AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Galatasaray Futbol A.Ş. yöneticisi Aküzüm'den Beşiktaş'a erteleme tepkisi! Elma-Armut...

Ajansspor Editör
Özgür Koç
İlk Yayınlanma : 11 Mar 2022 - 16:52 / Son Güncelleme : 11 Mar 2022 - 17:06

Galatasaray, ligde pazartesi günü oynanacak olan Beşiktaş'ın derbisinin ertelenmesi talebiyle TFF'ye başvuruda bulurken, siyah beyazlıların maçın oynanması yönündeki görüşüne tepki geldi.

Avrupa Ligi son 16 turu ilk maçında dün akşam İspanyol ekibi Barcelona ile deplasmanda karşı karşıya gelen Galatasaray Kulübü, İstanbul'da yaşanan zorlu hava şartları nedeniyle Süper Lig'in 29. haftasında 14 Mart Pazartesi Günü Nef Stadı'nda oynanması planlanan Beşiktaş derbisinin ertelenmesi için Türkiye Futbol Federasyonu'na yazılı başvuruda bulundu.

Beşiktaş erteleme istemiyor

Bu gelişmeler sonrasında Beşiktaş Asbaşkanı Emre Kocadağ, "Biz de ülkemizi temsil ederken hem bu sezon hem de önceki sezonlar çok sıkışık fikstürlerden çıktık. Hava şartları da izin verirse Pazartesi maçımızı oynayacağız" ifadelerini kullandı.

Sportif A.Ş. yöneticisinden flaş paylaşım

Kocadağ'ın bu açıklamasının ardından Galatasaray Sportif A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Ural Aküzüm'den flaş bir paylaşım geldi.

"Elma X armut... Buna 'mücbir sebep' denir"

Aküzüm, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Emre Kocadağ'ın açıklamasına göndermede bulunarak, "Sıkışık fikstür değil, doğal afet. Elma X armut... Buna 'mücbir sebep' denir. Ayrıca mesele Türkiye, ülke puanı meselesi var! Olgun davranışlar bugüne lazım. Türk futbolu için karar devletin!" ifadelerine yer verdi.

Ural Aküzüm ayrıca Mundo Deportivo Gazetesi'nin Türk Duvarı "Fronton Turco" manşetini gönderisine ekledi. 

Galatasaray'dan TFF'ye yazılı erteleme başvurusu

Galatasaray'ın Beşiktaş maçının ertelenmesiyle ilgili TFF'ye yaptığı yazılı başvuru şöyle:

"Sayın Nihat Özdemir, Sizlerin de yakından bildiği üzere, İstanbul’da yaşanan zorlu hava koşulları nedeniyle, uçak seferleri başta olmak üzere ulaştırma faaliyetlerinde çok ciddi problemler yaşanmaktadır. Tahminlere ve uzman görüşlerine göre bu sıkıntıların bugün ve hafta sonu da tüm şiddetiyle devam etmesi beklenmektedir.

Bu sıkıntılar ışığında; 10 Mart 2022 Perşembe gecesi, İspanya’da Barcelona FC ile Avrupa Ligi Son 16 Turu Müsabakası’na çıkan takımımızın İstanbul’ dönüşü ile ilgili takvim ve yol haritası hâlâ netleştirilememiştir. Bugün saat 11:00 itibarıyla, takımımızı taşıyacak uçağın İstanbul Havalimanı’na inişi konusu halen kabul edilmemiştir. Halihazırda ilgili hava yolu ve havalimanı yetkilileriyle İzmir’e dönüş planları üzerinde görüşmeler devam etmektedir.

Doğal afet şartlarının yaşandığı, okulların resmi olarak iki gün tatil edildiği, çok sayıda kamu görevlisinin idari izinli sayıldığı bugünlerde TFF aynı zamanda 2. ve 3. Lig maçlarının mücbir sebep nedeniyle ertelenmesini karara bağlamış durumdadır."

"Bizim kontrolümüz dışında olan gelişmeler nedeniyle..."

Türk futbol tarihinin en büyük başarılarından birini elde etme arifesinde, UEFA Avrupa Ligi Çeyrek Finali yolunda emin adımlarla yürüdüğümüz bu dönemde, biraz önce belirttiğimiz ve tamamı bizim kontrolümüz dışında olan gelişmeler nedeniyle, Süper Lig’de bir sonraki maçımız olan Beşiktaş mücadelesine antrenman yapmadan çıkma olasılığımız çok yüksektir.

Öte yandan, Türk futbolu olarak içinden geçtiğimiz bu zorlu dönemde, Avrupa Ligi’nde elde edeceğimiz her başarının, ülke puanımıza paha biçilemez katkılar sunacağı, Türk futbolunun geleceğini aydınlatacağı, tüm milletimize büyük umut, güven ve moral vereceği ortadadır.

"29. hafta maçlarının 10 gün ertelenmesi talebini sunuyoruz"

Bu ülkede sporun birleştirici gücüne inanan milyonlarca kişi için, Galatasaray’ın çevrek final ve olası final yolculuğu tüm taraftarlık duygularının ve renk sevdalarının ötesinde, uzun yıllardır özlediğimiz, hayalini kurduğumuz milli bir başarıdır.

Bu nedenle, Federasyonumuzun vermiş olduğu 2. ve 3. Ligler ile ilgili emsal teşkil edebilecek erteleme kararı ve 17 Mart 2022 Perşembe günü oynayacağımız Barcelona FC Avrupa Ligi Son 16 Tur Rövanş müsabakası dikkate alınarak; doğal afet şartlarının devam ettiği hususu geçerli olmak üzere; Adil rekabet ilkesine olan inancımızla, 2021-22 Süper Lig sezonunun 29. haftasının maçlarının 10 gün ertelenmesi talebini bilgi ve tasviplerinize sunuyoruz."