AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Berna Gözbaşı: "Erkeklerin futboldan ne kadar anladığı ortada"

Ajansspor Editör
Eren Tuncay
İlk Yayınlanma : 04 Ağu 2021 - 11:32 / Son Güncelleme : 04 Ağu 2021 - 12:21

Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı, "Kadınlar futboldan anlamaz" yorumuna Türk futbolundan örnek göstererek eleştiri yaptı. İşte detaylar...

Berna Gözbaşı: "Erkeklerin futboldan ne kadar anladığı ortada"

Kayserispor Başkanı Berna Gözbaşı, kulüp yönetimleri ve Kayserispor hakkında açıklamalarda bulundu.

"Yöneticinin kadını erkeği olmaz"

Milliyet gazetesine konuşan Gözbaşı, “Erkeklerin ne kadar anladığı düşünülürse kulüplerin hali ortada! Yöneticinin kadını, erkeği cinsiyeti olmaz. Cinsiyetten öte iyi yöneten veya kötü yöneten vardır” diye konuştu.

"Futbolda ilk olacağımı bilmiyordum"

Göreve geldikten sonra birçok zorlukla mücadele ettiğini aktaran Berna Gözbaşı, “Geldiğimden beri kitaplara sığacak kadar çok ve tek başına zorluklar yaşadım. Ben iş hayatımda, Kayseri gibi Anadolu’nun korumacı, muhafazakar bir şehrinde annem öğretmen, babam emekli astsubay olarak zaten girişimci bir iş kadını olarak sanayide, üretimde ilklerden biriyim. İlk olmak herhalde benim kaderimde var ama futbolda ilk olacağımı bilmiyordum. Erkek egemen sektörde iş kadını olmanın zorluklarını yaşadım ilk dönemlerde. Cinsiyetçi saldırılara uğruyor muyum? Tabii ki uğruyorum. Aynı hatayı bir erkek yaptığında daha hoşgörülü olanlar aynı hatayı bir kadın yaptığında ise ‘kadın futboldan ne anlar?’ diyebiliyor. Ben sahada futbol oynamayacağım. Kulübün mali yapısını düzeltmek, altyapısı organize etmek, transferi yapmak benim işim. Keşke tırmalayarak gelseydim diyorum çünkü benim huyum bu. Ben hayatımda hiç başarısız olmadım. Burada da başarısız olmak istemiyorum” dedi.

"Kulüp bitmiş durumdaydı"

Gözbaşı sözlerine şöyle devam etti: “Ben geldiğimde bu kulüp mali ve sportif açıdan bitmişti. Futbolcular sözleşmelilerini fesh etmişti. Diplomatik yollarla ikna ettim. Elbette taraftar, Kayseri kamuoyu takımdan çıkış bekliyor. Bunu en çok da ben bekliyorum ama ilk etapta önemli olan Kayserispor’un hayatta kalmasıydı. Aynı anda geçmiş borçları ödüyorsun, mevcutla yarışıyorsun. Geçmiş borçlardan dolayı o kadar muzdaribiz ki her transfer döneminde transfer tahtasını açmak için korkunç borçlar ödüyorduk. Bundan ders alarak, geleceğe borç bırakmadan geçmişi temizleyerek ve bir yandan da ligde kalabilmek kolay değildi. Yine de takımın ligde kalmasını bir başarı olarak düşünüyorum.”