"TFF'nin B planı var: Bu sezon şampiyon..."

27 Nisan 2020 13:49- Son Güncelleme - 27 Nisan 2020 13:56
Google news abonelik

Son olarak Çaykur Rizespor'u çalıştıran deneyimli teknik adam İsmail Kartal, Skor Sözcü'ye konuştu. Bir dönem Fenerbahçe'nin de teknik direktörü olarak görev yapan Kartal, "Rize dönüşü kurşunlanma yaşanmasaydı şampiyon olurduk. Ben hangi şartlarda çalışıp neler yapmışım onlara bakılsın" dedi.

İsmail Kartal'ın Sözcü Gazetesi'ne yaptığı açıklamalar şu şekilde:

UEFA ve FIFA liglerin tamamlanmasını istiyor. Ancak salgın mayıs ortalarına kadar devam ederse haziranda ligin kolay kolay oynanacağını düşünmüyorum. Herkesin psikolojisi bozulmuş durumda. Oyunculara ‘Hemen oynayın diyemezsin. 2-3 hafta hızlandırılmış antrenmanla hazır olabilirler ama yüzde 100 hazır olmaz. Bana kalırsa federasyonun B planı var. ‘Bu sene düşme olmasın, alttan 2 takımı alarak yeni sezonun planlanmasını yapalım, şampiyon olmayacak, sıralamaya göre Avrupa kupalarına gidilsin' şeklinde.

"Yüksek ücret alan yabancılar yerine genç oyuncular bulmaları lazım"

Kulüpler radikal kararlar alarak, altyapıya önem vermeli. Yüksek ücret alan yabancılar yerine genç oyuncular bulmaları lazım. Ülke futbolunun kurtuluşu için özkaynaklara dönmek en doğru hamle olacak. Artık gerçekçi olmamız gerekiyor. Herkes doğruları söyleyecek, taraftarlara gerçekleri anlatacak. Taraftarlar da bu gerçekleri bilerek takımlarını destekleyecek. Bu gerçeklerle yüzleşmek zorundayız. Kulüplerin mali durumları ortada. Kulüplerin altyapı hocalarınının da eğitimli, profesyonel takım çalıştıracak kapasiteye sahip antrenörleri, iyi imkanlar vererek altyapıların başına getirmeliler.

"Yabancı sayısı düşmeli"

"Yabancı sayısı düşmeli"

Yabancı sayısının düşürülmesi ve yabancı transferinin belli kriterlere bağlanması gerekiyor. Genç oyuncularımız var, bu genç oyuncuların önünün açılması gerekiyor. Fenerbahçe’yi çalıştırmak hayalimdi, Allah nasip etti. 3 Temmuz sorunu vardı. Maddi imkânlar ortadaydı. Namusumla şerefimle en iyisini yapmaya çalıştım. Halen o sezonki istatistikler yakalanamadı. Birçok istatistikte liderdik. Son 20 yılda Fenerbahçe'de çalışan hocalar içinde maç-puan ortalaması (2.13) en iyi olan benim. Rize deplasmanı dönüşü kurşunlanma olayı yaşanmasaydı şampiyon olurduk, ayrıca hakem olayları da vardı o sezon.

"Futbolcular ülkelerine gitmek istedi"

Kurşunlama olayının futbolcuları olumsuz etkilediğini söyleyen Kartal, "Kuyt, Alves ve Meireles 'Hiçbir şey ailemizden önemli değil' dediler. Ülkelerine gitmek istediler. O süreçte antrenman şekillerini değiştirdik ama olay bize büyük darbe vurdu. Fenerbahçe’den teklif almadım. Teklif gelmedi diye kırgınlığım olamaz. Yönetimin demek ki belli planları ve beklentileri var. Ancak ben kendime güvenen, kendimi bilen bir teknik direktörüm. Ben hangi şartlarda çalışıp neler yapmışım onlara bakılsın" dedi.

Beğendiği teknik direktörler

Klopp ve Guardiola'yı beğendiğini ifade eden deneyimli teknik adam "Takdir ettiğim, yakından takip ettiğim teknik direktörler var. Klopp ve Guardiola gibi. Liverpool, Klopp'un ilk senesinde bocaladı, ancak sabır gösterdiler, sistemi oturdu. Kaliteli oyuncularıyla da bu sene damgasını vurdu Premier Lig'e" sözlerini kullandı.

"Antrenman sahası yok"

"Antrenman sahası yok"

Altyapıda oyuncu yetişmesi için eğitim sistemiyle birlikte hareket edilmesi gerekiyor. Altyapıdaki oyuncu sabah okula gidiyor, akşam çıkıyor, 1 saat antrenman yapıyor. Bu çocuk ne zaman dinlenecek ne zaman dersini çalışacak? Şenol Güneş'e de bunu anlattım. Değerlendireceğini söyledi. Altyapı diyoruz ama büyük kulüplerin doğru dürüst çalışacak antrenman sahası yok.

"Muriç, Türkiye standartlarında çok iyi golcü"

Oğuz Kağan Güçtekin'in (Rizespor'da kiralık) önü çok açık. Çok çalıştı. Fenerbahçe, gelecekte bu oyuncudan rahatlıkla faydalanabilir. Vedat Muriç, Türkiye standartlarında çok iyi golcü. Kalsaydı, Rizespor bugün ligde çok daha farklı yerde olurdu.

Sabır vurgusu

Futbol sabır ister, teknik heyet olarak sihirbaz değilsiniz. Başarı için zaman, hoşgörü ve sabır gerekiyor. Ancak Türkiye'de bu sabır gösterilmiyor. Bir antrenör 2-3 maç kaybettiği zaman tartışılmaya başlanıyor.