Başkan liglerin başlaması için kararlı

27 Mayıs 2020 23:34- Son Güncelleme - 27 Mayıs 2020 23:45
Google news abonelik
Başkan liglerin başlaması için kararlı

İtalya Futbol Federasyonu (FIGC) Başkanı Gabriele Gravina, futbolun İtalya için ekonomik bakımdan önemli ağırlığı olan istihdam sağlayan bir sektör olduğunu, bu gerekçelerle de ligin yeniden başlaması gerektiğini belirtti.

Gravina, "Ripartelitalia" isimli internet sitesinde yer alan makalesinde, futbolun İtalya’da en çok rağbet gören spor olduğunu ve bunun ekonomik göstergelere de yansıdığını ifade ederek, bu nedenle de federasyonun bu konuyu kararlılıkla ele aldığını kaydetti.

Ligler bir an önce başlamazsa futbolun onarılamaz bir yara alacağını ve 500 milyon Euroluk bir kayıp yaşayacaklarını dile getiren Gravina, futbolun yeniden başlamasının, istihdam sağlanan 100 bin kişinin işini, 1,4 milyon kulüp üyesinin hakkını ve 4,7 milyar Euroluk ciroyu korumak olduğunu ifade etti.

Futbolun yeniden başlaması için hükümetle yakın şekilde çalıştıklarını belirten Gravina, "İtalyan futbolunun ne ürettiğini analiz etmek, neden FIGC’in ısrarla liglerin yeniden başlatılmasını istediğini anlamak, zor değil. Bu bizim DNA’mızda ve adımızda var. Bizim için yeniden başlamak, oyunu oynamaya geri dönmektir." ifadelerini kullandı.

Kovid-19 salgını nedeniyle futbol müsabakalarının 9 Mart’ta durduğu İtalya'da yarın (Perşembe) hükümet, federasyon, lig yöneticileri ve uzmanlarla liglerin başlayacağı tarihin belirlenmesine yönelik bir toplantı yapılması bekleniyor.

Ece Türkoğlu ilk maçında harika gol attı