Basketin efsanesini kaybettik

Galatasaray ve Darüşşafaka'nın sembol ismi, Türk basketbolunun efsanesi Yalçın Granit yaşamını yitirdi. 88 yaşında vefat eden Yalçın Granit ne zaman defnedilecek? İşte detaylar...
1 Kasım 2020 22:14- Son Güncelleme - 1 Kasım 2020 23:46
Google news abonelik

AJANSSPOR-HABER

Türk basketbolunun unutulmaz isimlerinden Yalçın Granit hayatını kaybetti. Darüşşafaka ve Galatasaray’ın sembol isimlerinden olmuş Granit kaç yaşındaydı? Kariyerinde hangi ilklere imza attı? Detaylar haberimizde…


Darüşşafaka'da basketbolu kuran 3 isimden biriydi...

Türk basketboluna adanmışlığıyla unutulmaz bir isim olan Yalçın Granit, 88 yaşında vefat etti. Yalçın Granit’in hayatında spora adanmışlık var.

17 Eylül 1932 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Yalçın Granit, henüz 2 yaşındayken babasını kaybetti. Çocukluğu Arnavutköy’de geçen Granit, ortaokul ve liseyi, o zaman Fatih’teki Darüşşafaka’da okudu. Granit, lisede basketbolla tanıştı ve Darüşşafaka’da basketbolu kuran 3 isimden biri oldu.

Yalçın Granit'in kariyeri...

17 yaşında lisedeyken eğitim hayatını sürdüren Yalçın Granit, Arnavutköy’de tanıştığı Samim Göreç’in önerisi ile Galatasaray’a geçti ve burada profesyonel oldu. 1950’li yıllarda “Yenilmez Armada” adıyla anılan Galatasaray takımının önemli bir parçası olan Granit, 1948-1955 yılları arasında sarı-kırmızılı formayı terletti. Granit, 1955 yılında Fransa’nın RC Paris takımına gitti ve Avrupa’ya transfer olan ilk Türk basketbolcu olarak adını tarihe yazdırdı. Efsane basketbolcu, bir sezon sonra Galatasaray’a geri döndü ve 1957 yılında oyunculuk kariyerine nokta koydu.

Basketboldan kopmadı

Basketboldan kopmadı

Ancak; Yalçın Granit, oyunculuk kariyerini noktalamasından sonra basketboldan kopmadı. 1957 yılında, kurduğu Darüşşafaka’nın başına geçen basketbolun efsane ismi, 3 sezon Kara Panterler’i çalıştırdı. Daha sonra Beyoğluspor, İTÜ ve Galatasaray’ı çalıştıran Granit, 1971 yılında basketbola yatırım yapan Eczacıbaşı’na baş antrenör oldu; İstanbul ekibini art arda üst liglere çıkardı. Yalçın Granit, 1974 yılında, Eczacıbaşı ile 1. Lig’deki ilk sezonunun ardından görevini Aydan Siyavuş’a devretti.

Şube başkanlığı da yaptı

1984-1985 ve 1985-196 sezonlarında şampiyon olan Galatasaray’da Basketbol Şube Sorumlusu olan Yalçın Granit, 1990’lı yıllarda Turgay Demirel'in başkanlığındaki federasyonların yönetim kurulunda yer aldı ve milli takım genel koordinatörlüğü görevini üstlendi. 2002'de kapanmak üzere olan Galatasaray basketbol şubesini özerk hale getirerek kulüpten ayırdı ve şube başkanlığını üstlendi. Galatasaray o sezonu üçüncülükle bitirdi ve yarı final oynama başarısı gösterdi.

Spor yazarlığı da yaparak katkı vermeyi sürdürdü

Yalçın Granit, basketbolda oyunculuk, antrenörlük ve yöneticilik haricinde, Milliyet ve Hürriyet gazetelerinde, Fast Break Dergisi’nde spor yazarlığı yaptı. Ülkenin çeşitli yerlerinde bedava basketbol okulları açtı, yüzlerce seminer verdi. Sponsorlar bularak basketbol sahaları inşa edilmesini sağladı.

Yalçın Granit'in kitapları

Yalçın Granit'in kitapları

Yalçın Granit’in yaşamı, oğlu Ali Granit tarafından 2016 yılında, “Adanmak: Bir Hayalin Peşinde Yalçın Granit ve Türk Basketbolunun Hikâyesi" adlı kitapta yazıya geçirildi. Ayrıca Darüşşafaka’da 4 numaralı forması emekliye ayrılan Yalçın Granit, 1 Kasım 2020 tarihinde, 88 yaşında hayatını kaybetti.

Granit'in cenazesi ne zaman defnedilecek?

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), 88 yaşında hayatını kaybeden Türk basketbolunun efsane isimlerinden Yalçın Granit için başsağlığı mesajı yayımladı.

TBF'den yapılan açıklamada, "Türk basketbolunun efsane isimlerinden Yalçın Granit'in vefatını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Türkiye Basketbol Federasyonu olarak merhuma Allah'tan rahmet, kıymetli ailesi, sevenleri ve basketbol camiamıza başsağlığı dileriz." ifadeleri kullanıldı. Granit'in cenazesine ilişkin bilgilerin daha sonra açıklanacağı belirtildi.

Galatasaray da açıklama yaptı

1950-1951 sezonu İstanbul Şampiyonu Galatasaray'da Yalçın Granit, soldan sağa doğru, ayakta ikinci sırada

Galatasaray Kulübü, Yalçın Granit ile ilgili bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türk basketbolunun ve Galatasaray'ın efsanesi Yalçın Granit'in vefat haberini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Ömrünü Türk basketboluna hizmet vererek geçiren Yalçın Granit'e Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına, sevenlerine ve camiamıza başsağlığı diliyoruz."

Yalçın Granit için paylaşım yapan spor dünyasından öne çıkan bazı paylaşımlar şu şekilde:

Hidayet Türkoğlu:

"Türk basketbolunun duayen ismi, basketbol efsanemiz, saygıdeğer büyüğüm Yalçın Granit'i maalesef kaybettik. Değerli katkıları basketbol camiası tarafından her zaman minnetle hatırlanacaktır. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine sabır dilerim. Başımız sağ olsun!"

Türkiye Futbol Federasyonu:

"Türk basketbolunun efsane isimlerinden Yalçın Granit'in vefat ettiğini derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Merhum Yalçın Granit'e Allah'tan rahmet; ailesi, sevenleri ve basketbol camiasına başsağlığı dileriz."

Beşiktaş:

"Türk basketbolunun duayen isimlerinden Yalçın Granit vefat etti" başlığıyla yayınlanan mesajda, "Türk basketboluna; sporcu, antrenör, yönetici ve yazar olarak büyük katkılar sunan duayen isimlerden Yalçın Granit'in vefat ettiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah'tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve basketbol camiasına başsağlığı dileriz."

Galatasaray:

"Türk basketbolunun ve Galatasaray'ın efsanesi Yalçın Granit'in vefat haberini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Ömrünü Türk basketboluna hizmet vererek geçiren Yalçın Granit'e Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına, sevenlerine ve camiamıza başsağlığı diliyoruz."

Darüşşafaka Tekfen:

"Kulübümüzün ve Türk basketbol camiasının değerli ağabeyi Yalçın Granit'in ölüm haberini almanın derin üzüntüsü içindeyiz. Darüşşafaka'da basketbolun öncülerinden Yalçın Ağabey'imizin kulübümüze katmış olduğu değerleri sonsuza yaşatacağız! Basketbol camiamızın başı sağ olsun."

Anadolu Efes:

"Anadolu Efes Spor Kulübü ailesi olarak Türk basketbolunun efsane isimlerinden Yalçın Granit'in vefatından dolayı derin üzüntü duyuyoruz. Kendisine Allah'tan rahmet; Granit ailesine, dostlarına ve basketbol ailesine başsağlığı dileriz."

Pınar Karşıyaka:

"Türk basketboluna oyuncu, antrenör, idareci ve gazeteci olarak büyük hizmetlerde bulunmuş olan Yalçın Granit'e Allah'tan rahmet, başta Granit ailesi olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı dileriz. Türk basketbolunun başı sağ olsun."

TOFAŞ:

"Türk basketbolunun duayenlerinden, basketbolumuzun efsane ismi Yalçın Granit’i kaybettik. Merhuma Allah’tan rahmet; Granit ailesine ve basketbol camiamıza baş sağlığı diliyoruz."

Ergin Ataman: 

"Türk basketbolunun duayeni. Sadece oyuncuların değil, antrenörlerin de duayeniydi. Hep bizimle temas içindeydi Yalçın Ağabey. Maç bittikten sonra soyunma odasına girmeden beni ilk kişi hep Yalçın Ağabey olurdu. Son dönemlerde hastaydı. Son iki senedir maçlara gelemiyordu ama maçları televizyondan izliyordu. Maçlardan sonra hemen arayıp hem tebriklerini iletiyor, eleştirilerini söylüyor ve analizlerini yapıyordu. Hayatını Türk basketbolu için adamıştı. Özellikle Türk koçların ve oyuncuların gelişmesi için sürekli nasihatlar verirdi. Allah rahmet eylesin. Türk basketbolu için çok büyük emekleri var."