AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Beşiktaş'ın genç yıldızı kararını verdi! ABD yolu gözüktü

İlk Yayınlanma : 12 May 2021 - 18:08 / Son Güncelleme : 12 May 2021 - 22:35

Beşiktaş'ın ING Basketbol Ligi'nde sezona damga vuran oyuncusu Alperen Şengün, 2021 NBA draftına gireceğini açıkladı.

Beşiktaş'ın genç yıldızı kararını verdi! ABD yolu gözüktü

AJANSSPOR-HABER

Beşiktaş Icrypex basketbol takımının genç yıldızı Alperen Şengün NBA yolcusu. Bu sezon gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken 18 yaşındaki oyuncu, 2021 NBA draftına gireceğini açıkladı.

Sosyal medyadan duyurdu

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Alperen, “Anneme, babama, bu özel sezonda gelişimime katkıda bulunan tüm antrenör ve oyunculara teşekkür ediyorum. Öncelikle Türkiye Ligi’ni en iyi şekilde bitirmek istiyorum. Daha sonra ise hedefim dünyanın en iyi liginde oynamak” dedi.  

NBA'ye özellikle erken gitmek istiyor

Siyah-beyazlı basketbolcu geçtiğimiz haftalarda NBA hayali hakkında, “Bazı kişiler benim için '1-2 yıl daha tecrübe kazansın' diyor, bir kısım da 'bir an önce gitsin, orada gelişsin' diyor. Aslında ben de bir an önce oraya gidip, orada gelişmek istiyorum. Oradaki fırsatlar Türkiye'ye göre daha iyi. Çalışma düzeni, maç programı daha iyi. Erkenden gidip orada gelişmek istiyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Mehmet Okur'la beraber çalıştı

Alperen ayrıca, NBA’deki ilk temsilcilerimizden Mehmet Okur ile çalışıp onun tecrübesinden yararlanmanın kendisine çok şey katacağını da vurgulamıştı.

Alperen normal sezonun MVP'si oldu

Öte yandan Beşiktaş Icrypex’in 18 yaşındaki yıldızı Alperen Şengün, ING Basketbol Süper Ligi'nde 2020-21 normal sezonunun en değerli oyuncusu seçildi. Şengün, ekim, kasım, aralık, ocak ve mart ayında 'ayın basketbolcusu' ödülüne layık görüldü. Sadece şubat ayında Büyükçekmece Belediye forması giyen Abodunrin Olaseni, Alperen'i geçmeyi başardı.

 

Draft listesindeki en iyi Avrupalı

Genç basketbolcu, draft listedeki en iyi Avrupalı oyuncu olarak belirtiliyor. İspanya'nın büyük yetenek vaat eden uzunu Usman Garuba'nun önünde yer verilen milli oyuncunun, kendi pozisyonundaki oyuncular içerisinde draftların en büyük iki yeteneğinden biri olduğu şeklinde değerlendiriliyor.

 

Amerikalılar Nikola Jokic'e benzetti

Dünyanın en prestijli spor medya platformlarından ESPN'in yazarı Mike Schmitz, 2021 Draftı'nda yer alacak Alperen Şengün ile ilgili uzun bir değerlendirme yazısı yayınlamıştı. Yazıda Alperen’in Nikola Jokic ile benzerliklerine dikkat çeken Schmitz, NBA seviyesinde savunmasının nasıl olacağını da analiz etmişti.