Ünlü İşadamı Ethem Sancak Beşiktaş'tan Kesin Olarak İhraç Edildi

İsa Kethüda
19.10.2022 - 20:10 | Son Güncellenme: 20.10.2022 - 12:25

Beşiktaş'ın TMSF'ye düşebileceğini ve bu durumda satın alacağını söylediği için disipline sevk edilen ünlü iş insanı Ethem Sancak için karar çıktı. İşte tarihi karar...

Atilla TÜRKER-AJANSSPOR ÖZEL

Beşiktaş Disiplin Kurulu, çok önemli bir karar aldı. Siyah beyazlı kulübün üyelerinden ünlü iş insanı Ethem Sancak hakkında ihraç istemiyle yapılan başvuruyu sonuçlandırdı. Disiplin kurulu, Ethem Sancak'ı Beşiktaş'tan ihraç etti! Sancak, Beşiktaş hakkında 15 Haziran 2022'de TV100'de katıldığı "Aza Önce Konuştum" programında yaptığı açıklamalar nedeniyle ihraç talebiyle disipline sevk edilmişti.

Sancak: TMSF'ye düşerse Beşiktaş'a alırım

Candaş Tolga Işık'ın sorularını yanıtlarken konu Beşiktaş'a gelince Sancak, büyük tartışma yaratan şu sözleri sarf etti: "Tüm kulüplerin borcu inanılmaz seviyede. Bu derneklerle falan yönetilecek bir iş değil artık. endüstriye uygun bir şirketleşme olursa ve bir gün Allah korusun, TMSF'ye düşerse Beşiktaş, ihaleye girip alacağım. Bir konsorsiyum oluşturacağım. Beşiktaş'ı Asya'nın Şampiyonlar Ligi şampiyonu haline getireceğim."

Yamantürk ve Akpınar'dan açık tavır

Ajansspor, Ethem Sancak'ın Beşiktaş'ın Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'na (TMSF) düşebileceğini söylemesine vurgu yaparak konuyu manşete taşıdı. Haberimiz sosyal medyada büyük yankı uyandırdı ve ardından da Beşiktaş camiasından Sancak'a tepkiler gecikmedi. Beşiktaş Divan Kurulu Tevfik Yamantürk ile Beşiktaş Disiplin Kurulu Ahmet Akpınar, Sancak'ın kulüpten ihracı taleplerine destek vereceklerini açıkladı.

İlgini Çekebilir
Fenerbahçe'den Murat Ilgaz iddialarına yanıt!
Habere Git

Çebi: TMSF'ye düşme şansı sıfır

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi de Sancak'a tepki göstererek, "Beşiktaş 120 yıllık kulüp. Diğer kulüplerle yorum yapmam ama benim kulübümüm TMSF’ye düşme şansı sıfır. Eğer birilerinin böyle bir beklentisi varsa boşuna bekler. Taraftar böyle bir şeye müsaade etmez” dedi. 

Buna karşın Çebi, Sancak'ın maksadını aşan bir açıklama yaptığını ama kulüpten ihracına karşı olduğunu da dile getirmişti.

İhraç istemi 3 ayda sonuçlandırıldı

Beşiktaş kongre üyelerinden Ahmet Hilmi Yılmaz, 15 Temmuz 2022'de disiplin kuruluna dilekçeyle başvurarak Ethem Sancak'ın ihraç edilmesini talep etti. Ve bu başvuru 3 ayın sonunda karara bağlandı. Beşiktaş Disiplin Kurulu'nun verdiği karara Ajansspor ulaştı. Söz konusu kararda, kurulun Ethem Sancak'tan 13 Eylül 2022'de bir tebligat yaparak, savunmasının istendiği belirtildi.

İlgini Çekebilir
G.Saray'ın TFF'ye sunduğu raporun içeriği belli oldu! 9 VAR pozisyonu...
Habere Git

Sancak, kurula savunma yollamadı

Kararda, savunma talepli yazı gönderilen Ethem Sancak'ı buna mazeretsiz bir şekilde herhangi bir cevap vermediği vurgulandı. Kararda, Sancak'ın "Beşiktaş bir gün TMSF'ye düşerse, ihaleye girip satın alacağım ve Beşiktaş'ı Asya Ligi'nde şampiyon yapacağım" sözlerinin borsaya kayıtlı kulübün yatırımcılarını etkilediğine dikkat çekildi. 

Beşiktaş'ın marka değerini düşürdü

Sancak'ın bu açıklamasıyla kulübün itibarını ve borsadaki marka değerini düşürücü nitelik taşıdığı ve zarara sebebiyet verdiği kaydedildi. Kararda, yıllardır Avrupa kupalarında oynayan, tanınmış ve üstün başarılar kazanmış kulübümüzün hakkında bu şekilde alaycı ve ayrıcı iftira niteliği taşıyan yorumlarda bulunan bu kişinin Süper Lig'de oynayan rakipler nezdinde kulübü borca batık ve müflis olarak gösterme amacı taşıdığı, bunun da kabulünün mümkün olmayacağı, yetkili olmadığı halde yönetim adına bu şekilde beyanda bulanamayacağı, bu nedenle ayrıca cezalandırılması gerekeceği göz önüne alındığı belirtildi. 

Ethem Sancak Beşiktaş'ı küçük düşürdü

Disiplin kurulu, BJK Tüzüğü'nün 47 / a,c, d ve f bentlerinde yer alan hükümlere aykırı hareket etmesi nedeniyle kulübün tüzel kişiliğine karşı küçük düşürücü, aşağılayacı, iftira niteliği taşıyan beyanları BJK topluluğuna zarar verici olarak değerlendirildiğini kaydetti.

İlgini Çekebilir
Menajeri duyurdu: "Galatasaray ile 2 kez görüştüm"
Habere Git

Ethem Sancak oy birliğiyle ihraç edildi

Kurul nihai kararında şu ifadeleri kullandı: "Şikâyet edilen hakkında yukarıda belirtilen gerekçeler gözetilerek tüzüğümüzün 46 / C maddesi gereğince toplantıya katılan üyelerimizin oy birliğiyle kesin çıkarma cezası verilmesine karar verilmiştir." 19 Ekim 2022'de verilen karar hem Beşiktaş Yönetim Kurulu Başkanlığı'na hem de Ethem Sancak'a gönderileceği kaydedildi.

İşte Ethem Sancak'ı ihraç eden kurul üyeleri

Vodafone Park'ta özel bir locası olan ve siyah beyazlıların maçlarını kaçırmayan Ethem Sancak gibi önde gelen bir kongre üyesini ihraç eden Beşiktaş Disiplin Kurulu'nun başkanlığını Ahmet Akpınar yapıyor. Kurulun diğer üyeleri de şöyle: Faruk Öztürk, Tülay Büyükasar, Hatice Ceren Yılmaz, Ali Rıza Aral ve Koray Erdivanlı...

Ethem Sancak şimdi ne yapacak?

Beşiktaş'tan kesin olarak ihraç edilen ünlü iş insanı Ethem Sancak, kararı isterse yargıya taşıyabilir. Davayı kazanması halinde üyelik hakkını yeniden kazanabilir. Diğer yandan ihraç kararı Beşiktaş Genel Kurulu'na taşınırsa üyeler oy çokluğuyla ya onaylar veya bir kez daha görüşülmek üzere disiplin kuruluna sevki yönünde karar verebilir. Ethem Sancak'ın nasıl bir tutum alacağı merak konusu.

İlgini Çekebilir
Benzema için kısa film hazırlandı: "Hand of Gold"
Habere Git

Ethem Sancak kimdir, nerelidir?

1958'de Siirt'te doğan Arap asıllı Ethem Sancak, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'ne gitse de eğitim hayatını tamamlayamadı. Sancak, gençlik yıllarında ünlü siyasetçi Doğu Perinçek ile birlikte Mao'cu olarak adlandıralan Aydınlık hareketi içinde siyaset yaptı. Devrimcilik yıllarından sonra 80'lerin sonunda iş hayatına atıldı ve bambaşka bir yol izledi.

Hedef Ecza ile büyük atılım yaptı

1987'de kurduğu Es Ecza Deposu'nu 1989’daysa Esko Itriyat’ı kurdu. Ama en büyük atılımını  1993'te kurduğu Hedef Ecza Deposu ile yaptı. 2001'de Alliance Boots ile ortaklık kuran Sancak, Hedef Alliance Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Daha sonnra hisselerini satıp ES Mali Yatırım Danışmanlık'ı kurdu. Şirket, kamyon, otobüs ve askeri araç üreten ünlü BMC şirketini satın alarak büyük bir atılım gerçekleştirdi. Sancak, bu şirketi de 2021'de Tosyalı Holding'e sattı. 2007'de Star gazetesini alarak medyaya da giren Ethem Sancak, 2010 yılında gazeteyi sattı. Sancak ardından Çukurova Grubu'na ait gazete ve TV kanallarını aldı.  

AK Parti'den de ihracı istendi

AK Parti'ye üye olan ve Merkez Karar Yürütme Kurulu'na (MKYK) kadar yükselen Ethem Sancak, verdiği bir röpartajda, "Biz Amerika'nın desteğiyle iktidara geldik" dediği için parti içinde büyük tepki çekti. İhraç istemiyle disipline sevkedilmişken, kendisi istifa ederek partiyle yollarını ayırdı. Ethem Sancak, yeniden eski dava arkadaşı Doğu Perinçek'in yanına geçti ve Vatan Partisi'ne üye oldu.

Senin için hazırladığımız haberler