"Beşiktaş altyapısından oyuncu çıkması yüzde 1 ihtimal"

Futbolculuk kariyerinde 3 büyük kulüpte forma giyen ve günümüzün teknik direktörlerinden biri olan Oktay Derelioğlu, Beşiktaş ile ilgili dikkat çeken sözlere imza attı. Beşiktaş'tan altyapı direktörlüğü için teklif aldı mı? Oktay Derelioğlu canlı yayında açıkladı.
25 Haziran 2020 15:53- Son Güncelleme - 25 Haziran 2020 16:13
Google news abonelik

Futbolculuk döneminde Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor formaları giyen, günümüzde ise teknik direktör olarak futbola hizmet etmeye devam eden Oktay Derelioğlu, gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu. Derelioğlu, Beşiktaş altyapı direktörlüğü için kendisine teklif gelip gelmediği sorusuna da yanıt verdi.

Radyospor’da Gün Ortası programında Emrah Karalinç’in canlı yayında sorularını yanıtlayan Oktay Derelioğlu’nun açıklamaları şu şekilde: 

Oktay Derelioğlu: “En hazır takımlar Trabzonspor ve Başakşehir”

Pandemi sonrası takımların hazır bir şekilde lige geri dönüş yapamadığını ifade eden Derelioğlu, sadece iki ekibin diğerlerine nazaran daha hazır olduğunu söyledi.

Derelioğlu, ”Koronavirüsün birçok olumsuz etkisi var. En hazır takım bence Trabzonspor ve Başakşehir. Onlar da kötünün iyisi diyebilirim. Bıraktıkları yerde değiller. Kötünün iyileri. Fenerbahçe ve Beşiktaş hiç hazırlanamamış. Ne oynadığını bilmiyor. Oyuncular ne oynayacaklarını idrak edememiş. Teknik adamların da bu süreçte işi zor. İnsan sağlığını yönetmek ve diğer maddeleri düşününce gerçekten işleri zor. Normal antrenman yapamamaları da handikap. Sosyal mesafesi olmayan bir oyunda, sosyal mesafe ile oynamak zor. İzleyici olarak futboldan zevk almıyorum. Ligin bitirilmesi, mali durumlardan ötürüdür. Böyle bir futbol ortamından kimse memnun değildir” ifadelerini kullandı.

“Beşiktaş altyapısına dünyanın en iyisini getirsen de şu haliyle verim alamazsın”

Bağış kampanyasından gelecek paranın tamamının kullanmasıyla birlikte gelecek sezondan itibaren altyapı için planlanan ‘devrim’ hazırlığı için de Derelioğlu değerlendirmeler yaptı.

Beşiktaş’ın eski futbolcusu, “Beşiktaş çok büyük bir markadır. Beşiktaş’ın bazı hamleler yapması lazım. Altyapı olayı çok farklı. Üst yapıya gelene kadar zaten oyuncu iyi yetişmiyor. Fulya’da yapılan antrenmanlar futbol bilimi adına hiçbir katkı vermiyor. Beşiktaş bu projeyi bence rafa kaldırmalı. Beşiktaş’ta altyapıda bir devrim yapılacaksa, Fulya’da değil çocuklar normal çimlerde ve yatırım yapılarak ilerleyebilmeli. Dünyanın en iyi altyapı antrenörünü de getirsen verim alamazsın. Önce materyalleri düzeltmen gerekir” dedi.

“Mehmet Ekşi’nin göreve getirilmesine saygı duyuyorum ama…”

Öte yandan Başkan Ahmet Nur Çebi’nin gelecek sezon altyapıda göreve getirileceğini açıkladığı Mehmet Ekşi ile ilgili yorum yapan Derelioğlu şunları söyledi:

“Yapılan hamlelere saygım var. Mehmet Ekşi, yaş itibarıyla da bizden büyük. Yönetim olarak bilgi ve becerisine güvenmişler. İnşallah hayırlısı olur. Ama Beşiktaş’ın altyapı düzeneğinde oyuncu çıkması şu şartlarda bana göre yüzde 1’dir.”

Beşiktaş’tan altyapı direktörlüğü için teklif aldı mı?

Derelioğlu, bu süreçte kendisine altyapı için herhangi bir teklif gelip gelmediği sorusuna da yanıt verdi. Teknik direktör Derelioğlu, kendisinin hiçbir şekilde fikrinin alınmasına kırgın.

Oktay Derelioğlu, “Altyapı koordinatörlüğü için ismimin geçmesi elbette gurur vericidir. Ancak; Beşiktaş’ın ileri gelenleri sağ olsun hiç fikrimizi bile almadı. Bana altyapı koordinatörlüğü teklifi gelse elbette bu teklifi düşünürdüm. Beşiktaş’ta benim pozisyonumda olan çok isim var(!) Beşiktaş’ın 117 yıllık tarihinde birçok rekoruna sahibim. Fikrimize danışılmadı. Sağlık olsun. Beşiktaş yönetiminden bana bu yönde bir talep olmadı. Ben de gidip iş istemedim. Beşiktaş’ın formasını giydiğim için her zaman onurluyum. Beşiktaş’ın başarılarının devam etmesini diliyorum. Diyeceğim tek şey budur” yanıtını verdi.