11 Bedensel Engelli, Milli Forma Hayaliyle Kulaç Atıyor

Orhan Gülek
03.12.2022 - 16:20 | Son Güncellenme: 03.12.2022 - 16:26

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi tarafından yüzme sporuna kazandırılan 11 bedensel engelli, milli forma hayaliyle hem sosyalleşti hem özgüven ve kuvvet kazandı.

11 Bedensel Engelli, Milli Forma Hayaliyle Kulaç Atıyor

AJANSSPOR - HABER

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi bünyesinde 4 yıl önce kurulan, başkanlığını ve antrenörlüğünü Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Baykal Karataş'ın yaptığı Sağlık Kültür ve Spor Kulübü sayesinde daha önce evlerinde vakit geçiren 11 bedensel engelli, yüzme sporuna kazandırıldı.

Hem sosyalleşti hem özgüven ve kuvvet elde etti

Bu süreçte yüzmeyi öğrenip yurt içinde düzenlenen ulusal organizasyonlara katılan engelli yüzücüler, birçok şampiyonadan dereceyle döndü. Müsabakalar nedeniyle daha önce hiç görmedikleri şehirleri de gezme fırsatı bulan engelli yüzücüler, sporla hem sosyalleşti hem özgüven ve kuvvet elde etti.

Hedef; Para Yüzme Şampiyonası

Milli sporcu olmayı hedefleyen yüzücüler, üniversitenin yarı olimpik kapalı yüzme havuzunda 5-7 Aralık'ta Konya'da düzenlenecek Para Yüzme Şampiyonası'nda başarılı olmak için yoğun antrenman yapıyor.

Sağlık Kültür ve Spor Kulübü Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Karataş, AA muhabirine, bugüne kadar çok sayıda müsabakaya katıldıklarını ve başarılar elde ettiklerini dile getidi.

Sporcularının fiziksel anlamda güçlendiğini ve sosyalleştiğini ifade eden Karataş, şöyle konuştu:

"Hedefimiz öncelikle Avrupa kotalarını yakalayabilmek"

"Daha önce görmedikleri şehirlere gittikleri için kültürel zekaları da arttı. Bu sporcular daha önceleri evlerinde televizyon karşısında oturan, sokağa zar zor çıkabilen, arkadaşlarıyla iletişim kurmada problem yaşayan çocuklardı. İçlerinde yüzmede normal bireylere kafa tutacak sporcularımız da var. Bu arkadaşlarımızla hedefimiz öncelikle Avrupa kotalarını yakalayabilmek. Milli takım düzeyinde yarışlara katıldıktan sonra da kamplara katılıp orada ülkemizi en iyi yerlerde temsil etmek istiyoruz."

"Ülkemizi iyi yerlerde temsil edelim"

Karataş, farklı illerde katıldıkları müsabakalarda birincilik ve ikincilikler kazandıklarını, madalyaların sporcuları motive ettiğini söyledi.

Tüm engellileri havuza davet ettiklerini belirten Karataş, "Biz bir takımız, bu yüzden gelecekte inanıyorum ki Paralimpik Oyunları'nda içimizden birileri mutlaka bizi temsil edecektir. 'Yarının Engellisi' sloganıyla çıktığımız bu yolda Ağrı'daki tüm engelli arkadaşlarımızı havuza bekliyoruz. Zaten halihazırda hafta sonları Down sendromlu, otizmli ve diğer küçük sporcularımız var. Onlarla devam ediyoruz. Bize katılın güçlenelim. Şehrimizi temsil edelim. Ülkemizi iyi yerlerde temsil edelim." ifadelerini kullandı.

bu haber için yapılan yorumlar
Senin için hazırladığımız haberler