Süper Lig İkinciliği Beşiktaş'a Avrupa'da Yarayacak Mı?

Ali Bozkurt
06.06.2023 - 23:42 | Son Güncellenme: 06.06.2023 - 23:59

Beşiktaş, bugün Konyaspor'u mağlup ederse ligi ikinci sırada bitirecek. Peki bu durumda Beşiktaş UEFA Konferans Ligi kurasında seri başı olacak mı? İşte cevabı.

Süper Lig İkinciliği Beşiktaş'a Avrupa'da Yarayacak Mı?

Hüseyin ÖZKÖK – AJANSSPOR

Süper Lig’in son haftasının son gününe girerken, sıralamada üçüncü basamakta yer alan Beşiktaş, Konyaspor’u yenmesi halinde son haftayı hükmen galibiyet ve 3 puanla geçmesi kesin olan Fenerbahçe’yi üstün olduğu ikili averajda geçerek sezonu ikinci sırada tamamlayacak. 

İkinci de olsan üçüncü de olsan farketmez

 Ama 2. sıradaki takım bu sezon Süper Lig’de yıllardır alışık olduğumuz şekilde Şampiyonlar Ligi yerine lig 3.'süyle Konferans Ligi 2. Eleme turundan Avrupa'da başlayacak. Yani yeni sezonda 2.'lik ve 3.'lük arasında Avrupa için bir fark yok. Bunun nedeni ise Türkiye’nin 2021/22 sezonunu UEFA ülkeler sıralamasında 20. bitirmesi ve takım sayısının 5’ten 4’e inmiş olması. 

Adana Demir'in gözü Fenerbahçe'de

Konferans Lig 2. eleme turuna katılacak bir diğer takım da Türkiye Kupası galibi. Ama finalde ligde ilk üçteki yeri kesinleşen Fenerbahçe'nin kupayı kazanması durumunda lig 4.cüsü Adana Demirspor Konferans Ligi’ne katılacak. Başakşehir kazanırsa haliyle Konferans Ligi’ne o gidecek. 

Beşiktaş play-off'da seri başı olmayacak

Takımlarımızın seri başı olma durumlarına bakacak olursak, yüksek puanlara sahip Galatasaray (31.500), Başakşehir (31.000) ve Fenerbahçe (30.000) bütün turlarda seri başı olacaklar. 14.000 puana sahip Beşiktaş ise 2 ve 3. Turda seri başı olarak kurada yer alırken puanı yüksek takımlar dahil olacakları için Play Off turunda seri başı olamayacak. 

Adana Demirspor hiçbir turda seri başı değil

İlk kez Avrupa bilet alma ihtimali bulunan Adana Demirspor ise Konferans Ligi’ne katılma hakkı kazanırsa Türkiye’nin taban puanı olan 6 bin 420 puanla Avrupa’ya adım atacak ama hiçbir turda seri başı olamayacak.

2023/24 Avrupa katılımı

Türkiye UEFA kulüp müsabakaları ülkeler sıralamasında 2021/22 sezonunu 20. sırada tamamladığı için Avrupa kupalarına 4 takım ile katılacak ve Avrupa Ligi’nde takımı olmayacak.

Şampiyon: Süper Lig şampiyonu kağıt üzerinde Şampiyonlar Ligi’ne 1. Eleme Turundan katılıp 4 tur geçmesi gerekiyordu. Ancak; bu sezonun Şampiyonlar Ligi şampiyonu kendi liginden de Şampiyonlar Ligi katılım hakkı elde ettiği için şampiyonumuz 2. Eleme Turundan turnuvaya katılıp 3 tur geçmesi gerekecek.

Kupa galibi: Konferans Ligi 2. Eleme Turu Lig ikincisi ve üçüncüsü: Konferans Ligi 2. Eleme Turu

2024/25 Avrupa katılımı UEFA kulüp müsabakaları ülkeler sıralamasında Türkiye 2022/23 sezonun 12. Sırada tamamladı. Bu da yeniden 5 takımla kupalara katılacağımız anlamına geliyor. 

2024/25 sezonu Avrupa katılımı

Şampiyon: Şampiyonlar Ligi Play-Off turu. 1 tur geçmesi gerekiyor.

Lig ikincisi: Şampiyonlar Ligi 2. Eleme Turu 3 tur geçmesi gerekiyor.

Kupa galibi: Avrupa Ligi Play-Off Turu 1 tur geçmesi gerekiyor

Lig üçüncüsü: Avrupa Ligi 2. Eleme Turu 3 tur geçmesi gerekiyor

Lig dördüncüsü: Konferans Ligi 2. Eleme Turu 3 tur geçmesi gerekiyor

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler