır. Maçın sonunda polisler gaz sıktılar, mesele bu değil. Hakem neler yaptı, bunları incelemek lazım. Fenerbahçe'nin neler kaybettiğini göreceğiz. Bu camia beni 20 yıl boyunca destekledi. Hep destek gördüm.

Ali Koç dışarıda bağırıyor. Gelip imzayı atıyor. Sandık sayısına da birlikte karar verdik. Geç gelirseniz sıkıntı olabilir ama 10, 11 gibi gelirlerse oyunu kullanıp gidebilirler.

Bu sezon bir başarı mıdır?

Avrupa'da 4. olmak bile başarıdır. Bizim ülkede spor kültürü olmadığı için sadece şampiyonluk başarı gösteriliyor. Beşiktaş 4. oldu. Başarısız mı oldu? Fenerbahçe başarılı mı? Değil çünkü içeride kayıplar oldu. Tribünler, yönetim, oyuncular... Hata hepimizin. Bir maç kazansaydık şampiyonduk.

Aykut Kocaman devam edecek mi?

Seçim var bu konuyu konuşmak yararlı değil. Kalacak desem de gidecek desem de doğru olmaz. Aykut'u karakter ve yapı olarak çok severim. 3 Temmuz'un direnişçilerindedir. Fenerbahçe, kurtuluş savaşı vermiştir. Sonradan ülkenin rejimine saldırı olmuştur. 3 Temmuz'daki direniş 15 Temmuz'da devam etmiştir. Aykut Kocaman, başkan ve yöneticiler hapisteyken dik durmuştur.

Aykut Hoca'nın kendine göre hataları var. Kendi düşünce kalıpları var. Taraftarla anlaşamayabilir ama oturup konuşulur. Devam edilir, eğer aşılmazsa da dost kalmak kaydıyla yollar ayrılır.

Gomis ilk bize geldi...

Dünya Kupası'ndan sonra bir hoca gelecek. Altyapıyı organize eden biriyle anlaştık. Herkes scout ekibi getiriyor. Kime sunuyor? Teknik direktöre... Teknik direktör, scout ekibinin beğendiği oyuncuyu isteyemebiliyor. Kulüp hocanın istediğini alıyor. Herkes scout olmuş. Sonuçta buna karar veren teknik direktör. Gomis scout başarısı değil. Gomis ilk bize geldi, Aykut Hoca istemedi. Tereddüt etti. Almadık. Öyle birkaç tane daha oyuncu var. Önce bize geldiler, biz istemeyince gittiler. Bizim sıkıntımız gol değil.

Ali Koç ile televizyon programına neden çıkmadınız?

Ortak paydamız yok. O kurtuluşu, para olarak görüyor. Ben Fenerbahçe'nin kaybettiklerini mücadele edip kazanması gerektiğini düşünüyorum. Fenerbahçe'nin malvarlığı var. Fikren aynı noktalara gelemeyiz. Çözümü olmadan kalacak orada. Kim başkan olursa istediğini yapar. 20 yıllık emeğin karşılığı bu. Fenerbahçe'ye faydalı her projeyi yapmaya çalışıyoruz.

Fenerbahçe ile ilgili bir film gösterdiler. Hep benim 20 yıllık çerçevede yaptıklarımla ilgili. O günleri özlemişler. Ben vardım zaten o günlerde de.

Mehmet Ali Erbil'in borcunu biz yatırmadık. Hepsi yalancı.

Geçmişte Fenerbahçe'ye hata yapan herkesi mahkemeye vereceğim. Kimseyi affetmeyeceğim. Hakimlerle, savcılarla maç yaptım, yemek yedim. 'Bunlara Fetullahçı diyorlar ama içki içiyorlar' diye soruyordum. Bize kumpas yaptılar.