AjanssporAjansspor uygulamasını indir

beIN Sports, Fenerbahçe ile davalık oldu

İlk Yayınlanma : 22 Şub 2021 - 20:15 / Son Güncelleme : 23 Şub 2021 - 08:41

Fenerbahçe, beFAIR kampanyası sonrasında beIN Sports ile davalık oldu. beIN yetkilileri, beFAIR kampanyasının markalaşmalarını manipüle ettiklerini savunup hukuk yolunu tercih etti. İşte detaylar...

beIN Sports, Fenerbahçe ile davalık oldu

AJANSSPOR - HABER

İngiliz City A.M. Gazetesi’ne konuşan beIN yetkilisi, Fenerbahçe’nin beFAIR kampanyasının hukuki karşılığı olacağını açıkladı. Bir süredir, yayıncı kuruluşa karşı gerek tişört gerekse saha reklamlarıyla karşılık veren Fenerbahçe, beIN Media Group’un Londra’daki hukuk bürosunun dikkatini çekmişti. Fenerbahçe’nin tutumunu, “şirketin markalaşmasını manipüle edici davranış” olarak değerlendiren yöneticiler, Fenerbahçe’ye “fikri mülkiyet ihlali” davası açtı. 

beIN Media Group sözcüsü, Fenerbahçe’nin aleyhlerinde başlatmış olduğu kampanyaya ilişkin şunları söyledi: “Haklarımızı korumak için gerekli olan bütün yasal yollara başvuracağız. Daha önce de gösterdiğimiz gibi, 'fikri mülkiyetin korunması' konusunda tavizsiz bir yaklaşım benimsiyoruz. Bunun tek sebebi futbolun ekonomik temelli olmasından kaynaklanıyor.”

"Fenerbahçe tehditlere en ağır şekilde karşılık verir"

Suudi Arabistan davasını kazanmışlardı

Fenerbahçe’den önce Suudi Arabistan’daki beoutQ kanalına aynı gerekçeyle dava açan beIN yetkilileri, davayı kazanarak beoutQ’nun kapatılmasını sağlamıştı. Yalnız, Fenerbahçe’deki “beFAIR” kampanyasının, Suudi Arabistan’daki korsan kanal ile uzaktan yakından bir ilgisi bulunmuyor. 

Ne olmuştu?

Fenerbahçe yönetimi, beIN Media Group’un tartışmalı pozisyonları gölgeler nitelikte yayınlaması üzerine protesto bazında “beFAIR” tişörtleriyle sahaya çıkıyordu. beIN Media Group yetkilileri ise Fenerbahçe’nin tutumunu manipüle edici bulup hukuki süreci başlatabileceklerini duyurmuştu. 

En son, beIN Media Group’tan yapılan “parayı keseriz” açıklaması taraflar arasındaki gerginliği bir üst basamağa çıkardı. Fenerbahçe, evinde Göztepe’yi ağırladığı maçta reklam panolarını da “beFAIR” etiketiyle kaplayarak Katar menşeili şirkete cevabı sahada vermiş oldu. 

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından önümüzdeki günlerde sonraki yayın hakkı satışı sürecinin başlayacağı duyurulmuştu. beIN Media Group’un Türkiye pazarında kalıp kalmayacağı bilinmiyor.