AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Bayramda tam kapanma olacak mı? Kabine Toplantısı ne zaman?

İlk Yayınlanma : 26 Nis 2021 - 15:19 / Son Güncelleme : 26 Nis 2021 - 15:28

Ramazan Bayramı'nda tam kapanma ilan edilecek mi? Gözler, Beştepe'deki Kabine Toplantısı'na çevrildi. Bugün, hangi tedbirler alınacak?

Bayramda tam kapanma olacak mı? Kabine Toplantısı ne zaman?

Ramazan Bayramı'nda tam kapanma olacak mı? Kaç günlük kısıtlama uygulanacak? Kabine Toplantısı'nda hangi kararlar alındı? Kısıtlama tedbirleri kaldırılacak mı? Gözler, Beştepe'deki toplantıya çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kabine üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nda herkesi yakından ilgilendiren kararlar alınıyor. İki hafta önceki toplantıda Ramazan ayının ilk iki haftası için kısmi kapanma tedbirlerinin uygulanacağı söylenmişti. Peki, kısmi kapanma tedbirleri uzatılacak mı? 

Bayramda tam kapanma olacak mı?

Bir önceki kabine toplantısında bayrama ilişkin net bir şey söylenmemişti. Ancak, vatandaş Ramazan Bayramı için tam kapanma kararının açıklanacağına inanıyor. Bir önceki toplantıda; ilk 2 hafta için kısıtlama tedbirleri alınması uygun görülmüş, belirli mekanlar kapatılmıştı. Kafe, restoran ve lokanta gibi işletmelerin Ramazan ayı boyunca kapatılması kararı alınmıştı. Peki, Ramazan Bayramında tam kapanma ilan edilecek mi? Kaç günlük sokağa çıkma yasağı olacak?

Erdoğan 13 Nisan'da ne demişti?

"Herkesi hareket etmeye, hak ve hakkaniyet çizgisinden ayrılmamaya davet ediyoruz. Türkiye, salgının sağlık boyutunu başarıyla yürüttüğü gibi alınan tedbirlerde en başarılı ülkeler arasında özellikle yer alıyor. Avrupa başta olmak üzere hala yaygın şekilde süren kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasının gerisinde kalmamak için hamlede bulunmalıyız.

 

Aşılamada 19 milyonu bulan rakamımızla dünyada ilk sırada yer alıyoruz. Bu rakamı artırmak için tüm kapıları zorluyoruz. Ancak vaka ve vefat sayılarımızın artış gösterdiği durumlarda ister istemez tedbirleri sıkılaştırmak zorunda kalıyoruz."

Kısmi kapanma süreci uzatılacak mı? Erdoğan ne dedi?

"Son dönemde bilhassa büyük şehirlerde artan vaka ve vefat sayıları bizi tedbirleri sıkılaştırmaya yöneltti. Bu gidişata seyirci kalamazdık. Geçtiğimiz kabine toplantımızda çoğu Ramazan ayıyla başlayacak bir dizi tedbiri paylaşmıştık. Bugün, süreci yeniden değerlendirdik.

 

Amacımız ülkemiz ve milletimiz için en doğrusunu yapmaktır. Bu çerçevede Ramazan ayının ilk 2 haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma sürecine geçiyoruz. Amacımız 2 haftada vefat ve vakada düşüş yaşanmasıdır. Şayet 2 haftada beklediğimiz iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamalar kaçınılmaz hale gelecektir."

Sokağa çıkma kısıtlaması hangi saatlerde uygulanıyor?

"Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulaması sürerken, hafta içi sokağa çıkma kısıtlama sınırları akşam 19:00 ve sabah 05:00 olarak güncellenmiştir. Sokağa çıkma saatlerinde, zorunlu haller dışında şehirler arası seyahate izin verilmeyecektir. 

Kabine Toplantısı ne zaman?

Kabine Toplantısı her iki haftada bir Beştepe'de düzenlenmektedir. Bir önceki Kabine Toplantısı 13 Nisan'da düzenlenirken; bu haftaki Kabine Toplantısı 26 Nisan Pazartesi günü saat 15:00'te organize edilecektir.