"Bu dava FETÖ'nün devleti ele geçirme projesidir"

16.07.2020 - 10:20 | Son Güncellenme: 16.07.2020 - 11:32

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve sarı-lacivertli kulübün eski başkanı Aziz Yıldırım, Çağlayan Adliyesi’nde görülen 'futbolda sözde şike' davasına geldi. Peki Aziz Yıldırım savunmasında neler dedi? İşte tüm detaylar..

İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin 'futbolda sözde şike' davasında aldığı kararı Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi’nin usul eksikliği nedeniyle bozması sonucu davanın yeniden görülmesine başlandı.

Çağlayan Adliyesi’nde yeniden görülen davaya Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, eski başkan Aziz Yıldırım, genel sekreter Burak Çağlan Kızılhan, kukuktan sorumlu yönetim kurulu üyesi Fethi Pekin ve eski yöneticiler Şekip Mosturoğlu, Ali Yıldırım, İlhan Ekşioğlu, Mahmut Uslu, Önder Fırat, Cenk Başak ve Yasemin Merçil de katıldı.

Aziz Yıldırım mahkemede uzun bir konuşma gerçekleştirdi. Yıldırım konuşmasında sözde şike davasının sürecinin mahkeme salonunda anlatırken düşüncelerini ifade etti.

Aziz Yıldırım ne dedi?

Aziz Yıldırım yaptığı savunmada, "14.02.2012 TARİHİNDE SİLİVRİ'DE DURUŞMA SALONUNDA "NE ŞİKESİ MEMLEKET ELDEN GİDİYOR" dediğimde ve  TEMMUZ 2015 TARİHİNDE HABERTÜRK TELEVİZYONUNDA "...BU ÖRGÜT 50 BİN KİŞİYLE SİVİL İHTİLAL YAPACAK..." dediğimde bu gerçeği anlamayanlar oldu. Halen dahi anlamayan ve anlamamış gözüken hainler var. Bu şerefsizlerin hepsi ya kaçtı ya da yakalandı. Ben yurt dışında olmama rağmen Yargıtay 6 sene 3 ay cezayı onadı. Fransa'dan özel uçak tutarak buraya geldim, suçsuz olduğum için korkmadan geldim. Onlar ise kaçıyor hepsi vatan haini" dedi.

Yıldırım savunmasında, "Bu dava şike davası değildir. FETÖ'nün devleti ele geçirme projesinin ve düşüncesinin bir parçasıdır" derken; şu ifadeleri kullandı: "Ya Türkiye Cumhuriyetinin dürüst ve yürekli vatandaşları olarak FETÖ ÖRGÜTÜNE hak ettikleri ağır tokat vurulacak Veya FETÖ kumpasları sürüncemede bırakılarak canlı tutulacak ve bu hain örgüte can suyu verilmiş olacaktır Türk adaletinin vereceği karar buna ilişkin olacaktır" dedi.

 

Fenerbahçe eski başkanı savunmasında, "Fenerbahçe sevdam cehennem donana kadar sürecektir. Suçlamada bulunan kişiler kaçmakta ve inlerine saklanmakta, saklandıkları inlerinden kafalarını dışarı çıkaramamaktadır. Şu anki dava hakkımızda oluşturulmuş bir kumpastır ve nihai hedefi Türkiye Cumhuriyeti'ni ele geçirmek isteyen bir terör örgütünün, örgütsel faaliyeti neticesinde açılmış bir davadır. Bu davanın amacı toplumsal kaos yaratmak, futbol camiasında etkin olmak; asil Fenerbahçe'yi yıpratmaktır. Ancak Türk toplumu var oldukça Fenerbahçe hep var olacak, şerefli mazisi ile yaşamaya devam edecektir"

Davanın hazırlanış biçimini de anlatan Yıldırım, "Emniyet Müdürü tarafından 19 maçta şike yapıldığının tespit edildiğine dair kamuoyuna açıklama yapıldı. Tüm bunların birer örgüt propagandası olduğu, bu işlemleri yapanların FETÖ/PDY Terör örgütüyle iltisaklı olduğu yargı kararlarıyla ortaya çıkmıştır. Polis ve savcı, Aziz Yıldırım ve arkadaşlarını dinleyelim nasılsa bir şey uydururuz anlayışıyla hareket ettiler. Daha soruşturmanın en başında sonu belli olan bir yargılamanın hedefi haline getirilmiştik. Mahkemede görülen bu davada, Cumhurbaşkanlığı raporunun 9. Sayfasında 2010 yılında şike davası başlığıyla "Fenerbahçe üzerinden futbol sektörünü ele geçirme girişimi" Darbeye giden süreçlerden biri olarak tespit ve kabul edilmiştir. 2011 yılında Cumhurbaşkanı olan Sayın Abdullah GÜL’e mektup yazarak, meclisin çıkardığı kanuna savcıların uymadığını, HSYK tarafından belirlenen mahkemelerde yargılanmadığımızı, özel yetkili savcılığın veya mahkemenin bizi yargılamayacağını ifade ettim. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, kendi onayladığı kanunun göz göre ihlal edilmesine ses çıkarmamıştır. Nitekim bu sürecin sonunda aynı örgüt tarafından tüm Türkiye’nin gözü önünde 17-25 Aralık darbesi gerçekleştirilmiştir" ifadesini kullandı.

Öte yandan Ali Koç'un da davada söz alması bekleniyor.

Bu arada Aziz Yıldırım ile Ali Koç uzun süre sonra aynı ortamda bulundu. 3 Haziran 2018'deki Fenerbahçe'de Başkanlık seçimini Ali Koç'a karşı kaybeden Yıldırım sessizliğe bürünmüştü.

Yıldırım ile Koç daha önce eski yönetici Raif Dinçkök'ün cenaze törenine katılmıştı. 

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

bu haber için yapılan yorumlar
0 adet gösteriliyor
Senin için hazırladığımız haberler