AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Britanya GP kazası Verstappen'e pahalıya patladı!

Ajansspor Editör
Orhan Gülek
İlk Yayınlanma : 22 Tem 2021 - 16:43 / Son Güncelleme : 22 Tem 2021 - 17:05

Formula 1'de sezonun 10. ayağı Britanya Grand Prix'sinde Lewis Hamilton ile Max Verstappen çarpıştı. Kaza sonrası Verstappen'in aracında 750 bin Euroluk hasar oluştu.

Britanya GP kazası Verstappen'e pahalıya patladı!

Orhan GÜLEK - AJANSSPOR

Formula 1 Britanya GP'sinin ilk turunda yarışseverleri korkutan bir kaza meydana geldi. Yarışın ilk turunda Mercedes pilotu Lewis Hamilton'la yaşadığı temas sonrası büyük bir süratle bariyerlere çarpan ve 51G kuvvete maruz kalan Verstappen'in aracında çok ciddi hasar oluşmuştu.

Konuyla ilgili Red Bull'un motor sporları danışmanı Helmut Marko, araçta ilk incelemelere göre 750 bin euroluk masraf olduğunu dile getirdi.

Motorsport'un RTL'ye dayandırdığı haberde Red Bull'un motor sporları danışmanı Helmut Marko şu ifadeleri kullandı:

"Bu ciddi bir meblağ"

"Hasar şu anlık 750.000 euro kadar. Yine de motor tarafında neler olduğunu anlamamız ve netleştirmemiz gerekiyor. Önümüzdeki günlerde bu konuda daha net fikre sahip olacağız. Fakat 750 bin euro, bütçe sınırlamasından da dolayı bu ciddi bir meblağ. Bu bize zarar veriyor. Max, Macaristan'da aracımız içerisinde olacak. Silverstone'da kullandığı araçta olmayacak çünkü bu fazlasıyla hasar aldı. Ancak yarışın startında oldukça motive olmuş olacak."

Kazaları minimuma indirmek neden çok önemli?

Formula 1 2021 sezonunda bütçe sınırı olduğu için kazaları minimuma indirmek çok önemli. Çünkü araç üzerindeki her bir parçanın maliyeti çok fazla ve bu da büyük bir kaza halinde, aracı toparlamanın milyon eurolara mal olacağı anlamına geliyor.

Takımlar, maksimum 145 milyon dolar harcayabiliyor

Takımların 2021'de araçları geliştirmek, üretmek ve yarışmak için maksimum 145 milyon dolar harcamak zorunda olmaları, sporun en çok harcama yapan takımları Mercedes, Red Bull ve Ferrari için büyük değişiklik manasına geliyor. Büyük takımlar bütçe sınırına uyabilmek için kimi personelini işten çıkarmak, kimilerini başka projelere yönlendirmek ve genel olarak çalışma şekillerini değiştirmek zorunda kaldılar. Bütçe sınırını aşan takımlar, diğer kural ihlallerinde olduğu gibi cezalarla karşılaşacaklar.