Benfica, altyapısına güveniyor! Maliyeti ortaya çıktı...

20 Haziran 2019 15:01- Son Güncelleme - 20 Haziran 2019 15:01
Google news abonelik
Benfica, altyapısına güveniyor! Maliyeti ortaya çıktı...

Genç yıldızı Joao Felix'i 120 milyon euro bonservis ücretiyle Atletico Madrid'e satmaya hazırlanan Benfica, son 15 yılda yaptığı oyuncu satışlarıyla adından söz ettiriyor. Satışlarda 1 milyar euro barajını geçen Portekiz ekibi, bunu önemli ölçüde altyapısına borçlu. İşte detaylar...

Avrupa futbolunun lokomotif ekiplerinden Benfica, yetiştirdiği futbolcular ve onları Avrupa'nın dev kulüplerine satmasıyla bilinen bir kulüp. Bu kadar fazla yıldız oyuncusunu kaybederken üst üste şampiyonluklar yaşamayı başarmaları önemli ölçüde altyapıya yaptıkları yatırımla alakalı.

Felix'ten 120 milyon euro!

2018-19 sezonunun parlayan ismi 1999 doğumlu Joao Felix, bu altyapının ürünlerinden sadece bir tanesi. Geçen sezon 43 resmi maça çıkan Portekizli oyuncu, 20 gol 11 asistlik bir performans sergileyerek Avrupa devlerinin dikkatini çekmişti. Atletico Madrid'e transferi an meselesi olan genç oyuncu, kulübüne 120 milyon euro bonservis geliri kazandıracak.

2006'da kurdular, yıllık gideri 5 milyon euro!

2006'da 15 milyon euro yatırımla altyapı akademisini oluşturan Benfica, bunun meyvelerini toplamaya devam edeceğe benziyor. Yıllık gideri 5 milyon euro civarında olan akademide yetişen futbolcular Ruben Dias, Ferro, Florentino, Gedson Fernandes ve Jota da geçen sezon Benfica'da önemli işlere imza attılar.

Daha önce sattıkları isimler...

Benfica daha önce Ederson (40 milyon euro), Lindelöf ve Renato Sanches (35 milyon euro), Gonçalo Guedes (30 milyon euro) Bernardo Silva (15.75 milyon euro), Joao Cancelo, Ivan Cavaleiro, Andre Gomes, Helder Costa ve Joao Carvalho (15 milyon euro) isimlerin satışından önemli gelirler elde etmişti.

AJANSSPOR