Bayram namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Sünnet ve farz kılınışı

Bayram namazı nasıl kılınır, kaç rekat, hangi dualar okunur? Sünnet ve farz, kılınışı hakkında bilgiler... Bayram Namazı Farzının 1. Rekat ne getirilir toplam kaç rekat kılınır gibi araştırmalar sürüyor... İşte tüm detaylar...
22 Şubat 2021 00:31- Son Güncelleme - 22 Şubat 2021 00:31
Google news abonelik
Bayram namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Sünnet ve farz kılınışı Bayram Namazı Farzının 1. Rekat ne getirilir toplam kaç rekat kılınır gibi araştırmalar sürüyor. Namaz ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, Bayram Namazı hakkında sorulara cevap arıyor. Peki kadın ve erkek için Bayram namazı nasıl kılınır? İşte tüm detaylar...

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur, sonra fasılalar halinde;Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1.Tekbir alınır ve eller yanlara salınırSonra 2.Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,Ardından 3.Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.
İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.Rüku ve secde yapılarak 2.Rekata kalkılır.
İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1.Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,Sonra 2.Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,Ardından 3.Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,Son olarak 4.Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.
Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli - Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir(teşrik) getirilir.Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

Premier Lig, La Liga, Bundesliga, NBA, F1, Portekiz Ligi, UFC S Sport Plus'ta! Taahhüt yok, kurulum yok, tıkla hemen izle!