AjanssporAjansspor uygulamasını indir

"Bunun adı suni kıtlık"

İlk Yayınlanma : 11 May 2020 - 19:21 / Son Güncelleme : 11 May 2020 - 19:49

Başarılı futbol yorumcusu Mehmet Demirkol, BeIN Sports'ta gündeme dair açıklamalarda bulundu. Demirkol, TBF ve TVF'nin almış olduğu kararları, Fenerbahçe'nin teknik direktör adaylarını, Gökhan Gönül'ün transfer haberlerini ve koronavirüs tedbirlerini değerlendirdi.

"Bunun adı suni kıtlık"

Mehmet Demirkol BeIN Manşet programına canlı olarak bağlanarak gündemi yorumladı. Başarılı yorumcunun açıklamalarından Ajansspor'un derledikleri şu şekilde...

Türkiye Basketbol Federasyonu'nun (TBF) ligleri tescil etme kararı almasıyla ilgili konuşan Mehmet Demirkol, "Başkanın söyledikleri arasında kulüplerin büyük çoğunluğunun oynamak istemediği gerçeği var. FIBA, tüm organizasyonları durdurdu ama UEFA, en geç Haziran sonunda liglere başlayın diyor. Arada farklılıklar var. Futbolda TV, bahisten gelen gelirler çok belirleyici. Birbirinden çok farklı spor sektörü." dedi.

"Neden bu kadar acele ediliyor?"

Ligler hakkında verilen kararların erken olduğunu vurgulayan Demirkol, "Ben tüm sporlar için aynı şeyi söylüyorum. Neden bu kadar acele ediliyor anlamıyorum. Biz bunu neden Eylül'e ertelemiyoruz? Neden hemen ligi bağlamayı istiyoruz? Önümüzdeki sezonu kazanmak istemek güzel ama 8 aylık emeği de bir kenara atmak biraz garip geliyor. Ama kulüplerin büyük çoğunluğu bunun böyle olmasını istiyorsa yapacak bir şey kalmaz tabi." ifadelerini kullandı.

"Sadece Hasan Şaş'ın vereceği bir karar mümkün değil"

Galatasaray'ın idari hamleleri ve Hasan Şaş'ın istifası hakkında görüş bildiren başarılı yorumcu, "Hasan Şaş, kendi isteği ile ayrılmışa benziyor. Ama Fatih Hoca'nın istemediği bir şekilde, sadece Hasan Şaş'ın vereceği bir kararla ayrılma bence çok mümkün değil. Hasan Şaş mutlaka kendi isteğiyle ayrılmıştır ama bu, Fatih Hoca'nın isteksizliği anlamına gelmez. Hasan Şaş gereğini yapmıştır galiba. Önümüzdeki günlerde okuruz herhalde." şeklinde konuştu.

"12 Haziran'a yaklaştıkça ligin oynanması imkansız hale gelecek"

Beşiktaş'ta koronavirüs alarmına ilişkin açıklama yapan Mehmet Demirkol, "Bu vakalar çıktığında, bunun nasıl ele alınacağı üzerine bir metod yok galiba. Mesela Bundesliga'da 3 oyuncuda çıktı. Bütün takım birlikte karantinaya alındı. Orada antrenmanlara devam ediyorlar zannediyorum. Bizde ise direkt antrenmanlar kapatılıyor. Önümüzdeki hafta herhangi bir kulübümüzde inşallah çıkmaz ama bir vaka çıktığı zaman yine antrenmanlar kapatılacak. 12 Haziran'a yaklaştıkça ligin oynanması bu şartlar içinde imkansız hale gelecek gibi duruyor. Sürekli çıkan vakalar böyle bir tehlikeyi gösteriyor." dedi.

Ünlü yorumcu sözlerine, "Nihat Özdemir'in açıklamasını bir daha dinlemek lazım. Bugün oynanır demiyor. 1 ay sonra işler düzelirse, oynanabilir diyor. Bilinmezliğin içinde, tepkilerin bu kadar katı olmasını anlamıyorum. Bana oynanacak gibi gelmiyor. Bence Eylül'de başlayacak. Ancak Eylül'de de riskin sona ereceğine dair elimizde bir bilgi yok." şeklinde devam etti.

"Risk bitmeyecek ki..."

Sivasspor teknik direktörü Rıza Çalımbay'ın açıklamalarına ilişkin konuşan Demirkol "Rıza Hoca kendi açısından çok haklı bir şekilde "risk var, oyuncuları motive edemiyoruz, oynamak istemiyorlar" diyor. Hepsini anlıyorum, hak veriyorum ancak risk bitmeyecek ki... 4 mevzu var. Aşı bulunmadığı sürece, ilaç bulunmadığı sürece, kesin tedavi bulunmadığı sürece, dünyanın yüzde 70-80'inin bağışıklık kazanmadığı sürece risk bitmeyecek." ifadelerini kullandı.

"Mutlaka aldığı bir bilgi vardır"

Şansal Büyüka'nın Erol Bulut'un Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü olacağına ilişkin yazısıyla ilgili konuşan Demirkol, Büyüka'nın sadece tahmin olarak konuşmadığını, başarılı gazetecinin mutlaka bir bilgi almış olduğunu belirtti.

"Fatih Hoca'dan bir tane var"

Fenerbahçe'nin teknik direktörden önce yapıyı düzeltmesi gerektiğini savunan Mehmet Demirkol, "Üst yapıyı da başından sonuna çok iyi kurgulamak gerekiyor. Erol Bulut'u yada başka bir teknik adamı tek başına oraya koymak da bir şeyi değiştirmeyecektir. Fenerbahçe'nin güçlü bir futbol yapılanmasına ihtiyacı var. Fenerbahçe son 20 yıldır çok iyi teknik direktörlerle çalıştı ve her seferinde kırgın ayrıldı. Bu teknik direktörlerle alakalı bir sorun değildi. Hiçbiri kötü değildi. Biz her sene farklı bir futbol seyrettik. Fenerbahçe'nin artık bir oyuna, bir futbol aklına, bir metoda ihtiyacı var. Sadece bir teknik direktör getirip, al her şeyi sen yap diyemeyiz. Ondan bir tane var, Fatih Hoca öyle..." şeklinde konuştu.

"Fenerbahçe'nin artık lobilerin etkisinden çıkması lazım"

Fenerbahçe'nin lobilerin etkisinde olduğunu iddia edein Demirkol, "Başkanlık değiştiğinde hedef futbol aklı oturtmaktı ama yarış devam ederken, beklenti çok yüksekken öyle bir baskı oluştu ki geçen seneden itibaren, o da bir taraftar gibi davranıyor doğal olarak. En iyi başkan en iyi taraftar değildir. En iyi başkan, en soğuk kanlı taraftardır. Aziz Yıldırım da ilk 2-3 senesinde çok zorlandı. Herkes ilk günden çok iyi başkanlık yapacak diye bir şey yok.

Fenerbahçe'nin artık lobilerin teknik direktör atadığı, transfer yaptığı bir yer olmaktan çıkması lazım. Bjelica, Bjelica... Geleceği varsa da gelmesin artık... Sanki başka teknik direktör yok ortada. Bunun adı suni kıtlık." ifadelerini kullandı.

"Bu mudur yani vizyon?"

Tecrübeli sağ bek Gökhan Gönül'ün Beşiktaş'tan ayrılacağına dair çıkan haberler üzerine konuşan futbol yorumcusu, "Gökhan Gönül çok iyi bir oyuncu. Nereye giderse çok başarılı olur. Ancak koskoca Fenerbahçe dönüp dolaşıp, 4 yıl önce yolladığı sağ beki mi geri alacak? Bu mudur yani vizyon? Yanlış anlaşılmasın Gökhan Gönül tabi ki oynasın Fenerbahçe'de yada Beşiktaş'ta. Ama bu suni kıtlık durumu, en ciddi problemimiz. Böyle bir nüfus, böyle bir altyapı varken... Altyapılarda oyuncu var yani yok değil..." diyerek altyapıya daha fazla önem verilmesi gerektiğini kaydetti.