AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Battal Durusel'in sessiz vedası herkesi kahretti

İlk Yayınlanma : 18 Ağu 2018 - 01:57 / Son Güncelleme : 17 Ağu 2018 - 23:02

 Analardır adam eden adamı

Aydınlıklardır önümüzde gider

Sizi de bir ana doğurmadı mı?

Analara kıymayın efendiler

BULUTLAR ADAM ÖLDÜRMESİN

 

Koşuyor altı yaşında bir oğlan

Uçurtması geçiyor ağaçlardan

Siz de böyle koşmuştunuz bir zaman

Çocuklara kıymayın efendiler

BULUTLAR ADAM ÖLDÜRMESİN

 

Gelinler aynada saçını tarar

Aynanın içinde birini arar

Elbet böyle sizi de aradılar

Gelinlere kıymayın efendiler

BULUTLAR ADAM ÖLDÜRMESİN

 

İhtiyarlıkta aklına insanın

Tatlı anıları gelmeli yalnız

Yazıktır ihtiyarlara kıymayın

Efendiler siz de ihtiyarlarsınız

BULUTLAR ADAM ÖLDÜRMESİN                   

Nazım Hikmet

               

Koca bedeni metrelik tabuta sığmıştı Battal’ımızın. Türk Bayrağı sarılı tabutuna baktığımda, içimde yine binlerce cam bardak kırıkları bir oraya bir buraya, hem canım acıyor hem kıpırdadıkça ameliyatlı kalbim sıkışıp kasılıyordu. Gözlerimdeki yaşlarımın boynuna kement atıp tutamıyordum.

Doktorum ameliyat sonrası sık sıkı: “Hiçbir şeyin seni üzmesine müsade etmeyeceksin. Uzun ve sağlıklı yaşamanın sırrı, üzülmemekten geçiyor. Kavga etmeyecek, bağırıp çağırmayacaksın!” demişti. Ama heyhat “Battal kardeşimin ardından, avazım çıktığı kadar bağırmamak için kendimi zor tutuyordum. Hocanın “hakkınızı helal ediniz” dediğinde dostlarının çığlık atar gibi üç kere değil! “bin kere helal olsun” sözleri kulaklarımızda çınladı.  

Ah be Battal! Keşke ağlayarak, bir şeyler değişse: Çığlık çığlığa onca dostu onun için neler yapmazdık! En yakın arkadaşlarından Hasan Arat, Ahmet Kurt, Bülent Karpat, Murat Yosmaoğlu, Burçin Badem, Ümit Avcı ile sohbetimizde “Senin dürüstlüğüne, insanlığına, arkadaşlığındaki, samimiyetine ve belki de basketbol ailesinin vazgeçilmez adamlığına, inanmışlığımızı arkandan” sonsuzluğa salmıştık. Nasıl? Neden? Niçin Battal; çiftliğinin verandasında uykuda sessiz sedasız çekip giderken, bu kadar mı acele ettin.

Bugün yazıma başlamadan Ahmet Kurt ile sohbetimizde, basketbol ailesinde bildiğimiz “tek bekar” adam sendin. Etrafında senin jenerasyonundan hiç bekar erkek yoktu. “İlk zamanlar, hiç evlenmek istemedin, oysa çocukları çok severdin. Çocuklara büyük düşkünlüğün vardı! Bu mutsuz dünyada! Yine de “Bir yol arkadaşı, bir dost bir kadın bir eski aşkı sırtlayan kadın iyi olurdu be Battal’ım” Tabii senin gibi yakışıklı adamdan kız veya erkek, kim bilir, ne kadar güzel çocuklar olurdu… Bunları artık konuşmak boşuna değil mi? Her şey için çok geç!

“Kar tanelerinden gemiler yaptım! Uzaktan bir ezan sesi, içimi sızlatırcasına! Tüm çınarların yaprakları yarı beline kadar eğilmiş, Battal’ımızın tabutunun üzerine sarılmakta, yaşamında yaptığı mücadelelere madalya gibi durmakta.”

Artık yoksun, çözemediğimiz yoklukta, cennetin en mütena köşesinde VIP yerin hazır olduğuna inanıyorum.  Yaşamında dostlarınla paylaştıklarını anımsayarak tüketeceğiz bize kalan son izin süremizi. Hoşcakal dostum.