AjanssporAjansspor uygulamasını indir

''Bu vebalin altından kimse kalkamaz!''

İlk Yayınlanma : 21 Mar 2020 - 16:57 / Son Güncelleme : 21 Mar 2020 - 17:03

''Bu vebalin altından kimse kalkamaz!''

Fenerbahçe Beko basketbol takımının bazı oyuncu ve idarecilerinde koronavirüs belirtilerinin görülmesi nedeniyle spor dünyasın liglerin, daha önce tatil edilmemesi kararına büyük tepkiler geldi. 

Basketbol dünyasında etkin bir isim olan, Beşiktaş'ın eski idarecisi Hasan Bozkurter, ''Bu durumda Fenerbahçeli oyuncularda covid 19 hastalığı başlarsa bunun vebali kimin üstündedir. En son Tofaş'la oynadılar; oradan sporcularında bir sorun olmadığı yönünde açıklama geldi, ancak bu, maç yapan sporcular arasında covid 19'la enfekte olanların sayısını artmayacağı anlamına gelmez. Geçen hafta ilk kez biz söyledik. Maçlar oynanmasın çağrısında bulunmuştuk; ancak o dönem kimse uyarımızı dikkâte almadı'' dedi.

Hasan Bozkurter, 12 Mart'ta Radyospor'a şu açıklamaları yapmıştı: 

Bu önlemler vaka sayısı artınca mı alınacak?

"Olaya şöyle bakmak lazım. Bir yandan toplu taşıma kullanılmasın deniyor. Festivaller, tiyatrolar erteleniyor. Her taraf 1 ay erteleniyor. Ulaşım araçlarının içleri dezenfekte ediliyor. Sayın Bakan uluslararası organizasyonları erteliyor ancak maçları seyircisiz oynatmıyor. Kötü bir durum olursa bunun vebalini kim ödeyecek? İnsan sağlığından önemli ne var? Ben bu durumda nasıl seyircili maç oynanacak anlamıyorum. Avrupa'nın sağlık bakanları bu işi bilmiyor mu? Ronaldo bile İtalya'ya dönmüyor. Dünya olağanüstü bir durumdan geçiyor. Biz neden bu mücadeleyi yapıyoruz? Spor Bakanımız gençlik festivallerini erteliyor ve maçları seyircili oynatıyorlar. Maçların neden seyircili oynandığını açıklıyamıyorlar. Bu maçlar ertelenebilir. Geçen hafta Efes maçında İsrail devletine bir isyan oldu. Okulların bile tatil edilme durumu var. Hem insanlara kitlelerin içinde bulunmayalım diyoruz hem de insanları kitlelerin içine davet ediyoruz. Bu durumu Spor Bakanı gözden geçirmeli. "1 vaka olunca okullar kapatılır mı?" diyorlar. Bunun kriteri nedir? Yüz binler olunca mı bu önlemleri alacağız?"

"İşler kötüye giderse bu insanlar hesap verir!"

"İnşallah bu kötü dönemi devletimizin aldığı kararlarla atlatırız. Bu sonuçta can. Onun için bu durum gözden geçirilmeli. Bugün bizim büyük kentlerimizde su sorunu var ve herkse ellerinizi uzun uzun yıkayın diyor. İstanbul'da 20 milyon kişi var. Bu bilgi kirliliği de ortadan kalkmalı." Futbol Federasyonu neyin önlemini almış? Bir söylesinler de bilelim. Oraya giderken toplu taşıma araçları kullanılacak. Yuvarlak laflarla önlem alınmaz. Bu işler büyürse bu insanlar hesap vermek zorunda kalır. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Kötü günlerden geçiyoruz. Daha kötü günler yaşayacağımıza bu maçları erteleyelim."