Basketbolda karar açıklandı! Şampiyon...

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, koronavirüs nedeniyle liglerin tescil edildiğini, şampiyon ilan edilmeyeceğini açıkladı.
11 Mayıs 2020 15:58- Son Güncelleme - 11 Mayıs 2020 15:58
Google news abonelik

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, basketbol liglerinin durumuyla ilgili alınan kararı açıkladı.

ŞAMPİYON YOK

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, tüm basketbol liglerinin sonlandırıldığını ve şampiyon ilan edilmeyeceğini açıkladı.

DÜŞME DE OLMAYACAK

Federasyonun gerçekleştirdiği toplantının ardından basın mensuplarının karşısına geçen Hidayet Türkoğlu, "Mart ayının ortasından bu yana hiçbir maçı oynatamadık. Ekip olarak yaptığımız toplantılarda basketbolun geleceği adına karar vermemiz gerektiğine inandık.TBF olarak tüm ligleri sonlandırdık. Ligimizde şampiyon ilan edilmeyecek. Düşme ve çıkma işlemleri uygulanmayacak" ifadelerini kullandı.

Kararlarının amacının basketbolun geleceğini planlamak olduğunu ifade eden Türkoğlu, "Verdiğimiz karar basketbolumuz için en hayırlı kararlardan biridir. Basketbol olarak önümüzdeki yılları planlıyoruz. 1.5 aylık süreci kurtarmaktansa önümüzdeki birkaç yılı kurtarmak için böyle bir karar verdik." sözlerini kullandı.

Türk basketbolunun geleceğini gözeterek, sporcu, idareci ve basketbol ailesinin sağlığını korumak amacıyla alınan ve lig organizasyonlarının sorunsuz başlaması adına önem arz eden kararlar şu şekildedir;

1. Tüm basketbol ligleri sonlandırılmıştır.
2. Hiçbir ligde şampiyon ilan edilmeyecektir.
3. Sezon öncesi ilan edilen statüde yer alan düşme/çıkma işlemleri uygulanmayacaktır.
4. Liglerin sıralaması ve kulüplerin Avrupa kupalarındaki temsil hakları mevzuata göre belirlenecek ve önümüzdeki günlerde duyurulacaktır.
5. Gelecek sezonun lig yapıları, kulüp mali denetim ve lisans talimatı da dahil olmak üzere ilgili mevzuat hükümlerine göre oluşturulacaktır.

"Bu alternatifi gerçekçi bulmuyorum"

"Bu alternatifi gerçekçi bulmuyorum"

Öte yandan beIN Sports'ta yayınlanan Spor Manşet programına telefonla konuk olan Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu alınan tescil kararıyla ilgili olarak, "Avrupa'da kesinlikle çelişkili bir durum teşkil etmez. Dünyadaki 50 federasyon FIBA çatısı altındadır. FIBA tüm organizasyonlarını bitirmiş durumda. Biz de FIBA'ya bağlıyız, onlarla birlikte hareket ediyoruz. Bu sürecin bizim açımızdan olumsuz bir şey olacağını düşünmüyoruz" ifadelerini kullandı.

EuroLeague'in sezonu tamamlama alternatifini gerçekçi bulmadığını söyleyen Türkoğlu, "EuroLeague'deki 18 takımın bir ülkede toplanması, normal lig usulü oynanması sonra play-off'un oynanması, takımların oraya gidip karantina sürecinde kalması, antrenmanları yapması, ligin başlaması vs. derken, en az 2.5 aylık bir süreçten bahsediyoruz. Gerek EuroLeague temsilcileriyle, gerek bizi orada temsil eden kulüplerimizle konuşuyoruz ama bir spor adamı olarak bu alternatifi çok gerçekçi bulmuyorum" şeklinde konuştu.

Herbalife Kadınlar Basketbol Ligi Puan Durumu

Herbalife Kadınlar Basketbol Ligi Puan Durumu

ING Erkekler Basketbol Ligi puan durumu

ING Erkekler Basketbol Ligi puan durumu

Türkiye Kadınlar Basketbol 1. Ligi Puan Durumu

Türkiye Kadınlar Basketbol 1. Ligi Puan Durumu

Türkiye Basketbol 1. Ligi Puan Durumu

Türkiye Basketbol 1. Ligi Puan Durumu