Başkan adaylığına yeşil ışık!

16.07.2020 - 16:49 | Son Güncellenme: 16.07.2020 - 16:54

Galatasaray'ın eski 2. başkanı Işın Çelebi, Radyospor'da Özgür Sancar'ın sorularını yanıtladı. Başkan adayı olacak mı? Galatasaray'da erken seçim gündemi var mı? Fatih Terim, başkan olur mu?

"Mustafa Cengiz'e saygılı olmak lazım"

Galatasaray'daki erken seçim iddialarını değerlendiren Işın Çelebi, "Galatasaray'da erken seçim gündemi yok. Mustafa Cengiz'in kararı çok önemli. Mustafa Cengiz, devam etmek isterse devam eder. Böyle bir durumda erken seçim konuşmak etik değil. 2020 Kasım ayında seçim ortamı başlar. Mustafa Cengiz'e saygılı olmak lazım. Böyle bir durumda seçimden ve adaylıktan konuşmamalıyız. Mustafa Cengiz'in kafasındaki düşünceyi bilmiyorum ancak galiba Mayıs ayına kadar gitmek istiyor. Farklı bir tutum içinde olmak bence etik olmaz. Bu benim ahlak anlayışım. Mustafa Cengiz'e saygı göstermek zorundayız" şeklinde konuştu.

"Aday olabilirim"

Başkan adayı olacağı iddialarını değerlendiren Işın Çelebi, "Galatasaray'ın problemleri var. Türk futbolunun ve sporunun problemleri var. Dünya üzerinde yeni düzenler ortaya çıkacak. Bu durum Türk sporunu ve ekonomisini etkileyecek. Böyle bir durumda yeniden yapılanmak gerekiyor. Spor kulüplerinin geçmişten gelen yükleri var. Benim aday olmam için bütün arkadaşların oy birliği lazım. Galatasaray'daki problemleri çözebileceğime inanılırsa aday olurum. Galatasaray'ın problemlerini çözmek için birlik olmamız lazım. Öncelikle tüm Galatasaraylıların onayını almam lazım. Ortak aday olursam bu durum gerçekleşebilir. Galatasaray'ın çeşitli yapısal sorunları var. Dünya üzerindeki bu pandemi sonrasında tüm yapılar yeniden düzenlenmeli. Bu durumları çözebilmek için yeni bir vizyona sahip olmak lazım. Galatasaray'ın sorunlarını çözmek için bir planım var. Bir takım oyunu oynayabileceksek, Galatasaray camiası bunu istiyorsa ben aday olabilirim. Bunu yapabiliriz ancak ben herkesin adayı olmalıyım çünkü bu süreç zor bir süreç" ifadelerini kullandı.

"Adnan Polat'la kader birliği yaptık"

Adnan Polat döneminde iyi işler yaptıklarına dikkat çeken Işın Çelebi, "Adnan Polat'la omuz omuza verdik. Stadyum, Riva ve Florya işlerini hallettik. O dönemde yeni bir heyecan getirdik. Yeniden yapılanma süreci yaşamalıyız ve çalışmalıyız. Galatasaray'ın buna ihtiyacı var. Bunu kim yapabilirse biz ona destek olmalıyız. Adnan Polat'la konuşmadım ancak mutlaka konuşacağım. Biz uzun yıllar kader birliği yaptık. Alp Yalman, Faruk Süren ve görev almış etkili isimlerle konuşacağım. Bir birlik sağlıyorsak aday olacağım. Ben şu anda birçok şirkette yeniden yapılandırma yapıyorum ve bunu Galatasaray'da da yapmalıyız. Türk sporunun yeniden yapılanması lazım" dedi.

"Yabancı sayısı düşmeli"

Yeniden değiştirilen yabancı kuralıyla ilgili fikirlerini paylaşan Işın Çelebi, "Yabancı sayısının azaltılması bence doğru. Menajerler ve işe yaramayan adamlar çok para kazandı. Bu durumun düzenlenmesi lazım. Avrupa'da bu tarz düzenlemeler var. Yabancı futbolcular için bir kriter olmalı. Milli takım ve yaş gibi kriterler getirilebilir. Falcao ve Diagne'yi aldık ancak hiç yararlanamadık. Milyonlarca Dolar sokağa gitti. İngiltere'deki kuralları aynen uygulamalıyız. Menajerlere para kazandıran bir düzen bence doğru değil" diyerek fikrini belirtti.

"Fatih Terim'in bir vizyonu varsa ona destek olurum"

Son olarak Fatih Terim'in başkan olabileceği iddialarını değerlendiren Çelebi, "Fatih Terim'i severim ancak Galatasaray'ın temel meselesi finansal. Bu yapıları ve gelişmeleri takip edebilen bir anlayışa ihtiyaç var. Fatih Terim, ortaya bir vizyon koyabilecek birikime sahipse destek veririm. Fatih Terim bizim için çok değerli. Okan Buruk'un başarısından da çok mutluyum. Spor kulüplerinin sorunu futboldan kaynaklanmıyor. Dünyada yeni bir düzen ortaya çıktı ve dünyayı takip etmeliyiz. 2021 yılında da maçlar seyircisiz oynanacak ve gelirler azalacak. Büyük kulüpler nasıl borçlarını ödeyecekler? Yeni bir düzenle karşı karşıyayız ve buna ayak uydurmak için bir vizyonunuz olmalı. Fatih Terim'i çok seviyorum ve isimleri bu tartışmanın dışına taşıyorum. Ben bunları neden çözeceğimi söylüyorum? Çünkü geçmişte çözdüm. O stadyumu projelendirdiğimde bana 52.000 kişilik stadyum için "Hayal görüyorsun" dediler. Şu anda stadyumuz altın değerinde. Galatasaray'da başkan olursam ilk olarak borçları yeniden yapılandıracağım. Galatasaray'ın bu potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Galatasaray'ın gücü buna yeter. Ben tüm arkadaşlarımın onayı olmadan bu yola çıkmayacağım ancak yeni bir düzenin oluştuğunu söylüyorum. Akıl, program ve vizyonla Galatasaray'ı yönetmemiz lazım. Bu zor süreci ancak birlik ve beraberlikle aşarız" diyerek sözlerini tamamladı.

 

Senin için hazırladığımız haberler