AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Yayın ihalesinde beINSport yine fiyat kırdı, Saran teklifinin arkasında

Ajansspor Editör
Özgür Koç
İlk Yayınlanma : 07 Nis 2022 - 09:17 / Son Güncelleme : 07 Nis 2022 - 10:16

TFF, yayın ihalesini krize, çıkmaza soktu. Rest çeken beINsports, fiyat artırmak yerine kırdı. Saran Group ise imzasının arkasında duruyor. İşte detaylar...

AJANSSPOR HABER 

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yeni dönem yayın ihale sürecini kelimenin gerçek manasıyla kördüğüme çevirdi. TFF, ihale şartnamesinde kendi koyduğu kurallara uymuş değil. İmzalanıp verilen tekliflere şartnamede 15 gün içinde yanıt verileceği belirtilse de üzerinden 1 ay geçmesine rağmen yanıt yok.

 

Nihat Özdemir'in istifasıyla TFF'de ortaya çıkan kriz, yayın ihalesini de ayrıca olumsuz etkiledi. Nitekim Kulüpler Birliği Başkanı Ahmet Ağaoğlu da buna dikkat çekerek, sürenin ciddi şekilde daraldığını vurguladı. Ağaoğlu, ihaleyi alacak firmaya hazırlık fırsatının kalmayabileceğine dikkat çekti.

TFF, Haziran'ın 16'sı veya 17'sinde seçim yapacak ve yeni başkanını belirleyecek. Dolayısıyla kurumda şimdiden başlayan bir seçim atmosferi var. 4 Nisan'da TFF Başkanı ve Kulüpler Birliği Başkanı'nın toplantısından ihaleye dair karar beklenirken, malum istifa çıktı. 

Öte yandan medyada 7 paket için verdiği teklifi daha önce geri çeken ve Süper Lig'in kendisi için tek seçenek olmadığını belirterek, rest çeken beINSports ile anlaşmanın sağlandığı iddiaları çıktı. Yine bazı haberlerde de Saran Group'un çekildiği öne sürüldü.

Tüm şartları yerine getiren Saran Group bekleyişini sürdürüyor

Öncelikle Saran Group, ilk günden beri ilkeli duruşunu koruyor. Hem imzalayıp yolladığı 5 paketlik teklifinin hem de ilk aşamada verdiği alternatif gelir paylaşımlı model önerisinin... Saran Group, TFF Yayın İhalesi şartnamesine harfiyen uydu. Teklif aşamasında diğer firmanın yapmadığını yaparak teminatını yatırdı. Ardından imzaya davet edildiği 5 paket için de ayrıca teminatını ödedi. Buna karşın TFF'den olumlu veya olumsuz bir yanıt alabilmiş değil. Kurum, sabırla beklemesini sürdürüyor.

beINSports yine fiyat kırdı

Diğer yanda, rest çektiği halde masada tutulmaya devam edilen beINSports ile medyadaki haber ve yorumlara göre sürekli görüşülüyor. Son gelinen nokta ise şöyle:

beINSports, verdiği teklifi daha da düşürdü. Evet, TFF ve kulüpler, teklifin yükseltmesini beklerken aksi oldu. Çünkü kulüpler ihalenin 1 yıllık olmasını talep etti. beINSports da bunun üzerine daha önce toplamda yıllık 2.1 milyar lira olan teklifini 2 milyarın altına düşürdü. 3 yıllık anlaşma isteyen beINSports, ihale şartnamesi dışında tutulan ligin isim sponsorluğu içinse "İlk sezon 500 milyon lira veririm. Sonraki 2 yıla karışmam" dedi.