Bakan Fahrettin Koca vaka sayısını açıkladı

1 Nisan Çarşamba itibariyle Türkiye'de koronavirüs toplam vaka sayısı kaç? Fahrettin Koca açıklamaları canlı izle... Ölen ve iyileşen hasta sayısı haberimizde. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan koca Türkiye'de toplam koronavirüs vaka sayısını, ölen hasta ve iyileşen, taburcu edilen hastaların sayısını paylaştı. Bakan Koca'nın açıklamalarını canlı izleyin...
1 Nisan 2020 19:11- Son Güncelleme - 1 Nisan 2020 19:45
Google news abonelik

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Nisan Çarşamba günü açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Türkiye'de toplam koronavirüs vaka sayısını, iyileşen hasta ve ölen kişi sayısını paylaştı.

Koca'nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Koronavirüs salgınında dünyada gelinen nokta olayın başlangıcını bile unutturdu. Çin’de başlayan olay artık dünyanın her tarafında. Bu eski dünya, sürdüre geldiğimiz hayat değil. Çok uzun yıllardan beri dünya tüm ulusları ortak bir düşmana karşı savaşıyor ve her ülke ayrı bir cephe. Karşımızda sürekli hareket halinde olan, içeri sızacak delik arayan bir düşman var.

Temas, mesafe ve izolasyon… Bu üç kelime hayati önemde. Temas içinde olmayacağız, araya mesafe koyacağız ve kendimizi izole edeceğiz. İzolasyon konusu her gün daha fazla önem kazanıyor. Mücadele temelde yayılmayı önleme mücadelesi. İlaç ve aşı çalışmalarını sürdürenler, tıp diyor ki ‘Temastan kaçın, araya mesafe koy ve kendini izole et’

Özgürlüğümüzü kısıtlayan biz değiliz, risktir. Mücadelenin temelinde kişiler var. Hatice Hanım, Murat Amca’mız, lise öğrencimiz, akademisyenlerimiz var. Başaracağız ve bundan birlikte gurur duyacağız. Herhangi birimizin tavizi ciddi sonuçlar doğurur. Bu bir halk savaşıdır. Virüsün tüm gücü yayılma fırsatıdır. Bunu bu savaşta virüse tanımayalım.

Bugünkü verileri de açıklamak istiyorum. Son 24 saatte yapılan test sayısı 14.396. Vaka sayısı 2148. Hayatını kaybedenlerin sayısı 63.

333 hastamız iyileşti.

Yuvamız gücümüz olmalıdır. Şehirlerde hareket ne kadar azalırsa o kadar hızlı gelip geliriz.

Bir hasta virüsü 30 kişiye bulaştırıyor. Herkesin kendisini şüpheli gibi görüp evinde izole etmesini son derece önemsiyoruz. Bulaştıran kişi, kaynak hayatta hastaneye bile yatmadı. Ama 3 kişinin hayatını kaybetmesine ve 12 kişinin pozitif olmasını sağladı.

Virüs çok kolay bulaşıyor ve başka hastalıklarda görmediğimiz hızla ilerliyor. Daha önce bunu böyle bilmiyorduk. İzolasyon, sosyal mesafe son derece önemli. Bu virüsün tüm dünyaya yayılımı 3 ayda oldu. Ne kadar kolay bulaştığına bir örnek.

Her hastaya test yapılmak gibi bir algı var. Japonya’da yapılan test sayısı 34 bin, bizim test sayımız 100 bini geçti ve günlük olarak 10 bini buldu. 89 merkeze çıkmak üzere plan yapıyoruz. Çin’den getirdiğimiz hızlı tarama testi de devreye girdi, o da 400 bin. Elimizde ayrıca 1 milyon kit olduğunu söylemiştim. Haftaya 20-25 bin aralığına çok rahat çıkacağımızı düşünüyorum. Önümüzdeki hafta 30 bine ulaşacağız. Biz tarama yapmak istiyoruz ve test sayımızı artıracağız.

Test sayısı arttıkça pozitif vaka sayısı da artacak. Hastalık bulgusu olan kişiler bu test yapmalı ve herkes kendini pozitif gibi izole ederek önümüzdeki dönemi geçirmeli. Bu son derece önemli.

Hangi şehirde kaç vaka, ölüm var?

Virüs artık tüm Türkiye’ye dağıldı. Daha çok vaka İstanbul. En çok vaka İstanbul'da. İstanbul'daki vaka sayısı 8852. Yüzde 60'lara yakın. Onu İzmir izliyor, 853, Ankara 712, 584 Konya, 414 vaka ile Kocaeli.

Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı; 117 İstanbul, İzmir 18, Kocaeli 8, Ankara 7. Hayatını kaybedenlerin %80'i 60 yaş üstü, kronik hastalıklarda da %75 olarak buna eşit seyrediyor. 60 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın asla ve asla evlerinden çıkmamaları gerekiyor.

1 Nisan 2020 Koronavirüs son durum

Hayatını kaybedenlerin 60 yaş üst ve kronik hastalıklarının çok olduğunu söyledim ama orta yaş da hassasiyet göstermeli. Bir yaş aralığının daha çok etkilendiğini göstermek için o tabloyu verdik.

Sayın hocama Allah'tan rahmet diliyorum. Büyük bir acı. Görevinin başında son güne kadar mücadele ederek hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden dünyada da çok isim var. Dünyada hastalığa kapılanların yüzde 10'unun sağlık çalışanları olduğu söylendi ama bizde bu kadar yok.

Kaç sağlık çalışanı koronavirüse yakalandı?

601 sağlık çalışanı hastalığa yakalandı. Malzeme konusunda her şeyi yaptığımızdan emin olun. Malzemeye ulaşamıyorum diyen varsa bize ulaşsın. Son 1 haftada 4 milyona yakın N95 maske dağıttık. Daha fazlasını da veririz. Yurtdışına ithalatı kestik. Önceliğimiz sağlık çalışanların giderleri...

Bizler onları korumak için her türlü tedbiri almak için çalışıyoruz. Biz bu dönemde üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımıza uykunun önemli olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum.

Başından beri birlik ve beraberlik içerisinde mücadele ortamının olması gerektiğini söylüyoruz. Tek ferdin bile farklı davranmaya hakkının olmadığını söylüyorum. B, C ve D planlarını yapıyoruz. Yoğun bakımlardaki doluluk oranı yüzde 63, Yatak oranı Anadolu'da yüzde 40'larda. Özel hastaneler de kısmen devrede. Önümüzdeki günlerde daha yoğun devreye girebileceğini söylemek istiyorum. Öneriler yapıcı olmalıdır.

Pandemi hastaneleriyle ilgili düzenleme yapılıyor. Önümüzdeki günlerde... Vatandaşımızdan ücret talep edilmemesi noktasında yaklaşım içerisindeyiz. Bu anlamda düzenleme söz konusu.

Bu dönemde zorunlu olmadıkça evden asla çıkmamaya ve kendimizi izole etme çabası içerisinde olmalıyız. Özel sektör de minumum personelle üretmeye devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu dönemde çalışanlarımızın yüzde 90'ı evden sisteme katılıyor. Bu süreç özellikle iş ortamının gerektiğinde dijital ortamda evden nasıl yapıldığını görüyoruz. Bu yoğunlaştırılmalı. Sosyal mesafe mutlak korunmalı. Direnci düşük olan ve belli bir yaşın üstünde olanlara bu virüs daha kolay bulaşabiliyor. Bu yaş grubunun ve kronik hata grubunun dışarı çıkmamaları gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyorum.

Sağlık çalışanlarımızı tarama kitinden daha hızlı geçirmek gibi düşünce var, önümüzdeki günlerde netleştiririz.

Koronavirüs ilacında son durum ne?

Bilim kurulu, ilacın etkinliğiyle ilgili analiz yapıyor. bu ilaca ne zaman başlanması gerektiğiyle ilgili... Uygulama şeklinin nasıl olacağıyla ilgili önümüzdeki günlerde netlik kazanır.

Tedavisi yapılan kişilerin plazmasını hasta olan kişiye vermekle ilgili bir çerçeve çizildi. Hangi haftaya nasıl uygulanması gerektiğiyle ilgili yayınlandı. Kızılay da önemli bir birim olacak. Bunu yapabilecek olan üniversiteler de yapılabilecekse izin konusunda da genelge yayımlandı. Biz kök hücre uygulamasını genişletmek istiyoruz. Biz bu tedaviyi ötelemek istemiyoruz.

Seyahat kısıtlaması hakkında...

Seyahat kısıtlamasının daha doğru yapılmasını istiyoruz. İçişleri Bakanlığı'nın da bunu daha da yoğunlaştıracaklarını biliyoruz.

Premier Lig, La Liga, Bundesliga, NBA, F1, Portekiz Ligi, UFC S Sport Plus'ta! Taahhüt yok, kurulum yok, tıkla hemen izle!