BJK Denetleme Kurulu Başkanı Feyyaz Tuncel, Radyospor'a konuştu! Flaş sözler...

9 Ekim 2019 16:32- Son Güncelleme - 10 Ekim 2019 13:31
Google news abonelik

Beşiktaş Denetleme Kurulu Başkanı Feyyaz Tuncel, siyah-beyazlı kulüpteki seçim sürecini değerlendirdi. Tuncel, Beşiktaş'ın gerçek borcuyla ilgili iddialar, Ziraat Bankası ile yapılan anlaşmadaki dikkat çeken madde ve Denetleme Kurulu olarak faaliyetleriyle ilgili soruları yanıtladı.

Radyospor'da yayınlanan Spor Kazanı programında Emrah Karalinç'in canlı yayında sorularını yanıtlayan Feyyaz Tuncel'in çok özel açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde:

1 yıl içinde 3 seçim yapılmasını Feyyaz Tuncel nasıl karşılıyor?

Biz de seçimi bekliyoruz. İnşallah camiamız adına hayırlı bir seçim olur. Alınan kararlara saygı duymak lazım. Herhalde bir bildikleri vardır. Son seçimin erken olduğunu düşünüyorum.Ddaha uzun bir sürede toplantını, seçimin yapılması daha iyi olurdu. Baskın seçim ifadesi bir değerlendirmedir. Kendim düşüncem seçimin daha uzun bir süre sonra olmasıydı.

Beşiktaş'ın borcunun daha yüksek olduğu iddiaları üzerine...

Beşiktaş'ın borcunun daha yüksek olduğu iddiaları üzerine...

Ortada bir kavram kargaşası var. Bizim, her istenen başkan adayına, üyelerine borç açıklamak gibi bir mecburiyetimiz yok. Kamuoyuna da yok. Tüzükteki 40. maddede görev ve yetkiler bellidir. Belli sürelerde Divan Toplantısı’nda yönetim ve Divan Başkanlığı’na rapor sunulur, okunur. İlgili borç ve alacak durumu ortaya koyulur. Bizim görevimiz bununla sınırlıdır. Yıl içerisinde toplantılarda, hazırladığımız raporlarda durum tespitini yönetime bildiriyoruz. Raporlarda bunlar mevcuttur.

Feyyaz Tuncel: "Bahsi geçen rakamlar nereden temin ediliyor anlamış değilim"

Feyyaz Tuncel: "Bahsi geçen rakamlar nereden temin ediliyor anlamış değilim"

6 aylık çıkarılan bir borç rakamı var, yapılandırmadan gelen krediyle birlikte gelir-gider farkından çıkan rakam da ilave edilerek rakam ortaya çıkacak. Çok büyük rakamlardan bahsediliyor. Neye göre ediliyor? SPK’dan da bağımsız denetimden de geçiyor. UEFA’ya bildiriliyor. Biz de rakamları değerlendirip açıklıyoruz. O rakamlar nereden temin ediliyor anlamış değilim. Kimden temin edilmiş, neye göre açıklanıyor? Birilerinin açıkladığı veriler, kurulumuzu bağlamıyor.

Feyyaz Tuncel: "Öyle bir maddenin olduğundan haberdar değilim"

Yapılandırma ve alınan kredi, Futbol Yatırımları Anonim Şirketi adına alınan bir kredi ve yapılandırmadır. SPK'ya bağlı bir durumda açıklama yetkisi yönetim kurulu ya da ilgili kişilerce yapılır. Ziraat Bankası ile yapılan anlaşmada, ‘Başkan ve yönetici kulübe para verirse bunu ancak borç bittikten sonra geri alabilir’ şeklinde bir madde olduğunu bilmiyorum. Bunun 9 Kasım’da yapılacak olan Divan Toplantısı’nda gündeme geleceğini ve konuşulacağını biliyorum.

Haberdar edilmedi diye yönetime bir serzenişi oldu mu?

Haberdar edilmedi diye yönetime bir serzenişi oldu mu?

Tabi ki her Divan Üyesi olarak bilgilendirilmek isterim. Teferruatını bilmiyorum. Ama gizli bir anlaşma mı var bilemiyorum. Bir de olay birden bire gelişince üstüne geldi. Bu konuları konuşma yerimiz Divan Kurulu Toplantılarıdır. Bu konuyu görüşeceğiz.

Feyyaz Tuncel: "Tevfik Yamantürk'ün haberi var mı bilmiyorum"

Feyyaz Tuncel: "Tevfik Yamantürk'ün haberi var mı bilmiyorum"

Divan Başkanı Tevfik Yamantürk’ün bahsettiğiniz maddeyi bilip bilmediğini bilmiyorum. Onun adına da konuşamam. Kendisiyle elbette görüşüyoruz ama bu konuya istinaden bir görüşmemiz olmadı.

Feyyaz Tuncel: "Ortak paydamız bir olmasına rağmen birleşemiyoruz"

Şeffaflık tabi ki sizin de ifade ettiğiniz gibi önemli. Size katılıyorum. Şeffaflık, kurumsallaşma, iletişim ve sevgi dili. Bunlar olmazsa camiada ayrışmalar oluyor. Ortak paydamız bir olmasına rağmen birleşemiyoruz. Sanki başka bir amaç uğruna mücadele ediliyor gibi oluyor. Bu da bizi üzüyor. Gönül verenler, hizmet etmek isteyenler birlik ve beraberliği sağlamalı. Bunun faydalı olacağını düşünüyorum. Camiada birlik ve beraberlik içinde hareket edilmeli.

"Çalışmalarımızı Divan ve yönetime ibraz ediyoruz, sosyal medyada paylaşmamızı beklemeyin"

"Çalışmalarımızı Divan ve yönetime ibraz ediyoruz, sosyal medyada paylaşmamızı beklemeyin"

Bu seçim kurulları etkilemiyor. Görevimiz devam edecek. Bizim görevlerimiz tüzükle belirlenmiş durumda. Hem BJK Derneği’nin hem de Futbol Yatırımları anonim Şirketi ve bağlı şirketlerin hesaplarını birleştirerek ortaya koyuyoruz. Çalışmalarımızı Divan ve yönetime ibraz ediyoruz. Biz ilgili ve yetkili yerlere sunmakla görevliyiz. Sosyal medyada ya da kamuoyuyla paylaşamayız. Bizden kimse böyle bir paylaşım beklemesin.

5268 üyenin aidatının 3 gün içinde yatırılması konusu...

5268 üyenin aidatının 3 gün içinde yatırılması konusu...

Ortada bir yanlış anlaşılma var. Açıklamayı yakında yaparız. 5268 kişi etik olarak yatırılması mümkün değil, dedik. 5268 kişinin başka takımın taraftarları olduğunu söylemedik. Böyle bir konu yok. Üye sayısı da önceki dönemlerde ayrı ayrı belirtilmişti. Örnek olarak 1600 kişi o dönemde yatırıldı ise o kişilerin oy kullanma durumu söz konusu değil. İş yanlış noktalara gitti. Bunla ilgili açıklama yapmayı düşünüyoruz. Yargıda olduğu için daha fazla bir şey söylemek istemiyorum.

Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun 2 milyon liralık 2 makbuzu için ne düşünüyor?

Bununla ilgili gereken cevabı kendisi vermiştir. Burada konuşulacak bir konu değildir. Bu soruların muhatabı da ben değilim. Üyeler ilgili yerlerde bu soruları sorabilir.

Seçimde desteklediği bir aday var mı? Ya da nasıl bir yapıyı destekleyecek?

Seçimde desteklediği bir aday var mı? Ya da nasıl bir yapıyı destekleyecek?

Resmi bir görev üstleniyoruz. Başkan adaylarıyla bir temasımız yok. Bir oyumuz var, onu da zamanı gelince değerlendireceğiz, kullanacağız. Beşiktaş’a katkı yapabilecek olan kimse varsa başarı diliyoruz. Herkese gönülden başarılar diliyoruz. Hak eden, iyi bir kadro kuran kim varsa, umarım o olur. Başarı hepimizin yüzünü güldürecektir.