AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Batık futboldan transfere dev harcama

Ajansspor Editör
Eren Tuncay
İlk Yayınlanma : 09 Eyl 2021 - 13:57 / Son Güncelleme : 09 Eyl 2021 - 15:29

UEFA, CONMEBOL ve diğer federasyonlarda kaç transfer yapıldı? İşte pandemi etkisine rağmen FIFA'nın açıkladığı transfer raporu...

Batık futboldan transfere dev harcama

Hüseyin ÖZKÖK - AJANSSPOR

Dünya futbolunda uluslararası transfere izin veren tek kurum olan FIFA, 1 Haziran ile 1 Eylül arasında eşleştirme sistemine girilen transferlerin bilançosunu fazla ayrıntıya girmeden genel hatlarıyla yayınladı. Geçtiğimiz günlerde son 10 yılın uluslararası transferlerini çok kapsamlı bir raporla kamuoyuna sunan dünya futbolunun patronu, böylece dünya transfer piyasasının adeta bir fotoğrafını çekiyor.

Türkiye 2. sırada

Son yayınlanan ve yaz transfer dönemine ilk 10 bazında kısa değerlendirmenin yapıldığı raporda Türkiye 202 transfer ve 73,3 milyon dolar harcama ile 2 kalemde de 9. sırada yer alıyor. Ülke dışına yapılan satışlarda ise Türkiye ilk 10 içinde yer almıyor. Türkiye’nin yer almadığı bir diğer liste ise uluslararası transferlerde elde edilen gelirler sıralaması.

  • Yaz transfer döneminde dünyada yapılan transferlerin %58.6’sı sözleşmeli oyuncuları kapsarken %14.8’i kalıcı %13.4’ü kiralanan %13.2’si ise kiradan dönen oyunculardan oluşuyor.
  • Transferi gerçekleştirilen oyuncuların içinde en büyük grubu %43.9’u 18-23 yaş aralığında oyuncular oluşturuyor. Bu oyuncu grubuna ödenen paraların oranı ise %58 olarak ortaya çıkıyor.

UEFA lider

En çok transfer yapılan konfederasyon ise UEFA. Onu Güney Amerika Konfedrasyonu Conmebol ile Asya’dan AFC, Orta Amerka’dan CONCACAF ve Afrika’dan AFC izliyor. En küçük konfederasyon olan Okyanusya Konfederasyonu 9 transfer ve 0 harcama ile son sırada.