Ersun Yanal: "Bana Laptopçu Dediler"

İsa Kethüda
31.01.2023 - 09:25 | Son Güncellenme: 31.01.2023 - 09:43

Futbolda bilime çok fazla önem verdiğini aktaran Teknik Direktör Ersun Yanal, "Israrla 'laptopçu' diyerek sınıflandırılan insanım" dedi. İşte detaylar.

Süper Lig'de Fenerbahçe, Trabzonspor, Eskişehirspor, Gençlerbirliği, Manisaspor, Ankaragücü ve Denizlispor gibi önemli takımları çalıştıran teknik direktör Ersun Yanal gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yanal, Süper Lig'de şampiyonluk favorisi, yabancı hakem ve futboldaki bilime dikkat çekti. İşte Yanal'ıkn açıklamaları...

Galatasaray arayı açabilir

Süper Lig'deki şampiyonluk yarışını değerlendirerek sözlerine başlayan Yanal, "Benim gördüğüm kadarıyla bu yarış Fenerbahçe ve Galatasaray arasında daha kızışmış bir şekilde sürecek. Galatasaray galibiyet serisini sürdürürse, rakipleri de kırılma yaşarsa ara açılabilir. Bu avantajın dışında Galatasaray'ın daha rahat olduğunu düşünüyorum. Okan hocayı daha çok rahatlamış ve soğukkanlı görüyorum. Kötü başladılar derme çatma bir takım gibi gözüküyorlardı ama toparladılar ve farklı bir takım ve moralli olarak devam ediyorlar.

"Fenerbahçe'de stoper sorununun olduğunu düşünmüyorum"

Fenerbahçe çok hassas, çok nazik bir dönemden geçiyor. Bu kadar uzun süre şampiyonluk yarışında olmamak onların gerginliklerini her kutupta artırıyor. Yönetimde, futbolcularda, taraftarlarda, medyada, her yerde bu gerilmeler başlıyor. Bu gerilmeleri çok rahatlıkla hissedebileceğiniz bir kulüptesiniz. Bunu yönetebilmek kolay bir şey değil. Yönetim ve teknik heyet bunu doğru bir şekilde yönetebilmeli.

Elbette maç kaybedilecek. Takımınızla doğru iletişimdeyseniz ve bu iletişime destek olan doğru unsurları organize ettiyseniz bu sizin ayağa kalkmanıza neden olur. Hücum hattında çok kaliteli isimleri var. Osayi-Samuel ve Ferdi çok iyi. Stoper sorununun olduğunu düşünmüyorum. Türkiye ortalamasının üzerinde her takımdan daha fazla stoperleri var" ifadelerini kullandı.

İlgini Çekebilir
Enner Valencia'dan transfer sözleri: "Çok iyi 2 teklif aldım"
Habere Git

"Yabancı hakem gelsin cümlesi bana dokunuyor"

Türkiye'de hakem performanslarının çok tartışılması üzerine de düşünceleri sorulan Ersun Yanal, "Yabancı hakem gelsin cümlesi kadar bana dokunan ağrıma giden bir şey yok. Spor, sanat, kültür yetenek ister. Eğer siz sanatçıysanız ve toplumdan değer görüyorsanız yeteneklisinizdir. Zeki Alasya'yı, Müjdat Gezen'i, Metin Akpınar'ı tartışabilir misiniz? Onların sanatçılığını laf söyleyebilir misiniz ya da Zeki Müren'e? Toplum bu isimlere değer vermiştir. 

Ya da Aziz Sancar toplum ona büyük değer vermiştir. Eğer siz böyle bir sürecin içine torpille gelir, liyakatın olmadığı yerden çıkış yaparsanız onu beğenmezsiniz. Spor, sanat, kültür gibi yerlerde kişilerin performanslarına liyakatle destek olmak ve bunun önünü açmak zorundayız. 

"en çok manipüle olmaya yatkın hakemliktir"

Burada en çok kullanılan ve en çok manipüle olmaya yatkın hakemliktir. Kimse bilmez çünkü bir anda çıkıp gelirler. Ama hangi yoldan geldiler ne kadar dikenli tellerden geçtiler kimse bilmez. Diyelim ki ben abartılı düşünüyorum ama beni bu şekilde düşünmeye iten koku bile yeterlidir" şeklinde konuştu.

İlgini Çekebilir
Galatasaray'a 63 milyon Euro'luk golcü!
Habere Git

"Israrla 'laptopçu' diyerek sınıflandırılan insanım"

Futbolda bilime çok fazla önem verdiğini ve bu yüzden kendisine ısrarla laptopçu denildiğini söyleyen Yanal, "Futbol benim hayatım. Gözümü açtığım günden beri futbolun içindeyim. Çok üzüldüğüm şeyler var. Elbette ki dünyada futbolla uğraşan birçok insan bugün toprağın altında. Ülkemizde birikimleri ve değerleri çok ucuz kaybediyoruz. Bizler bu ülkede birçok mücadelenin içinden çıkmış, fikir ortaya koyma adına kavga etmiş ve arkasında durmuş insanlarız. Bir programda "Bilgisayarının fişi çıkarsa ya da şarjı biterse" diye dalga geçilen, ısrarla 'laptopçu' diyerek sınıflandırılan insanım. 

"Bilim demek benim hayatım demek"

Bundan da gocunmam, gurur duyarım. Bugün istatistikten, görüntülü analize kadar birçok şeyi öncelikli olarak yapan ve yapmaya gayret eden bir insanım. Benim kafamdaki bir insanın bilimden uzak kalması söz konusu olamaz. Bilim demek benim hayatım demek. Ben hayatımın bilim kısmına kattığım emeğin karşılığı, eskimiş denecek ya da bu sözü söyleyecek adamın sözü ağzına tıkmakla meşhur olmalıyım artık. O duruma geliyor iş. Bu çok ayıp, çok kötü bir kara propaganda. 

"Sen eskisin diye saygısızlık yapamazsın"

İnsanların okudukları, gezdikleri, gördükleri ve çalıştıklarına bakarsın. Dedikodu yapmazsın. Elbette yeni hocalarımız çağdaş olacaklar, tabii ki bilgisayar kullanıp analiz metotlarını kullanacaklar. Tabii ki en moderni, en gerçekçi bilimsel yöntemleri kullanacaklar. Her gittikleri yerde de talep edecekler. Bunu yaptıklarında da ben yeniyim, sen eskisin diye saygısızlık yapamazsın. Bu Türkiye'de bir birleşmenin olmamasından kaynaklanan sürecin sonucudur" açıklamasında bulundu.

İlgini Çekebilir
Kara Kartal 'Gümrük'ten geçiş vizesi arıyor!
Habere Git

Öte yandan, son olarak Süper Lig ekibi Antalyaspor'u çalıştıran 61 yaşındaki teknik adam, şu anda herhangi bir takımı çalıştırmıyor.

Senin için hazırladığımız haberler