AjanssporAjansspor uygulamasını indir

Bülent Uygun, DNA Uzmanıyım Diyen Kişi Tarafından Dolandırıldı!

Ajansspor Editör
İsa Kethüda
İlk Yayınlanma : 04 May 2022 - 11:42 / Son Güncelleme : 04 May 2022 - 11:54

Son olarak Süper Lig takımlarından Çaykur Rizespor'u çalıştıran teknik direktör Bülent Uygun, DNA uzmanıyım diyen kişi tarafından dolandırıldı. İşte detaylar.

Süper Lig'de son olarak Çaykur Rizespor'da görev yapan ve şu anda boşta olan teknik direktör Bülent Uygun, dolandırıcıların kurbanı oldu.

FIFA menajeri Cem Şimşek vasıtasıyla tanıştı

Sabah'ta yer alan habere göre; Kendisini DNA uzmanı olarak tanıtan ve televizyonlarda yayınlara çıkan Ulaş Birihan'ın aralarında ünlü teknik direktör Bülent Uygun'un da olduğu çok sayıda kişiyi milyonlarca lira dolandırdığı ortaya çıktı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre, Ulaş Birihan, Bülent Uygun'la FIFA menajeri Cem Şimşek vasıtasıyla tanıştı. Görüşmeler esnasında Ulaş Birihan kendisini üst düzey siyasilere yakın bir kişi olarak tanıttı. Hatta bununla da yetinmeyerek Milli Emlak Genel Müdürünün akrabası olduğunu bile söyledi. Önemli isimleri zikredip güven sağladı. Genel Müdürlüğe ait arsaların ihale yoluyla satılacağını, kendisinin de satın almak isteyenlere yardımcı olabileceğini aktardı.

Güven verip binlerce lirayı elden almayı başardı

Sohbet üzerine Cem Şimşek bu durumu eski millî futbolcu ve teknik direktör Bülent Uygun ile Halit Olkan isimli bir arkadaşına aktardı. 3 isim de Sakarya'nın Karasu ilçesindeki bir arsayı almak üzere ihaleye girmek istediler. Hatta o dönem Katar'da futbol antrenörlüğü yapan Bülent Uygun işlerini arkadaşı Kaffar Karademir aracığıyla yürüttü. Ulaş Birihan sözde arkadaşlık yaptığı isimleri Karasu'ya götürüp arsayı gösterdi. Güven pekiştirmek için arsanın konumuna dair bir takım belgeler de sundu. Bunun üzerine 3 isim de Ulaş Birihan'ın yönlendirmesiyle arsa ihalesine girmek için 100'er binden toplam 300 bin lirayı elden teslim ettiler. Satış sürecinde ise kendilerine dışarıda beklemelerini söyleyip bir müddet sonra paraların yatırıldığını gösterir makbuzlarla birlikte geri döndü.

Bülent Uygun'a ikinci vurgun

Bu olaydan 4-5 ay sonra arsa sahibi olacaklarına inanan mağdurlara "vergi affı geldiği için kişi başı 50 bin lira ödeme yapılması yeterli, daha az maliyete arsayı temin edeceğim" diyen Ulaş Birihan'a yine elden 160 bin lira daha ödeme yapıldı. Bununla da yetinmeyen dolandırıcı Bülent Uygun'a Büyükçekmece ve Çeşme'de bulunan iki ayrı arsayı alması için de telkinde bulundu. İkna da etti. Uygun arkadaşları aracılığı ile yine elden 125 bin dolar ve 88 bin 850 lirası bankadan olmak üzere toplam 488 bin 850 lira daha para verdi.

Eşini bile dolandırmış

Mağdurlar geç de olsa yaptıkları araştırma üzerine Ulaş Birihan'ın başkalarını da dolandırdığını öğrenmeleri üzerine şikayetçi oldu. Başlatılan soruşturma kapsamında şüphelinin eşinin evini satarak onu bile dolandırmasının dışında aynı yöntemle onlarca kişiyi daha dolandırıp hakkında davalar olduğu belirlendi.

DNA uzmanlığı da sahte çıktı

Dolandırıcılıklar bununla da bitmemişti. Savcılık, şüphelinin kendisini DNA uzmanı olarak tanıttığını ancak bir firmada çalıştığını belirledi. Ama savcılığın asıl önemli belirlemesi şüphelinin bu sektöre dair de uzmanlığı bulunmadığı ve firmadaki doktoru da zarara uğrattığıydı. Bu nedenle de hakkında soruşturma olduğu dahası DNA mukayesesi faaliyetlerine ilişkin de dolandırıcılık yaptığı için ayrıca davaları bulunduğu belirlendi.

Uygun'a ev verdim dedi asılsız çıktı

Savcılık, Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile yazışma yaptı. Yazışma sonucu şaşırtmadı çünkü mağdurlar adına hiçbir işlem yapılmamıştı. Ayrıca mağdurlara verdiği makbuz ve sözleşmelerin de sahte olduğu ortaya çıktı. Dolandırıcılık yapmadığı iş kolu kalmayan Ulaş Birihan ifadesinde suçlamaları kabul etmedi ancak mağdurların arsa alım talebi için akrabalarıyla görüşüp mağdurlardan da bir miktar para aldığını belirtti. Bülent Uygun'a ise ev verdiğini iddia etti. Ancak tapu müdürlüğü Uygun'a devredilmiş bir taşınmaz bulunmadığını belirledi.


Savcılıktan önemli dolandırıcılık vurgusu

Tüm bu yaşananların ardından sırra kadem basan Ulaş Birihan hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Savcılık ise, "üst düzey yöneticilerle yakın ilişki içinde olduğunu ileri sürüp paralar aldı, sahte belgelerle müştekileri dolandırdı" diyerek hayretler uyandıran dolandırıcılığı gözler önüne serdi.