AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Bakan Avcı demir dövdü!

İlk Yayınlanma : 12 May 2017 - 16:08 / Son Güncelleme : 12 May 2017 - 16:08

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen "2. Etnospor Kültür Festivali"ni ziyaret etti.

Yenikapı Etkinlik Alanı'nda "Ok Yaydan Çıkıyor" sloganıyla düzenlenen festival alanını gezen Avcı'ya, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve Yardımcısı Hakan Kazancı eşlik etti.

Bilal Erdoğan, alandaki etkinlikler hakkında Bakan Avcı'ya bilgi verdi. Bilal Erdoğan'ın oğlu Ömer Tayyip Erdoğan da festival alanını babasıyla birlikte gezdi.

Bakan Avcı, etkinlik kapsamında yapılan, Türk ve dünya mutfağından örneklerin bulunduğu "Yeryüzü Yemek ve Kültür Festivali"nin yer aldığı çadırda boza içti.

Türk dünyasına, Orta Asya ve Anadolu'ya özgü etkinliklerin yapıldığı festival alanında atlı akrobasi gösterisini izleyen Avcı, çobanla sohbet etti, kangal köpeğini sevdi, demirci atölyesinde balta yapımını izledi. Bakan Avcı ve Ömer Tayyip Erdoğan, burada demir dövdü.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) çalışmalarının ve restorasyonunu yaptığı eserlerin anlatıldığı standı da gezen Avcı, 360 tv ve Alem FM'de de yayına katıldı.

Çocukların sevgi gösterisinde bulunduğu Bakan Avcı, alandakilerle fotoğraf çektirdi.

"Çocuklar ve gençler festival alanını görmeli"

Avcı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türk dünyasının sporlarının, geleneklerinin, yeme içme kültüründen ok atma, atçılık ve avcılığa kadar pek çok öğesinin bir arada görülebildiği festivali, yarım günde gezmenin yeterli olmadığını söyledi.

Bakan Avcı, festivalin düzenlenmesinde emeği geçen Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve Yardımcısı Hakan Kazancı'ya teşekkür etti.

Festival alanını, özellikle çocukların ve gençlerin görmesinde büyük fayda olduğunu dile getiren Avcı, TİKA'nın dünyada yaptığı kültürel faaliyetleri, restorasyonları gösteren, yaptıklarının belki de yüzde birinin yer aldığı serginin gurur verdiğini söyledi.

Avcı, pazar akşamına kadar açık ve ücretsiz olan festivaldeki ok atma, at binme gibi faaliyetlere katılınabileceğini, çocukların ve gençlerin ancak dünyayı dolaştıktan sonra görebilecekleri etkinlikleri burada izleyebileceklerini kaydetti.