AjanssporAjansspor uygulamasını indir

"Bu risk, EURO 2020 ve Şampiyonlar Ligi'ne değmez"

İlk Yayınlanma : 14 Nis 2021 - 16:46 / Son Güncelleme : 14 Nis 2021 - 17:51

Profesör Doktor Korkut Ulucan, futbolcuların aşılanması, Şampiyonlar Ligi ve EURO 2020'nin seyircili oynanması konusunda çok özel açıklamalar yaptı. Ulucan, insan sağlığının önemini bir kez daha hatırlattı. İşte detaylar...

"Bu risk, EURO 2020 ve Şampiyonlar Ligi'ne değmez"

AJANSSPOR-HABER

Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Profesör Doktor Korkut Ulucan, koronavirüsün Türkiye'deki seyri, futbolcuların aşılanması konusu, EURO 2020 ve Şampiyonlar Ligi'nin seyircili oynanması yönündeki planlamaları değerlendirdi. Şampiyonlar Ligi final maçı ve EURO 2020 maçları seyircili oynanmalı mı?

Radyospor'da yayınlanan Spor Kazanı programında Emrah Karalinç'in sorularını yanıtlayan Korkut Ulucan dikkati çeken açıklamalar yaptı. Detaylar haberde...

"Gereken tedbiri almıyoruz ki rakamlar bu noktada"

-Türkiye'de koronavirüsün seyrini bir bilim insanı gözüyle nasıl değerlendiriyorsunuz? Herkes Covid-19'dan korkuyorsa rakamlar neden bu durumda? 

Hem korkuyoruz hem de gerekli tedbirleri almıyoruz ki rakamlar bu şekilde seyrediyor. Her geçen gün daha da zora giren bir pandemi ile karşı karşıyayız. Bizim en azından bulaşı engellememiz gerekiyor. Mesafeyi korumak da önemli. Maskeyi gerekirse çift maske takacağız. Şu an için yapılacak şeyler bunlar. Aşı konusu tabii ki başka bir tartışma konusu.

"Sistem sizi bir yere kadar koruyabilir"

-Genel olarak aşılanma konusunda fikriniz nedir? 

Aşılanmak bizim elimizde değil. Sistem izin verirse aşılanabiliyorsunuz. Biz sağlık çalışanları olarak aşılandık ama genel değerlendirme yapıyorum. Kendimizi korumamız lazım. Sistem de sizi bir yere kadar koruyabilir. Her şeyi önüme hazır beklersem geç kalabilirim. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de maalesef rakamlar kötüye gidiyor.

"Maçlar devam edecekse futbolcular aşılanmalı"

-Futbolcuların aşılanması konusu gündemde. Futbolcular gerçekten aşılanmalı mı? 

Eğer sekteye uğramayan bir sektör ise mutlaka aşılanmalı. Kafelerin belli oranlarla açılması doğru karar. Ama öncesinde orada çalışanların aşılanmaması da yanlış bir karar. Sistemsel problemler de dönem dönem oldu. Evet, futbolcuların aşılanması maçlar devam ediyorsa gerekir. Ama bunun yanında belli risk grupları var. O zaman maçları durdurmamız lazımdı. Futbolcuların, teknik adamların çoğu, o sektörde iş yapanlar korkarak işlerini yapıyor. Maçlar devam edecekse aşılama yapılmalı. Olay budur.

"Futbolculardan önce öğretmenler var"

-Farklı bilim insanları, futbolcuların aşılanmasından önce öncelikli meslek grupları olduğunu söylüyor...

Belli gruplar neden önceden aşılandı? Bu tabii ki tartışılır. Aşı ne kadar gelecek, ülkenin lojistiği ne durumda? Aşılanma konusunda birçok detay var. Aşı konusunda gerekli önlemler alınmıştır diye düşünüyorum. Futbolculardan önce öğretmenler var. Onlar da mutlaka aşılanmalı.

"Taraftarların toplu şekilde stada gitmesi bir risk"

-Şampiyonlar Ligi ve EURO 2020'nin belli oranda seyirciyle oynanması yönünde bir çalışma var. Büyük çaplı organizasyonlar için 'seyirci' bir risk midir?

Sizinle daha önce konuştuğumuzda maçlar seyircili oynanmalı görüşü vardı. Biz o dönem de insan sağlığını öne çıkarmıştık. Evet stadyumlarda hava açık olabilir. Bu güzel bir durum. Hatta stada 5-6 bin kişi sokacaksanız ve belli bir mesafe ile maçları izleyeceklerse bu da çok güzel. Ama onların oraya toplu şekilde gitmesi büyük bir risk! Olması gereken nedir? Bu sezon bu şekilde bitmeli. Olimpiyatlar'da da seyirci konusu sıkıntılıydı. Ayrıca aşı ne kadar korur, ne kadar korumaz? Bu da tartışmaya açık bir durumda.

"Maçlardan davet geliyor ama gitmiyorum"

-TFF Başkanı Nihat Özdemir, HES kodu, önceden yapılacak testler gibi bazı önlemlerden bahsetti. Ne dersiniz? Bir de siz bu süreçte hiç maça gittiniz mi?

İşin zevki, güzelliği seyircide. Seyircisiyle bütünleşen sistemleri tartışmıyorum. İstediğin kadar HES kodu koy. Aşılısın. Ama yolda kaptın. Kuluçka süresi ortalama 5.8 gün. Ama ortalama! Biyolojik matematiği de oturmadı. Bu işin altındaki maddi ve reklam boyutları işin içine girecek. Gerekli önlemler alınabilir mi? Soru işaretlerim var. Maçlardan davet geliyor ama halen bir maça gitmedim.

"Şampiyonlar Ligi ve EURO 2020'de risk almaya değmez"

-Peki, tavsiyeniz ve fikriniz nedir? Seyircili mi, seyircisiz mi?

Ben, er ya da geç bu hastalığı geçireceğim. Bu şekilde bakıyorum. Biz elden geldiğince rakamları indirmek için uğraşmalıyız. Önlemler almalıyız. Bir sporsever olarak söylüyorum; Şampiyonlar Ligi finali varsın seyircisiz olsun. O riski almaya değmez. EURO 2020 de aynı şekilde. Ben televizyondan izlerim. O riski almaya bence değmez.