AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Beşiktaş Icrypex'ten kural hatası başvurusu: "Hakem yanlış bir karar vermiştir"

İlk Yayınlanma : 13 Mar 2021 - 22:13 / Son Güncelleme : 14 Mar 2021 - 11:42

Beşiktaş Icrypex haberleri... Beşiktaş Icrypex Başantrenörü Ahmet Kandemir, ING Bastetbol Süper Ligi'nde TOFAŞ'a 89-86 mağlup oldukları karşılaşmada kural hatası yapıldığı gerekçesiyle Türkiye Basketbol Federasyonuna (TBF) itirazda bulunduklarını belirtti. İşte detaylar...

Beşiktaş Icrypex'ten kural hatası başvurusu: "Hakem yanlış bir karar vermiştir"

Beşiktaş Icrypex Başantrenörü Ahmet Kandemir, ING Bastetbol Süper Ligi'nde TOFAŞ'a 89-86 mağlup oldukları karşılaşmada kural hatası yapıldığı gerekçesiyle Türkiye Basketbol Federasyonuna (TBF) itirazda bulunduklarını belirtti.

"Hakem yanlış bir karar vermiştir"

Kandemir, karşılaşmanın ardından yaptığı açıklamada, "İki sayı gerideyken kullanmış olduğumuz ve basketle sonuçlanan üç sayılık atış kurallara göre geçerli sayılmalıdır. Hakemin basketle sonuçlanan atışın üç sayılık mı, iki sayılık mı olduğunu kontrol etme hakkı vardır. Onun dışındaki etkenleri inceleme hakkı yoktur. Hakem yanlış bir karar vermiştir. Federasyonun bu yanlışı ortadan kaldıracağını düşünüyorum. Maçın sonucuna yönelik resmi itirazımızı yaptık. Bu genç takımın mücadelesinin, alın terinin, haklı galibiyetinin hakem kararıyla elinden alınmasına izin vermeyiz" ifadelerini kullandı.

 

Siyah-beyazlı kulüpten ise şu açıklamalar yapıldı:

Beşiktaş Icrypex Takımımızın bugün Tofaş ile Tofaş Spor Salonu’nda oynadığı maçta kulübümüzün ve basketbol kamuoyunun görüşüne göre maçın sonucuna etki eden bir kural hatası yaşanmıştır.

Karşılaşmanın baş hakemi, maç saatinin sıfırlanması anında basketbolcumuz Ercan Osmani’nin atmış olduğu üç sayılık basketi Anlık Tekrar Sistemi’nde izlemiş ve kuralların kendisine tanımadığı bir yetkiyi kullanarak Osmani’nin basketini geçersiz sayarak açık bir kural hatasına sebebiyet vermiştir.

Müsabakanın sona ermesinin ardından Beşiktaş Icrypex Takımımızın kaptanı Mehmet Yağmur, hakem masasına giderek maç kağıdına kural hatası olduğunu gerekçe göstererek imza atmış, akabinde de Basketbol Şubemiz kural hatasıyla ilgili dilekçeyi salonda görevli federasyon yetkililerine sunmuştur.

Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulunun ve Merkez Hakem Komitesinin basketbolcularımızın alın teri dökerek elde ettikleri haklı galibiyetin açık bir kural hatası sonucu ellerinden alınmasına göz yummayacaklarına ve adaleti tesis edeceklerine inanıyoruz.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.

Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri ve İcra Kurulu Başkanı Mesut Urgancılar, TOFAŞ maçında yaşanan pozisyon ile ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Dün oynanan TOFAŞ - Beşiktaş Icrypex maçındaki kural hatasıyla ilgili ekteki FIBA hakem klavuzunun 46-13 maddesi de “video kenar çizgisi ihlalleri için kullanılamaz” diyor. Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) maç sonu yaşanılan bu skandalı önleyip maçı 24 saat içinde Beşiktaş Icrypex lehine tescil etmelidir" dedi.