Beşiktaş Pendikspor maçının tekrarını istedi!

Akın Ungan
24.08.2023 - 14:46 | Son Güncellenme: 24.08.2023 - 19:07

Beşiktaş, haksız yere golünün iptal edildiği gerekçesiyle TFF'den 1-1 berabere kaldığı Pendikspor maçının tekrar edilmesini istedi. Beşiktaş MHK'nın cevabını da duyurdu.

Beşiktaş Pendikspor maçının tekrarını istedi!

AJANSSPOR HABER

Beşiktaş, Trendyol Süper Lig'in ikinci haftasında evinde 1-1 berabere kaldığı Pendikspor maçının tekrar edilmesini istedi. Merkez Hakem Kurulu'nun (MHK) iptal edilen gollerine dair hakemin erken bayrak kaldırdığı yönünde verdiği cevabı da yayınlayan Beşiktaş, TFF'den maçın tekrar edilmesi yönünde karar almasını resmen talep etti.

MHK haklılığı tescilledi, Kartal maç tekrarı istedi

Beşiktaş, Colley'in pozisyonu hakkında Merkez Hakem Kurulu'na (MHK) başvuruda bulundu. MHK'nın haklılığı tescil etmesinin ardından Siyah-Beyazlılar maçın tekrarını talep etti.

MHK'nın Beşiktaş'a gönderdiği yazı

Beşiktaş, MHK'nın kendilerine gönderdiği yazıyı paylaştı. Yazıda, "Müsabakanın 76. dakikasında ceza alanına doğru kullanılan köşe vuruşunda, iki nolu yardımcı hakem UEFA ve MHK talimatları gereği pozisyon için olması gereken yerde ve dikkatlice oyunu takip etmektedir" ifadeleri yer aldı.

İlgini Çekebilir
Dursun Özbek ve Ahmet Nur Çebi PFDK'ya sevk edidi
Habere Git

"Yardımcı hakem uygulama açısından eksik"

Açıklamanın devamında ise "Bulunduğu konum itibari ile topun oyun alanını tamamen terk ettiğini tespit etmiş ve müsabaka hakemini kale vuruşu verilmesi konusunda bayrağı ile uyarmış ve gol geçersiz sayılmıştır. VAR protokolü gereği yardımcı hakem gol olduktan veya top pasif alana geçtikten sonra hakemini uyarması gerekir. Yardımcı hakem sadece uygulama açısından eksik bir tavır göstermiştir" denildi.

"VAR hakemi desteklemek durumunda kaldı"

Son olarak, "VAR Hakemi ile yapılan görüşmede tüm kamera görüntülerinden ve farklı açılardan pozisyonu kontrol ettiğini belirtmiş fakat topun tam pozisyonunu gösteren yayıncı kuruluştaki kayıtlarda net bir görüntü olmadığı için VAR Protokolü gereği sahadaki hakem kararını desteklemek durumunda kaldığını belirtmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Beşiktaş TFF'ye seslendi

Beşiktaş ise yayınladığı açıklamada, MHK'nın yazısını paylaşıp, Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) seslendi. Siyah-Beyazlı kulüp, MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu imzasıyla haklılıklarının tescil edildiğini savunarak, 2 puandan mahrum bırakıldıklarını belirtti.

İlgini Çekebilir
TFF'den rest: Kaosa izin yok, cezaya devam
Habere Git

"Beklentimiz maçın tekrarlanması yönünde karar alınması"

Beşiktaş, "Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’ndan beklentimiz, hakem hatası ve teknoloji eksikliği nedeniyle puan kaybı yaşadığımız bizzat Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet İbanoğlu tarafından tescil edilmişken; artık gerçeklerden kaçmadan, perde arkasına saklanmadan hakkımızın teslim edilmesi, bu doğrultuda Beşiktaş-Pendikspor maçının tekrarlanması yönünde karar alınması, reklam çalışmalarının bir kenara bırakılarak Türk futbolunun asli sorunlarına odaklanılması, bu doğrultuda sahada ter döken sporcuların emeklerinin heba olmasının önüne geçmek üzere hakemlere yoğun bir şekilde eğitim verilmesi ve gerekli teknoloji yatırımlarının hızlıca hayata geçirilmesidir" dedi.

Hockey Shootout
4
Senin için hazırladığımız haberler